ODPOWIEDZ Posty: 17 Strona 1 z 1
Geny a wzrok || Słabsze szkła
  • TruskawkoweZlo
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 2
    Rejestracja: 12 sierpnia 2007, 20:03
    Lokalizacja: ZÂ?ot??w

    Geny a wzrok || Słabsze szkła

    autor: TruskawkoweZlo » 12 sierpnia 2007, 20:40

    Moja mama ma astygmatyzm oraz nosi tzn. plusy (niedu?a wada) a z koleji ja i moja siostra mamy kr??tkowzrocznosc (r??wniez astygmatyzm). Czy odziedziczy?ysmy t? wad? po matce, skoro mama ma + a my -?


    i jeszcze jedno, ostatnio by?am na badaniu wzroku w styczniu 2005 r. (mia?am po tym mocniejsze szk?a) od tego czasu wzrok mi sie pogorszy?. Nie jestem pewna czy zmienic szk?a na jeszcze mocniejsze, bo s?yszalam ze gdy ma si? s?absze okulary oczy sie wysilaj? i wada sie nie pog??bia. A przez te 2.5 roku nast?pi?o znaczne pogorszenie i m?cze si?... Poza tym boj? si? ze b?d? mia?a strasznie gruuuube szk?a (zak?adaj?c ze wzrok pogorszy? mi sie o 1 D to prawe b?de mia?a -3,25 a lewe 3,75...

    :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help:
    Ostatnio zmieniony 26 lutego 2009, 19:02 przez TruskawkoweZlo, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 12 sierpnia 2007, 20:56

    TruskawkoweZlo pisze:Moja mama ma astygmatyzm oraz nosi tzn. plusy (niedu?a wada) a z koleji ja i moja siostra mamy kr??tkowzrocznosc (r??wniez astygmatyzm). Czy odziedziczy?ysmy t? wad? po matce, skoro mama ma + a my -?
    A przedstaw dokladne zapisy, bo soczewke cylindryczna mozna zapisac w dwoch postaciach i bedzie to ta sama soczewka...

    np.

    -1.oo cyl +2.oo
    to to samo co
    +1.oo cyl -2.oo

    I co?
    TruskawkoweZlo pisze: Nie jestem pewna czy zmienic szk?a na jeszcze mocniejsze, bo s?yszalam ze gdy ma si? s?absze okulary oczy sie wysilaj? i wada sie nie pog??bia.
    W okularach przy prawidlowej korekcji OKO pracuje tak jak "zdrowe oko"
    tu masz kilka artykulow z naszej strony:

    http://www.optometria.info.pl/bielawski ... sciweszkla
    http://www.optometria.info.pl/bielawski ... abeokulary

    wiecej w naszym poradniku
    http://www.optometria.info.pl/bielawski ... o=poradnik
  • Awatar użytkownika
    zaakochany
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 237
    Rejestracja: 16 maja 2007, 21:59
    Lokalizacja: poznań

    autor: zaakochany » 13 sierpnia 2007, 21:25

    truskawka sluchaj. ostatnio wyczytalem w internecie ze meczenie oczu w niedokoryguj?cych szk?ach jest gorsze niz chodzenie na slepo bo pogarsza wade. mi tez ciagle "g?upi" okulisci(bez obrazy nie wszyscy lemur) oprocz tej do ktorej teraz trafilem przepisywali slabsze soczewki bo niby oczy sie musza wysilic i co??> 4 dioptrie w 3 lata, najnowsze badania donosz? ze najlepsza jest nawet nadkorekcja przy ma?ych wadach bo wtedy oczy nie musz? si? wysila? , a niestety wystarczaj?co m?czymy oczy codziennie przy komputerze i sztucznym ?wietle ?eby je jeszcze m?czy? niedokorekcj?. idz do okulisty(dobrego) i niech ci dobierze szkla z lekk? nadkorekcj?, na pewno nie za s?abe. na mnie to rzeczywisce dziala, przez ostatni rok nie mia?em poghorszenia wady nawet o 0.25, a bywa?o ze przez rok nawet 1.5 dioptrii by?o. ja mam ma?? nadkorekcje w jednym oku o 0.25 a w drugim mam tak? moc jak? powinienem mie?. polecam wyprubowac i nie ?am sie, jesli bedziesz mia?a za grube szk?a przejdz na soczewki!! ja juz nie zmienie nigdy soczewek na okulary
    "Mówią, że chociaż ktoś wiedzy nie ma w duszy, oni ją w tam włożyć potrafią, jakby wzrok wkładali w oczy ślepe"
    Biofinity- Comfort science, materiał III generacji.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 13 sierpnia 2007, 22:30

    zaakochany pisze:mi tez ciagle "g?upi" okulisci(bez obrazy nie wszyscy lemur)
    Dlaczego mam sie obrazac... nie jestem okulista :D
  • Awatar użytkownika
    zaakochany
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 237
    Rejestracja: 16 maja 2007, 21:59
    Lokalizacja: poznań

