ODPOWIEDZ Posty: 10 Strona 1 z 1
Czy mam dobre okulary?
  • Przemo
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 15 listopada 2007, 23:18
    Lokalizacja: ze Â?lÂ?ska

    Czy mam dobre okulary?

    autor: Przemo » 15 listopada 2007, 23:48

    Odebra?em dzi? okulary (P -0,5; L -0,5 i cylinder -0,25 40st). Od
    dawna lewe oko mam nieco s?absze.
    Zauwa?y?em, ?e w okularach na du?e odleg?o?ci - kilkunastu-
    kilkudziesi?ciu metr??w nieco lepiej widz? na prawe oko. Chcia?bym
    si? wi?c dowiedzie? czy to normalne, ?e nawet w dobrze dobranych
    szk?ach mog? by? odczuwalne minimalne r???nice w widzeniu mi?dzy
    lewym i prawym okiem?
    R???nice s? takie, ?e np. jad?c autem widz? 30m przed sob? ma??
    tabliczk? z nazw? ulicy, kt??r? nazw? idealnie widz? prawym okiem, a
    lewym troch? gorzej (na pocieszenie dodaj? fakt, ?e osoba ze zdrowym
    wzrokiem m??wi, ?e prawie nie widzi tych literek). Podobnie np. jad?c
    kilka metr??w za jakim? samochodem prawym okiem idealnie widz?
    malutkie napisy na ramce tablicy rejestracyjnej, a lewym widz? je
    lekko zamazane.

    B?d?c np. w mieszkaniu, gdzie odleg?o?ci na kt??re patrz? s? ma?e,
    nie zauwa?am r???nic - podobnie przecie? w gabinecie okulistycznym
    tablice z literkami wisz? nie dalej ni? 5m ode mnie - tak wi?c czy
    to normalne, czy te? okulary powinny by? lepiej dobrane?
    Podobnie w takim (mo?e i ekstremalnym te?cie) - np. siedz?c przed
    komputerem jest ok ale gdy odsun? si? na nienaturaln? odleg?o?? 2-
    2,5 m. od ekranu, prawym okiem nadal widz? ca?kiem wyra?nie malutkie
    czcionki na ekranie 19", natomiast patrz?c lewym s? one ju?
    nieco "zatarte" cho? jeszcze do przeczytania.

    Badanie mia?em wykonywane zar??wno komputerowo, jak i "r?cznie"
    oceniaj?c ostro?? widzianego obrazu (literek powieszonych kilka
    metr??w ode mnie) patrz?c przez r???ne soczewki.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 16 listopada 2007, 00:00

    jezeli masz watpliwosci najlepiej udac sie w miejsce wykonania badania i okularow i tam wyjasnic swoje watpliwosci.

    czasami roznica pomiedzy jednym a drugim okiem wystepuje ktorej nie da sie skorygowac... np. z powodu roznej rozdzielczosci siatkowkowej.

    Ale to wszystko powinno zostac wyjasnione z osoba ktora przeprowadzala badanie i sprawdzic poprawnosc okularow. Inaczej (na forum) tego sie nie rozwiaze a tylko kazdy bedzie gdybal.
  • Przemo
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 15 listopada 2007, 23:18
    Lokalizacja: ze Â?lÂ?ska

    autor: Przemo » 16 listopada 2007, 00:06

    LEMUR pisze:jezeli masz watpliwosci najlepiej udac sie w miejsce wykonania badania i okularow i tam wyjasnic swoje watpliwosci.

    czasami roznica pomiedzy jednym a drugim okiem wystepuje ktorej nie da sie skorygowac... np. z powodu roznej rozdzielczosci siatkowkowej.

    Ale to wszystko powinno zostac wyjasnione z osoba ktora przeprowadzala badanie i sprawdzic poprawnosc okularow. Inaczej (na forum) tego sie nie rozwiaze a tylko kazdy bedzie gdybal.
    No a czy jest taka mo?liwo??, ?e np. szk?o -0,75+cylinder -0,25 by?o za mocne i ?le widzia?em, a -0,5+cylinder -0,25 lekko za s?abe (cho? i tak lepsze od -0,75)?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 16 listopada 2007, 00:09

    Przemo pisze:No a czy jest taka mo?liwo??,
    tak. U nas moce soczewek jak i w urzadzeniach "rosna" co 0.25D
    w stanach np. co 0.12D
  • Przemo
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 15 listopada 2007, 23:18
    Lokalizacja: ze Â?lÂ?ska

    autor: Przemo » 16 listopada 2007, 00:11

    LEMUR pisze:
    Przemo pisze:No a czy jest taka mo?liwo??,
    tak. U nas moce soczewek jak i w urzadzeniach "rosna" co 0.25D
    w stanach np. co 0.12D
    Czyli teoretycznie m??g?bym potrzebowa? np. -0,6+cylinder -0,25 i tym samy obecne szk?o -0,5 mo?e jest minimalnie za s?abe ale i tak lepsze od zbyt mocnego -0,75?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 16 listopada 2007, 00:17

    przyjmijmy ze normy w Europie a tym samym w Polsce sa takie ze moce soczewek pomiarowych sa co "cwierc" dioptrii (0.25) co opisalem wyzej, bo inaczej teoriom nie bedzie konca.

