ODPOWIEDZ Posty: 23 Strona 1 z 1
Krotkowidz a czytanie ?
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    Krotkowidz a czytanie ?

    autor: woozie » 12 maja 2007, 23:30

    Jak to jest ? jezeli ktos jest krotkowidzem to mimo iz widzi dobrze na male odleglosci powinien czytac w okularach/soczewkach ? Ktos na forum pisal ze tak wlasnie powinno byc zeby nie zmuszac oka do ciaglego "przestawiania" sie.
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 12 maja 2007, 23:34

    Oko miarowe (bez wady) jezeli patrzy w dal czy bliz funkcjonuje prawidlowo. Maja okulary (korekcje) i nie sciagajac ich oko pracuje tak jak miarowe oko... czyli wykorzystuje swoj zakres akomodacji i konwergencji.

    Sciaga sie wtedy gdy wystepuja jakies problemy akomodacyjno-konwergencyjne czy inne problemy ukladu wzrokowego, ale aby to stwierdzic potrzebne sa badania optometryczne.

    Przeciez jezeli ktos ma soczewki np. -3,oo to nie bedzie ich sciagal jezeli bedzie chcial czytac, prawda? Wiec dlaczego jezeli korzysta z okularow ma je sciagac.
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 13 maja 2007, 00:03

    Przeciez jezeli ktos ma soczewki np. -3,oo to nie bedzie ich sciagal jezeli bedzie chcial czytac, prawda? Wiec dlaczego jezeli korzysta z okularow ma je sciagac.
    no soczewki to prosta sprawa ale jezeli mozna bylo by sciagac okulary to czemu nie :) Sa moze osoby ktore wola czytac bez okularow. Mnie to osobiscie nie przeszkadza :)

    Czyli takie sciaganie okularow moze byc przyczyna pogorszenia wady ?
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 13 maja 2007, 00:14

    Wiekszosc osob sciaga nie dlatego ze im wygodniej, tylko dlatego ze MYSLA ze skoro sa krotkowzroczni to nie musza korzystac z okularow patrzac na bliskie odleglosci - stad sie biora tego typu pytania... bo przeciez widza, a nie zastanawiaja sie jak funkcjonuje uklad wzrokowy.

    Nie ma na odleglosc jednoznacznej odpowiedzi co sie powinno a co nie w tej kwestii.
    Nalezaloby wykonac badania forii oraz zakresow komfortowego widzenia (wykonuja je optometrysci) i dopiero po takim badaniu stwierdzic czy dla kogos czytanie w okularach bedzie dobre lub zle. Jezeli nie ma problemow to czytac w okularach.
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 13 maja 2007, 09:37

    LEMUR pisze:Wiekszosc osob sciaga nie dlatego ze im wygodniej, tylko dlatego ze MYSLA ze skoro sa krotkowzroczni to nie musza korzystac z okularow patrzac na bliskie odleglosci - stad sie biora tego typu pytania... bo przeciez widza, a nie zastanawiaja sie jak funkcjonuje uklad wzrokowy.
    no prosta sprawa gdybym wiedzial to bym nie pytal :) ale nie ulega watpliwosci ze sa osoby ktore nie cierpia chodzic w okularach, nawet w domu nie chetnie je zakladaja (sam znam takich ludzi). Nie wiem czy tu chodzi o wyglad czy o cos innego.
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 13 maja 2007, 10:50

    woozie pisze:ale nie ulega watpliwosci ze sa osoby ktore nie cierpia chodzic w okularach, nawet w domu nie chetnie je zakladaja (sam znam takich ludzi)
    a to juz jest zupelnie inna opowiastka... :)
    Przeciez nikt nikogo do niczego nie bedzie przekonywal, kazdy postepuje jak chce.
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 13 maja 2007, 11:49

    a to juz jest zupelnie inna opowiastka... :)
    Przeciez nikt nikogo do niczego nie bedzie przekonywal, kazdy postepuje jak chce
    ale mysle tez ze kazdy chce dbac o swoje oczy
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • karroollinka
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 21
    Rejestracja: 06 stycznia 2008, 18:46
    Lokalizacja: chelm

    autor: karroollinka » 23 marca 2008, 23:57

    jetem krotkowidzem.i zawsze czytam w okularach!!
    ale czytam bardzo duzo i dlugo az mnie oczy zaczynaja bolec ale dalej czytam.czy takim czytaniem mozna jeszcze bardziej popsuc sobie wzrok??
  • Awatar użytkownika
    Daisy
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 161
    Rejestracja: 02 marca 2008, 02:01
    Lokalizacja: wielkopolska

    autor: Daisy » 24 marca 2008, 00:34

    Oczywi?cie ?e mo?na.Okulary w tym wypadku nie s? ?adn? tarcz? ochronn?. Wiele os??b nie posiadaj?cych wady wzroku przez nie szanowanie w?asnych oczu "dorobi?o si?" problem??w ze wzrokiem a co dopiero osoba, kt??ra ju? u?ywa szkie?ek. Co robisz kiedy gdzie? daleko idziesz i zaczynaj? ci? bole? nogi? Rozs?dny cz?owiek usi?dzie na chwile i pozwoli im odpocz??.Kontynuowanie dalszej wycieczki mo?e sko?czy? si? p?cherzami lub zakwasami, kt??re po pewnym czasie jednak si? cofn?. Oko jest zdecydowanie delikatniejsze ni? stopy, zmuszanie go do pracy ponad si?y mo?e pog??bi? twoj? wad? a ona jak znam ?ycie raczej si? nie cofnie. Oczu masz tylko jedn? par?, kt??ra musi wystarczy? ci na d?uuugie lata.Rozs?dnie wyznaczaj sobie ilo?? stron kt??re chcesz przeczyta? i trzymaj si? tego, r??b kr??tkie przerwy, takie, jak podczas pracy przy komputerze, w razie k?opot??w si?gaj po kropelki i pami?taj o dobrym o?wietleniu.
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 24 marca 2008, 11:05

    Tak jak napisala Daisy nic dodac nic ujac :) i ladny przyklad ze stopami :P
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Sol
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 73
    Rejestracja: 28 stycznia 2008, 17:40
    Lokalizacja: KraÂ?nik

    autor: Sol » 24 marca 2008, 12:25

    Mi kiedy? okulista powidzia? ?e do czytania, uczenia si? mam zdejmowa? okulary i tak robi?, nawet z wygody. Poniewa? w okularach jako? go?ej mi czyta?, a nawet szybciej m?czy mi si? wzrok. W soczewkach nie mia?am jeszcze zbyt du?ej okazji np. uczy? si? :)
  • julik2k
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 188
    Rejestracja: 07 września 2007, 18:15
    Lokalizacja: rzesz??w

    autor: julik2k » 24 marca 2008, 12:42

    Sol pisze:do czytania, uczenia si? mam zdejmowa? okulary i tak robi?
    ok fajnie, pewnie masz ma?? wade, ale pomy?l o tych co nie maj? takiego szcz??cia. Przecie? jak kto? jest kr??tkowidzem ale z wi?ksz? wad? to przecie? chc?c nie chc?c musi za?o?y? okulary do czytania, uczenia itp. Jak ja nie widze z odleg?o?ci 10 cm to dla mnie oczywiste jest ?e (niestety) musze je za?o?y?. Inna sprawa jest taka ?e u?ywam soczewek ale jak ju? ?ci?gne to ju? zak?adam okulary- a nie lubie ich strasznie ;P niemo?liwo?ci? by?oby ju? dla mnie chodzi? bez nich.
    "many misjudge him cause he makes living from writing raps..."
  • Erika1987
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 13
    Rejestracja: 04 lutego 2007, 15:39
    Lokalizacja: Lublin

    autor: Erika1987 » 24 marca 2008, 13:15

    Ale podobno cz?sto w parze z kr??tkowzroczno?ci? id? problemy z akomodacj?, nie wiem czy takowe mam (mo?e to wynika bardziej z tego ?e zawsze zdejmowa?am okulary i nie przyzwyczaja?am oczu do czytania w nich) ale ja przy wadzie ponad -6 czytam bez okular??w, w pe?nej korekcji to m?czarnia, niestety w kontaktach nie mam mo?liwo?ci ich zdj?c...
  • Sol
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 73
    Rejestracja: 28 stycznia 2008, 17:40
    Lokalizacja: KraÂ?nik

    autor: Sol » 24 marca 2008, 13:40

    Nie mam ma?ej wady a raczej du?? przy soczewkach -4 i -5 w okularach wi?cej. Tylko ja tak si? przyzwyczai?am ?e nie umiem czyta? w okularach poniewa? po prostu mi przeszkadzaj?. Ale to tylko moje odczucia. A ka?dy inaczej widi.
  • julik2k
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 188
    Rejestracja: 07 września 2007, 18:15
    Lokalizacja: rzesz??w

    autor: julik2k » 24 marca 2008, 16:23

    No ja mam wade -6 i zawsze czytam w okularach, soczewkach. Jako? chyba nigdy nie zastanawia?am sie nad tym czy mam je ?ci?ga? czy nie, ale raz jak nie mia?am okular??w (mia?am szk?a wymieniane u optyka) to musia?am sie uczy? na sprawdzian bez nich...no ocena by?a po prostu ?wietna :no:
    "many misjudge him cause he makes living from writing raps..."
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 28 marca 2008, 19:58

    Mimo do?? du?ej wady i astygmatyzmu na jednym oku czytam bez problemu bez okular??w. Mimo to czytam z nimi: nie chce mi si? ich ci?gle ?ci?ga? i zak?ada?, a cz?sto odwracam wzrok, patrz?c gdzie? dalej. Metoda niedokorekcji nie sprawdzi?a si? u mnie, wada pog??bia?a si? szybciej, wi?c wol? ca?y czas mie? co? na oczach.
  • an.omega
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 4
    Rejestracja: 15 maja 2008, 15:18
    Lokalizacja: Mi??sk Mazowiecki
    Kontakt:

    autor: an.omega » 21 maja 2008, 22:35

    Przy ma?ej kr??tkowzroczno?ci refrakcyjnej ok. -1,50 do - 1,75 dptr niekoniecznie trzeba nosi? okulary na sta?e.Bo jej przyczyn? mo?e by? spazma akomodacyjna na skutek bliskiego czytania i komputera.W takim przypadku do czytania warto okulary zdejmowa? to wada nie b?dzie si? pog??bia? .
    Andrzej
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 21 maja 2008, 23:02

    an.omega pisze:do czytania warto okulary zdejmowa? to wada nie b?dzie si? pog??bia? .
    jakies materialy na ten temat?
    Bo jak dotychczas to przewazaja materialy o pelnej korekcji krotkowzrocznosci i jezeli nie ma problemow akomodacyjno-konwergencyjnych i ktos nie jest "wczesnym" i "pelnym" presbiopem to w/w zdanie jest zasadne tylko dla wyznawanej "starej szkoly korekcji krotkowzrocznosci" czyli niepelnej korekcji krotkowzrocznosci i odgornej decyzji o nie zakladaniu do blizy... bez diagnozy i zapoznania sie z funkcjonowaniem ukladu wzrokowego (zakresow, zdolnosci...) uzytkownika
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 22 maja 2008, 00:05

    Maj?c wad? -1,5D zacz??am nosi? okulary, bo ju? ci??ko mi by?o bez nich, nie poznawa?am ludzi na ulicy, nie widzia?am napis??w w wiadomo?ciach na ekranie TV, nie widzia?am na wf-ie pi?eczki pingpongowej, nie widzia?am w szkole na tablicy. To nie jest wcale ma?o!
    Zdejmowanie do czytania jest wg mnie bez sensu ze wzgl?d??w prozaicznych. Po co si? upo?ledza? i nie m??c w ka?dej chwili spojrze? na chwil? przez okno czy na zegar? Po co bawi? si? w zak?adanie i ?ci?ganie?
    Gdy z tak? wad? czyta?am bez okular??w, rozprasza?o mnie, ?e nie widz? dok?adnie przedmiot??w, kt??re mnie otaczaj?, nie czu?am si? z tym naturalnie i nie s?dz?, ?eby dla uk?adu wzrokowego by?o to naturalne. Zakuta w okulary od?y?am!

    Nie wiem jak to jest w przypadku wad poni?ej -1D, nie znam si?.
  • MZ
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 88
    Rejestracja: 05 sierpnia 2005, 15:50
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: MZ » 23 maja 2008, 10:17

    Nikt nie zwr??ci? uwagi na powi?kszenie okularowe. Mo?e tak by?, ?e kr??tkowidz z nieco wieksz? wad? refrakcji (np. powy?ej -5,00 D) woli zdj?? okulary i przysun?? tekst, bo widzi go wtedy wi?kszym !
  • an.omega
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 4
    Rejestracja: 15 maja 2008, 15:18
    Lokalizacja: Mi??sk Mazowiecki
    Kontakt:

    autor: an.omega » 23 maja 2008, 10:59

    Optometria Vol 1 , nr 1 (2007) strona 21
    Maj?c to na uwadze sugerujemy : pe?n? korekcj? refrakcji do dali w po??czeniu z ma?ym plusowym dodatkiem do bli?y,aby zminimalizowa? poziom sta?ego niezogniskowania siatk??wkowego, a zatem post?p kr??tkowzroczno?ci.
    Zgadzam si? ,?e decyzja w tej sprawie powinna by? poprzedzona badaniem optometrycznym
    forii , i uwa?am ,?e u os??b z esofori? do bli?y wskazane jest stosowanie soczewek progresywnych w celu powstrzymania post?pu kr??tkowzroczno?ci.
    Andrzej
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 23 maja 2008, 11:46

    MZ - mam ?redni? wad? i widz? wyra?nie nawet drobniutki druczek, nie czuj? potrzeby przysuwania tekstu. R???nic? widz? dopiero, gdy za?o?? kontakty, cho?by po klawiaturze komputerowej - a? si? czasem myl? mi klawisze.

    an.omega, robi si? tu coraz ciekawej :) Jak si? objawia esoforia? Definicja "niew?a?ciwe ustawienie osi oczu przy braku bod?ca do fuzji: rozbie?ne - egzoforia lub zbie?ne - esoforia" niewiele m??wi szaremu cz?owiekowi...
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 23 maja 2008, 21:48

    MZ pisze:Mo?e tak by?, ?e kr??tkowidz z nieco wieksz? wad? refrakcji (np. powy?ej -5,00 D) woli zdj?? okulary i przysun?? tekst, bo widzi go wtedy wi?kszym !
    ale osoba z wada powyzej 5dptr bedzie musiala tekst sredniego gazetowego druku przysunac na odleglosc jakies 15cm, w takiej odleglosci czytanie jest niezbyt komfortowe na dluza mete...

    Do
    an.omega...

    przed zacytowanym fragmentem napisano

    "(...) stosowania soczewek, zwlaszcza dla MALYCH DZIECI..."

    poza tym trzeba wziasc pod uwage jeszcze jeden aspekt. W artykule caly czas jest mowa o PELNEJ korekcji do dali, a na dzien dzisiejszy w wiekszosci przypadkow okulistycznych jest ona nie w pelni korygowana, wiec w tym przypadku pierwszy czynnik jest niespelniony, wiec o drugim wogole nie ma mowy... poza tym w artykule jest wiele powiazan akomodacyjno-konwergencyjnych gdzie zaczynajac pierwsza wypowiedz wogole Pan nie wspomnial, co moglo wprowadzic w nieodpowiednia interpretacje.
ODPOWIEDZ Posty: 23 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 0 gości