    autor: zaakochany » 13 sierpnia 2007, 22:44

    myslalem ze jestes :...:
    "Mówią, że chociaż ktoś wiedzy nie ma w duszy, oni ją w tam włożyć potrafią, jakby wzrok wkładali w oczy ślepe"
    Biofinity- Comfort science, materiał III generacji.
  • TruskawkoweZlo
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 2
    Rejestracja: 12 sierpnia 2007, 20:03
    Lokalizacja: ZÂ?ot??w

    autor: TruskawkoweZlo » 14 sierpnia 2007, 16:24

    Dzi?ki zaaakochany, wiec czym pr?dzej zapisuje sie do okulisty (do innego miasta... bo tam gdzie mieszkam to kicha :maruda: )

    Acha Lemur ja napisa?am to co by?o na papierku od okulisty napisane ( tylko pisze w rubryce "sfera" te liczby co podalam i odl. ?renic nic wiecej) nie znam sie wybacz O_O

    jeszcze raz thx ;*

    [ Dodano: 14 Sie 2007 04:32 ]
    a no w?a?nie zastanawia?am si? nad soczewaki, ale nie wiem czy przy moich skromnych bud?etach mog? pozwoli? sobie na tak? wygode... Musze sie troche wglebi? w te tematy bo zbyt ma?o o nich wiem poza tym :)

    [ Dodano: 14 Sie 2007 04:34 ]
    soczewkami * :P
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 17 sierpnia 2007, 14:50

    LEMUR pisze:
    zaakochany pisze:mi tez ciagle "g?upi" okulisci(bez obrazy nie wszyscy lemur)
    Dlaczego mam sie obrazac... nie jestem okulista :D
    hehe jak zgrabnie wybrnal :P sorki za :ot:
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • zebra
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 32
    Rejestracja: 06 czerwca 2007, 18:48
    Lokalizacja: waÂ?brzych

    autor: zebra » 28 sierpnia 2007, 18:55

    LEMUR pisze:np.

    -1.oo cyl +2.oo
    to to samo co
    +1.oo cyl -2.oo

    I co?
    No to podepn? sie i poci?gn?, skoro mo?na zamienia? znakami, skoro mo?na robi? podobne zapisy zapisuj?c o? o 90° przesuni?t? /to wywnioskowa?am z innej Twojej wypowiedzi/ to czt mo?na zamienia? ....oczy?:D

    Ju? t?umacz?.

    Podpad? mi dotychczasowy okulista, bo nie do?? ?e w balona mnie zrobi? to do tego nie chcia? ze mn? rozmawia? bo nie jest w jego zwyczaju rozmawia? z pacjentami i t?umaczy? im cokolwiek.
    No to wzi??am recept? i posz?am do optometrysty z nadziej? ?e b?dzie mniej wynios?y i tajemniczy. Nie moja wina ?e lubi? wiedzie? co i dla czego si? ze mn? robi i co jest na wybazgranej recepcie.

    No i mam efekt, kt??ry mnie troch? zatrwo?y?, ale licz? ?e mi wszystko wyprostujesz, Lemurze :)

    Do dali:

    OP - sfera + 0,75 ; cylinder -0,50 ; o? 90°
    OL - sfera + 0,50

    odleg?o?? ?renic 34/31,5


    i r??wnie? do dali:

    OP - sfera + 0,50
    OL - sfera + 0,50 ; cylinder -0,25 ; o? 90°

    odleg?o?? ?renic 33/32

    I co ja mam z tym fantem zrobi??
    Zebra
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 28 sierpnia 2007, 19:07

    zebra pisze:No i mam efekt, kt??ry mnie troch? zatrwo?y?, ale licz? ?e mi wszystko wyprostujesz, Lemurze
    :)

    oba wyniki... zarowno pierwszy jak i drugi podany przez ciebie roznia sie "cwiartka"
    Co moze wynikac z roznych przyczyn: zmeczenie, warunki pomiaru itp, itd... traktujmy to jako cos do zaakceptowania...

    co do rozstawu zrenic... byl mierzony tym samym (podobnym urzadzeniem) czy moze jedno linijka (zrenicowka) drugi pupilometrem (taka lornetka ze swiatelkiem)?
    Ale przy Twoich mocach 1mm na kazde oko to nic nie spowoduje.. nie bedzie mialo to wiekszego wplywu.
  • zebra
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 32
    Rejestracja: 06 czerwca 2007, 18:48
    Lokalizacja: waÂ?brzych

    autor: zebra » 28 sierpnia 2007, 19:11

    Lemur, albo Ty gapa albo ja tr?ba.
    Czy nie zwr??ci?e? uwagi ?e cylinder raz jest OP a raz OL? Czy to normalne?
    Zebra
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 28 sierpnia 2007, 19:16

    zebra...

    ja traba :)

    ale juz Ci wyjasniam dalej...

    cylinder "cwiartkowy" tzw fizjologiczny, czasami niektorzy traktuja i "polowke"
    wiec to juz przepisuje sie jezeli jest ewidentna roznica dla osoby ktora sie bada... takze OL sobie darujemy...