    Jezeli masz watpliwosci prosze udaj sie - jak napisalem - w miejsce gdzie dokonywales badania wzroku celem konsultacji! Wtedy wszystko sie wyjasni.
  • Przemo
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 15 listopada 2007, 23:18
    Lokalizacja: ze Â?lÂ?ska

    autor: Przemo » 16 listopada 2007, 00:19

    Jeszcze jedna rzecz - skoro u okulisty wzrok sprawdza si? i dopasowuje odpowiednie szk?a patrz?c na tablic? z literami, kt??ra wisi 5m ode mnie, to jak mo?na by? pewnym, ?e na dalsze odleg?o?ci szk?a te? b?d? idealnie dobrane?
    Tablic? widzia?em bardzo dobrze (i pewny jestem, ?e w tych nowych okularach widzia?bym j? r??wnie dobrze) ale mimo tego s? jeszcze mniejsze literki, kt??re czasem chcia?oby si? przeczyta? - tak jak np. wspomniana wczesniej tabliczka z nazw? ulicy oddalona o kilkadziesi?t metr??w...

    [ Dodano: 16 Lis 2007 12:21 ]
    LEMUR pisze:przyjmijmy ze normy w Europie a tym samym w Polsce sa takie ze moce soczewek pomiarowych sa co "cwierc" dioptrii (0.25) co opisalem wyzej, bo inaczej teoriom nie bedzie konca.

    Jezeli masz watpliwosci prosze udaj sie - jak napisalem - w miejsce gdzie dokonywales badania wzroku celem konsultacji! Wtedy wszystko sie wyjasni.
    OK ale zastanawiam si? czy nie przesadzam... tak jak napisa?em, przy pomocy tablic z literkami nic nie sprawdzimy - bo przeczytam dowolnym okiem najmniejsze literki. Problem dotyczy jeszcze mniejszych znak??w odczytywanych z du?ych odleg?o?ci, czego na badaniu si? nie sprawdza.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 16 listopada 2007, 00:23

    Przemo pisze:i dopasowuje odpowiednie szk?a patrz?c na tablic? z literami, kt??ra wisi 5m ode mnie, to jak mo?na by? pewnym, ?e na dalsze odleg?o?ci szk?a te? b?d? idealnie dobrane?
    bo dla ukladu wzrokowego wszystko od 5m jest uznawane jako dal... osie widzenia "ukladaja" sie rownolegle i czy patrzysz na 5m czy 10m osie widzenia sa takie same - pomijam tutaj dla scislosci forie i tropie.

    Wierz mi ze wielkosc liter ma specjalne znaczenie na tablicy i sa odpowiednio dobrane do tego na jakiej odleglosci od badanego ma sie znajdowac. Jezeli tablica jest przeznaczona do odleglosci 5m to na takiej ma byc odleglosci od badanego, i tak samo z tablica na 6m. Nie mozna uzywac danej tablicy do innej odleglosci niz tej do ktorej zostala przeznaczona.

    Choc teraz uzywa sie przewaznie rzutnikow optotypow.
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 16 listopada 2007, 16:01

    bardzo ladnie wyjasnione :)
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Przemo
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 15 listopada 2007, 23:18
    Lokalizacja: ze Â?lÂ?ska

    autor: Przemo » 16 listopada 2007, 16:09

    LEMUR pisze:Wierz mi ze wielkosc liter ma specjalne znaczenie na tablicy i sa odpowiednio dobrane do tego na jakiej odleglosci od badanego ma sie znajdowac. Jezeli tablica jest przeznaczona do odleglosci 5m to na takiej ma byc odleglosci od badanego, i tak samo z tablica na 6m.
    Tak jak pisa?em, tablic? odczytuj? bez problemu. Problem zauwa?am dopiero przy jeszcze mniejszych literkach (takie jak np. nazwa ulicy na tabliczce gdzie? 30m ode mnie) - tak wi?c skoro w gabinecie tej wady i tak nie da si? wykry?, to mo?e nie jest to wada tylko po prostu niedoskona?o?? mieszcz?ca si? w normie?
ODPOWIEDZ Posty: 10 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 9 gości