Studia podyplomowe są, jak nazwa wskazuje, dla osób, ktore już mają wyższe wykształcenie. A jeżeli chodzi o uprawnienia, to po ostatnim stanowisku pani minister zdrowia, to wydaje się, że ma je każdy, bez względu na to czy w ogole ma jakiekolwiek wyksztalcenie w tym kierunku.Chodzi mi o takie studia po kt??rych ma sie uprawnienia optometrysty i wykszta?cenie wy?sze... po studium chyba nie ma takiego wykszta?cenia...?
[spam].[spam]/index.php/optometria/optometria/argun pisze:Na czym zasadniczo polega różnica pomiędzy Optykiem a Optometrystą
Proszę to powiedzieć anglikom lub amerykanom. Problem w tym, że w Polsce kształcenie optometrystów i ich pozycja w ochronie zdrowia daleko odbiega od tego, co zamierzali twórcy tego zawodu. Obecnie optometrię sprowadzono, jak to ktoś powiedział, do testu czerwono-zielonego i machania cylindrem skrzyżowanym, czego można nauczyć w dwa tygodnie. I to się robi na różnych kursach, stwarzając wrażenie, że po opanowaniu tych prostych „ćwiczeń” jest się już optometrystą. Stąd tylu optometrystów i gabinetów optometrycznych. Po blisko 20 latach od rozpoczęcia kształcenia pierwszych polskich optometrystów, można powiedzieć, że twórcy polskiej optometrii ponieśli klęskę i z pewnością mają tego świadomość. Jesteśmy ponownie prawie w tym samym miejscu co 20 lat temu. Polecam tekst „Od redaktora” w piśmie „Optyka-Optometria” nr 6 z 1993 r. i postawione wówczas jedno z pytań:I na tym polega w naszym kraju problem - OPTOMETRYSTA - nazwa która pochodzi od OPTYKA przetłumaczona i dziwnie przyjęta u nas ale tak naprawdę oto oznacza dokładnie to samo.
To co się dzieje w Polsce obecnie, moim zdaniem, jest dość zbieżne z pani opinią i też skłaniałbym się do stwierdzenia, że obecnie optometrysta w Polsce to trochę lepiej wykształcony optyk”Czy optyka okularowa i optometria to jedna dziedzina, a optometryści to profesjonaliści posiadający szerszą wiedzę i większe uprawnienia, czy są to dwie odrębne dziedziny?”.
Niezupełnie. Jak napisałem:W spisie polskich wykonywanych zawodów nie ma OPTOMETRYSTY. Jest optyk, jest okulista.
To prawie, to fakt, że zawód optometrysty jest zawodem ujętym w klasyfikacji zawodów i specjalności i to w tej samej grupie drugiej (specjalistów) co lekarze. W tej grupie umieszczane są zawody dla których wymagane jest wykształcenie wyższe, wyższe i studia podyplomowe, studia doktoranckie. Tym samym pośrednio określony jest poziom wykształcenia dla tej grupy zawodowej i trudno byłoby obronić tezę, że osoby nie mające takiego wykształcenia są optometrystami, bez względu na liczbę i rodzaj ukończonych kursów czy szkoleń. Nie ma to jednak praktycznego znaczenia wobec braku regulacji ustawowej i tym samym ochrony prawnej zawodu optometrysty. W każdym razie, to „prawie” to mimo wszystko duży krok naprzód. W moim przekonaniu należałoby wrócić do pierwotnej koncepcji zawodu (który na świecie jest jednak innym zawodem niż zawód optyka, z innymi zadaniami i co ważne innym zakresem odpowiedzialności), a przede wszystkim spowodować, aby kształcenie optometrystów odbywało się wyłącznie na uczelniach medycznych. Dlatego uruchomienie stacjonarnych studiów na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu postrzegam osobiście jako krok w dobrym kierunku, dającym nadzieję na wykształcenie optometrystów o jakich myśleli pionierze polskiej optometrii.Jesteśmy ponownie prawie w tym samym miejscu co 20 lat temu.
Czy aby na pewno tak jest w Europie?mexx pisze: a przede wszystkim spowodować, aby kształcenie optometrystów odbywało się wyłącznie na uczelniach medycznych.
Nie całkiem tak. Studia podyplomowe czasami są UZUPEŁNIENIEM posiadanej wiedzy, ale dużo częściej przewidziane są w celu ZDOBYCIA NOWEJ WIEDZY. Coraz częściej podkreśla się to, że współcześnie ludzie zmieniają zawód , nawet kilkukrotnie w czasie swego życia.po pewnym etapie zdobyciu wiedzy z danej dziedziny.
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość
1990-2024 • • • • OPTOMETRYSTA.pl • • • • { optyk optometrysta badanie wzroku Rybnik okulary gabinet }