    Co do OP...
    tu bedzie wiecej pisania :P

    mamy +0,75 cyl -0,50
    w ekwiwalencie sferycznym to bedzie wlasnie +0,5 i moze to zastosowala osoba ktora badala, ale dziw dlaczego dala "cwiartke" skoro nie stwierdzila "polowki"
    Wiec jak sama widzisz nie ma jednoznacznego rozwiazania sytuacji...

    Tak wiec ciezko stwierdzic co kto mial na mysli i jak jest...
  • zebra
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 32
    Rejestracja: 06 czerwca 2007, 18:48
    Lokalizacja: waÂ?brzych

    autor: zebra » 28 sierpnia 2007, 19:30

    Ja si? przychylam do badania optometrysty /te z cylindrem na prawym/, bo badanie by?o moim zdaniem dok?adniejsze, napracowa?am si? zdrowo nad obserwacj? kresek, kropek i innego stwora a? mnie si? wszystko kompletnie w oczach rozjecha?o. A na koniec otrzyma?am rzeczow? informacj?, czemu te moje oczy takiego psikusa mi robi?.
    Jednak?e obawia?am si?, ?e kt??ry? z badaj?cych pope?ni? b??d zapisu /oko lewe z prawym pota?ta?/. Z tego co m??wisz to tak nie jest, wi?c ju? wszystko dobrze.
    Dzi?kuj? za podpowied?.

    Okulista nie m??g? zrobi? dok?adnego pomiaru bo pstrykn?? mi par? razy w oczy domkiem po czym zacz?? mi zak?ada? soczewki a ja niestety nie potrafi?am okre?li? co przynosi mi popraw?, wi?c wzi?? i chyba przepisa? to, co mu baba jaga z domku wydrukowa?a :) Rozstawu tym razem mi nie mierzy?, chyba wzi?? z jakich? starych pomiar??w albo z komina.
    Zebra
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 28 sierpnia 2007, 20:04

    zebra pisze:A na koniec otrzyma?am rzeczow? informacj?, czemu te moje oczy takiego psikusa mi robi?.
    tak co czesto bywa z niewielka nadwzrocznoscia...

    A to tez wiele znaczy prawda? Wytlumaczyc i MIEC NA TO CZAS... :)
    Pozdrawiam!
  • zebra
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 32
    Rejestracja: 06 czerwca 2007, 18:48
    Lokalizacja: waÂ?brzych

    autor: zebra » 30 sierpnia 2007, 11:01

    Widzisz, Pan doktor nie mia? czasu bo tradycyjnie sp???ni? si? do pracy.
    Ale tu chyba nawet nie o czas chodzi?o, si? ?e trafi?am na tak? osobowo??, kt??ra nie lubi "t?umaczy? si?" ze swojej pracy.
    Ja takim fachowcom dzi?kuj? i szukam lepszych. Pr?dzej czy p???niej znajduj?.
    Zebra
  • julik2k
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 188
    Rejestracja: 07 września 2007, 18:15
    Lokalizacja: rzesz??w

    autor: julik2k » 27 grudnia 2007, 21:45

    zaakochany pisze:slabsze soczewki bo niby oczy sie musza wysilic i co??> 4 dioptrie w 3 lata, najnowsze badania donosz? ze najlepsza jest nawet nadkorekcja przy ma?ych wadach bo wtedy oczy nie musz? si? wysila? , a niestety wystarczaj?co m?czymy oczy codziennie przy komputerze i sztucznym ?wietle ?eby je jeszcze m?czy? niedokorekcj?
    no w?a?nie mi te? tak wzrok polecia?. czy kto? m??g?by wyja?ni? czy w?a?ciwie powinno sie korygowa? do ko?ca czy nie? mi te? tak okulistka m??wi za ka?dym razem, ?e minus??w nie powinno sie korygowa? do ko?ca i szczerze m??wi?c to sama te? tak my?la?am... ale to wcale nie jest fajne jak sie nie dowidzi :< i raczej chcia?abym mie? spok??j przynajmniej w kwestii wzroku ;P ;P

    przy ma?ych wadach?? a co z du?ymi?? -5,5 to ?rednia.
    "many misjudge him cause he makes living from writing raps..."
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 27 grudnia 2007, 21:48

    julik2k pisze:czy kto? m??g?by wyja?ni? czy w?a?ciwie powinno sie korygowa? do ko?ca czy nie?
    w drugiej wypowiedzi (pierwszej mojej) sa podane linki... czytalas?
  • julik2k
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 188
    Rejestracja: 07 września 2007, 18:15
    Lokalizacja: rzesz??w

    autor: julik2k » 27 grudnia 2007, 21:51

    heheh przepraszam
    "many misjudge him cause he makes living from writing raps..."
ODPOWIEDZ Posty: 17 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości