ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1
Nowe okulary sferyczne 1,6 czy 1,67
  • dragonek
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 14 kwietnia 2023, 12:26

    Nowe okulary sferyczne 1,6 czy 1,67

    autor: dragonek » 14 kwietnia 2023, 12:49

    Uprzejma prośba o pomoc, podzielenia się swoim doświadczeniem z doborem okularów. Planuję zrobić drugą, nową parę okularów, która ma mi służyć jako główna, do całodziennego noszenia. Mam bardzo dużą wadę wzroku -8,5 oraz -7,65(cylinder 0,25). Obecna para okularów jest już mocno zniszczona (oprawki mają kilkanaście lat) i noszę, wymienione rok temu najtańsze, sferyczne szkła SL2 o indeksie 1,6. Do nowych oprawek chciałbym lepsze szkła, z lepszym antyrefleksem. Byłem w wielu salonach optycznych, każdy namawia mnie na cieniowanie 1,67, okulary asferyczne i blue control (zrezygnowałem po postach w internecie użytkowników). Prawie wszędzie firmy Hoya. Dużo poczytałem o okularach asferycznych na tym i innych forach i skłaniam się ku pozostaniu przy sferycznych. Bo naprawdę dobrze w nich widzę, w tych najtańszych SL2, sferycznych, a boję się, że asferyczne są bardzo wrażliwe na dokładany montaż i coś pójdzie nie tak. Raz miałem okulary asferyczne i po reklamacji, wymieniono mi je na sferyczne (podejrzewam teraz zły montaż). I tu pytanie do użytkowników, czy wybierając nowe sferyczne warto dopłacać do 1,67 czy redukcja grubości z 30% na 50% nie doprowadzi do gorszego widzenia w całej soczewce. Optycy argumentują, że 1,67 będą lżejsze i mniej rozepchają oprawkę (mam małą głowę i problem żeby dobrać dobrą, niespadającą, niedużą oprawkę).
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Nowe okulary sferyczne 1,6 czy 1,67

    autor: mexx » 15 kwietnia 2023, 10:40

    Może już ostatni raz, ale niech tam. Popiszę trochę.
    „ Optycy argumentują, że 1,67 będą lżejsze i mniej rozepchają oprawkę (mam małą głowę i problem żeby dobrać dobrą, niespadającą, niedużą oprawkę).”
    Nie bardzo rozumiem co to znaczy „rozepchają oprawkę”. Oprawa metalowa ma taki sam rozmiar przed montażem jak i po montażu, a oprawa z tworzywa sztucznego przy prawidłowym montażu może mieć ewentualnie co najwyżej nieznacznie większy rozmiar. I to zależnie od montażu, a nie indeksu materiału.
    Różnica ciężaru będzie niewielka pomimo różnicy grubości, ponieważ materiał w indeksie 1,67 ma większy ciężar właściwy niż w indeksie 1,6. Ta różnica dodatkowo będzie tym mniejsza im mniejsza będzie wielkość oprawy, a dokładniej im mniejsza będzie średnica soczewki niezbędna do wykonania okularów. Przykładowo dla soczewki o mocy -8.00 dptr i średnicy 65 mm, ciężar soczewki sferycznej w indeksie 1,6 będzie około 21,8 g, a asferycznej 1,67 20,7 g. Oprawka, jak rozumiem, ma być mała, a więc różnica ciężaru nie będzie istotna, tym bardziej, że w okularach będzie tylko część z pełnej średnicy soczewki.
    Różnica będzie w grubości krawędzi. Dla soczewki -8,50 dptr. o średnicy 65 mm sferycznej w indeksie 1,6 – 9,1 mm, a asferycznej 1,67 – 7,7 mm. Różnica jest rzędu 1,4 mm (około 15%), a więc też nie jest powalająca.
    Soczewka w podstawowym indeksie 1,50 sferyczna o średnicy 65 mm miałaby grubość krawędzi 11,6 mm, a więc sferyczna w indeksie 1,6 byłaby cieńsza od soczewki w indeksie 1,50 o około 22%, a asferyczna 1,67 o około 29%, a nie 30% czy 50%. Przy małych średnicach tarczy oprawki (malej oprawce) te różnice grubości i ciężaru będą nieduże. Zaryzykowałbym, że nieistotne. Jeżeli soczewka w indeksie 1,67 również byłaby sferyczna, to różnice grubości i ciężaru przy niedużej oprawce będą praktycznie żadne, np. masa całej soczewki w indeksie 1,6 o średnicy 60 mm – 16,6 g, a indeksie 1,67 – 16,0 g, a różnica grubości krawędzi 0,8 mm.
    Natomiast materiał o indeksie 1,67 jest gorszy pod względem optycznym od materiału w indeksie 1,6. Wykazuje większą aberrację chromatyczną, co skutkuje gorszą jakością obrazu przy patrzeniu przez obszary peryferyjne. Dodając do tego większą cenę, indeks 1,67 wydaje się znacznie mniej atrakcyjny.
    To wszystko optyk powinien wiedzieć i powiedzieć, tym bardziej, ze producenci udostępniają optykom oprogramowanie pozwalające precyzyjnie określić (w wybranej już oprawce) grubości krawędzi i ciężar soczewek.
    Ja wybrałbym sferyczne 1,6, ale są osoby, które mimo wszystko preferują nawet niewielkie zmniejszenie grubości krawędzi.
  • dragonek
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 14 kwietnia 2023, 12:26

    Re: Nowe okulary sferyczne 1,6 czy 1,67

    autor: dragonek » 20 kwietnia 2023, 12:13

    Bardzo dziękuje za pomoc. Byłem u wielu Optyków i niestety nie informują rzetelnie o soczewkach, wszystkich zaletach, wadach i zagrożeniach. Sam musiałem poczytać sporo na forach by potem wiedzieć o co dopytywać. Praktycznie każdy proponuje asferyczne indeks 1,75 albo 1,67 gdy słyszy o mocy -8,5. Ale nikt nie informuje o właściwościach optycznych. Dodam, że wybieram male zakłady optyczne, mające dobre opinie w internecie. Cieszę się, że jest takie forum jak to, gdzie można uzyskać rzetelną i fachową pomoc.
    PS: Mam jeszcze jedno pytanie: z czym może się wiązać wada szkieł związana że ekran smartfona/telewizora odbija się w krawędziach dolnych i bocznych szkieł wystających z oprawki. Optyk przyjął reklamację i stwierdził, że to ze względu na polerowanie. Po zmatowienieu krawędzi efekt ten nie występuje. Ale z tego co pamiętam, zawsze miałem polerowane krawędzie szkieł i nigdy tam się światło nie odbijało0.
ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości