ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1
Astygmatyzm, a praca przy komputerze
  • Ademius
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 10 stycznia 2008, 17:46
    Lokalizacja: K-K

    Astygmatyzm, a praca przy komputerze

    autor: Ademius » 10 stycznia 2008, 18:04

    Witam,

    jaki? czas temu zauwa?y?em, ?e gorzej widz? przy patrzeniu w dal i po zmierzchu (np. teksty na billboardach, cyfry na tablicach rejestracyjnych samochod??w kilkana?cie metr??w przede mn? itp.), a tak?e teksty reklam neonowych itd. Z czystej ciekawo?ci wybra?em si? do okulisty, kt??ry stwierdzi?, ?e mam astygmatyzm (czego obecnie jestem pewien w 100%). Wynik badania to:

    cylinder OP -1.0 o? 80
    cylinder OL -0.75 o? 90

    mam ju? okulary i rzeczywi?cie poprawa widzenia jest wyra?na czy to przy prowadzeniu samochodu czy ogl?daniu telewizji z odleg?o?ci kilku metr??w. Mam natomiast kilka pyta?, kt??re nie daj? mi spokoju:

    - na co dzie? pracuj? przy komputerze (oko?o 12 godzin dziennie) jednak nigdy nie mia?em problem??w z oczami przy patrzeniu z normalnej zalecanej odleg?o?ci na monitor. St?d moje pytanie, czy je?li widz? dobrze z bliska powinienem zak?ada? przepisane okulary tak?e do pracy przy komputerze? Dodam, ?e przy ich za?o?eniu do komputera nie ma ?adnej r???nicy w ostro?ci, a czuj? pewien dyskomfort i oczy staj? si? jakby zm?czone, trac? czasami ostro?? itd. Dodam, ?e przy stosowaniu okular??w np. w samochodzie, na spacerze, ten efekt nie wyst?puje i czuj? si? komfortowo. Czy to kwestia przyzwyczajenia? Okulary mam 3 dzie?.

    - w ko?cu czy w przypadku astygmatyzmu okulary nale?y nosi? ca?y czas, np. w domu podczas normalnych czynno?ci, czy wystarczy gdy b?d? je zak?ada? dla komfortu np. do ogl?dania telewizji, jazdy samochodem, podczas przebywania poza domem, w kinie itp.

    Dzi?kuj? z g??ry za udzielone odpowiedzi
    Ostatnio zmieniony 12 stycznia 2008, 10:07 przez Ademius, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 10 stycznia 2008, 18:09

    jezeli Twoja akomodacja dziala OK i jej zakres odpowiada wiekowi i nie nastrecza trudnosci - to tak, powinno sie korzystac z okularow caly czas bez wzgledu na odleglosc.

    Sprobuje Ci to podac na przykladzie.
    Dwie osoby
    1) bez wady
    2) np. Ty

    a) Osoba 1 widzi na dal OK, tak samo jak Ty w okularach - zgadza sie? Tak!
    b) osoba 1 patrzy na komputer, czyta ksiazke itp - widzi bez OK - zgadza sie! Tak
    wiec jezeli Ty korzystasz z okularow na dal, i Twoja akomodacja/konwergencja jest ok tak samo jak osoby 1, to powinno sie korzystac bez wzgledu na odleglosc z okularow

    Inaczej mowiac, jezeli mialbys sciagac - to osoba nr 1, powinna okulary do blizy zalozyc - logicznie rozumujac przy pewnych zalozeniach ktore opisalem.

    Takze nosic okulary, a 3dni to czasami za krotki okres na adaptacje, zwlaszcza jezeli ktos wczesniej nie nosil okularow lub nosil sferyczne. Czasami to moze nastreczac problemow... takze spokojnie PATRZ przez okulary a nie zamyslaj sie nad tym co widzisz - pojdzie latwiej :)
  • Ademius
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 10 stycznia 2008, 17:46
    Lokalizacja: K-K

    autor: Ademius » 10 stycznia 2008, 18:15

    Dzi?kuj? za odpowied?, tak to prawda nigdy nie nosi?em okular??w, a mam obecnie 25 lat. Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 2 gości