ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1
wrodzona wada?
  • kakashi
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 3
    Rejestracja: 19 września 2007, 20:39
    Lokalizacja: Tychy

    wrodzona wada?

    autor: kakashi » 19 lutego 2008, 23:18

    witam!

    dzis bylem u okulisty i wyszlo mi mniej wiecej -2,25 d na prawe oko i -2,75 na lewe, przy czym cylindry byly 1,0. czy to jest duza wada? i moze ktos wytlumaczyc co to sa te cylindry?

    podczas badania okulistka powiedziala mi, ze mam wrodzona wade wzroku i ze na starosc (lol, ale pocieszenie) nie bede potrzebowal okularow zeby moc czytac z bliska. pytala sie tez czy ktos z rodziny nie uzywa okularow do czytania z bliska ale dziwnym trafem i rodzice i dziadkowie uzywali okularow do czytania z bliska wiec jak to mozliwe, ze jest to dziedziczna wada? (siostra mi zawsze mowila ze zaby mnie przyniosly wiec moze to prawda :D) i jak to jest jak sie ma wrodzona wade? tzn ze nigdy bym jej nie mogl wyleczyc np przez korekcje laserowa?

    i jeszcze jedno... na ta wizyte bylem z gory umowiony ze bede to robil pod soczewki ale juz po badaniach wyszlo, ze pani zapomniala i zrobila badania na zwykle okulary (nie mialem pojecia ze badania na soczewki inaczej wygladaja) i przy duzej ilosci klientow powiedziala, ze oni sobie te parametry z tych badani przelicza na "soczewkowe" i ze normalnych badan na soczekwi nie beda robic poki co bo strata czasu :P czy tym sposobem napewno bede mial soczewki dopasowane idealnie pod moje oczy?

    z gory dzieki za odp. :)
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 19 lutego 2008, 23:32

    kakashi pisze: i moze ktos wytlumaczyc co to sa te cylindry?
    inaczej mowiac masz astygmatyzm, rogowka nie ma ksztaltu sfery, jest nieco splaszczona przez co nie skupia promieni w jednym punkcie, tylko w dwoch przekrojach w innym, stad potrzeba soczewek cylindrycznych aby je skupic w jednym miejscu... o astygmatyzmie juz bylo nieco na forum, i jest tez na naszym poradniku

    Poradnik:
    http://www.optometria.info.pl/bielawski ... o=poradnik

    Wady:
    http://www.optometria.info.pl/bielawski ... yrefrakcji


    Opisana wada nalezy do dosc uciazliwych,
    kakashi pisze:ale dziwnym trafem i rodzice i dziadkowie uzywali okularow do czytania z bliska wiec jak to mozliwe, ze jest to dziedziczna wada?
    Wez prosze pod uwage, ze kiedy Twoi dziadkowie byli mlodsi to zapewne badania okulistyczne nie byly w ich centum zainteresowania. Taka wada moze byc dziedziczna ale nie musi. Masz astygmatyzm i od tego nic sie nie dzieje, ze masz sie tym obawiac.
    kakashi pisze: tzn ze nigdy bym jej nie mogl wyleczyc np przez korekcje laserowa?
    Wada wzroku nie jest choroba, tak wiec nie nalezy do niej podchodzic jak do choroby aby cos leczyc. Mozna ja skorygowac. W profilu nie uspelniles daty, wiec nie wiem w jakim jestes wieku, ale korekcje laserowa przeprowadzaja przewaznie po 21roku zycia i wszelkich informacji dowiesz sie po badaniach konsultacyjnych.
    kakashi pisze:ze oni sobie te parametry z tych badani przelicza na "soczewkowe" i ze normalnych badan na soczekwi nie beda robic poki co bo strata czasu czy tym sposobem napewno bede mial soczewki dopasowane idealnie pod moje oczy?
    Nie, nie bedziesz mial idealnie dopasowanych, czy rodzice kupujac Ci buty bez przymierzania? Soczewke trzeba zalozyc na oko aby sprawdzic jak sie zachowuje, dobrac odpowiednia krzywizne, srednice... po wywiadzie ustalic co bedzie najlepsze dla uzytkownika soczewek kontaktowych - prosze poczytac posty z dzialu "przez oko" tam wiele juz zostalo napisane w tej kwestii. Przeliczenie mocy okularowej na "soczewkowa" to nie jedyny warunek - i raczej unikalbym takiego podejscia.
ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 1 gość