ODPOWIEDZ Posty: 1 Strona 1 z 1
Nowe oprawy, stare moce, asfera, problemy z ostrością
  • thenrobo
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 21 kwietnia 2022, 23:37

    Nowe oprawy, stare moce, asfera, problemy z ostrością

    autor: thenrobo » 22 kwietnia 2022, 01:00

    Cześć
    Proszę o wyrozumiałość to mój pierwszy post.

    Opis problemu:
    Wyrobiłem sobie nowe okulary i niestety mam problem z ostrością widzenia patrząc na wprost przed siebie. Patrząc na przedmioty znajdujące się poniżej linii oczu widzę wyraźnie i ostro. Czytanie książek, praca na komputerze (krawędź monitora maksymalnie a wysokości oczu) ostrość OK. Natomiast gdy tylko unoszę wzrok aby popatrzeć na wprost ( przed siebie, nie gdzieś w górę) tracę ostrość i widzenie nie jest już wyraźne. Litery rozmazują się, twarze osób nie są zbyt wyraźne po chwili ostrość delikatnie się poprawia natomiast nie jest to widzenie wyraźne i komfortowe. Patrzenie poniżej linii gałek znów OK i unoszenie wzroku za każdym razem powoduje problem z ostrością.
    Patrzenie na wprost staje się wyraźne gdy odchylę głowę do góry o jakieś 30 stopni i wtedy patrzę na prost (de facto przez dolną część soczewki).
    Problem z ostrością nowych okularów występuje na lewym i prawym oku, trochę gorzej widzę na prawe.
    Pierwsze podejście do odbioru okularów skończyło się wymianą prawej soczewki, podobno nie trzymała mocy, wtedy nie mogłem skupić wzorku nawet przy przeżarzeniu w dół.
    Oczywiście sprzedawca twierdził, że to kwestia soczewek asferycznych i powinienem się przyzwyczaić, natomiast stare soczewki również były asferyczne i w starych okularach nie mam takiego problemu, widzę wyraźnie w większości powierzchni szkła.
    Chodziłem w okularach przez tydzień i nic się nie zmieniło. teraz staram się wywalczyć swoich racji natomiast cały czas słyszę o przystosowaniu się do asfery, do filtra światła niebieskiego, do opraw...
    Po założeniu starych okularów czuję zdecydowaną poprawę komfortu patrzenia w dal (pomimo że mam porysowany antyreflex).

    Jestem trochę zmieszany dlatego proszę o drugą opinię, poniżej wszystkie parametry:

    Parametry okularów
    Noszę okulary od 10 roku życia obecnie mam 35 lat.
    Okulary miały być wykonane na podstawie mojej poprzedniej recepty, szkła o takiej samej mocy posiadam w obecnych okularach. Do zestawu weszły nowe oprawy bardzo podobne do starych: obydwie solano z tworzywa.

    Wada:
    OP -7,75 cylinder -1.0 oś 30
    OL -7,25 cylinder -0,5 oś 165

    Stare soczewki: Szajna Prima 1,67 ASF Aqua Plus
    stare oprawy Solano CL 900004A
    wartości zmierzone
    OP -7,62 cylinder -1.0 oś 33
    OL -7,12 cylinder -0,5 oś 167

    Nowe soczewki: American BOD Lens ASF Ultra 1,67 UNV Blue Balance
    nowe oprawy Solano CL 90044
    wartości zmierzone
    OP -7,67 cylinder -1.04 oś 40
    OL -7,16 cylinder -0,47 oś 166

    Obydwie oprawy mają podobny kształt i wielkość, nowe są delikatnie węższe wysokość opraw jest w zasadzie bardzo podobna, nowe mogą być delikatnie niższe
    Obydwie pary soczewek są asferyczne mają ten sam index 1,67, antyreflex, jedyna różnica to filtr światła niebieskiego w nowej soczewce.

    Pyania
    1. Według mnie kwestia asfery nie ma tu żadnego znaczenia, ponieważ nosiłem już takie soczewki od przynajmniej dwóch lat, oraz wzrok nie przystosowuje się do patrzenia na wprost nawet po długim czasie (oglądanie TV jest dosyć męczące). A może jednak powinienem się przyzwyczaić ;) ?

    2. Czy macie jakąś wiedzę na temat jakośći soczewek American BOD Lens, nigdzie nie można znaleźć opinii. Nigdy do tej pory nie miałem sytuacji gzie soczewka nie trzymała mocy co zastanawia mnie nad jakością tej marki.

    3. Jakie znaczenie ma różnica w osiach cylindra, czytałem. że przy cylindrze -1 dopuszczalny błąd to 2 stopnie tutaj mam 8.

    4. Przy ostatniej wizycie zwróciłem uwagę Pani która montowała soczewki na rozbieżności w osiach. Po czym wyjęła szkiełko coś podszlifowała włożyła ponownie i powiedziała że oś jest już właściwa. Czy takie działania nie spowodują obluzowania soczewki w przyszłości i powrócenia jej do swojego pierwotnego ustawienia, Co z naprężeniami opraw i soczewki.

    5. Dowiedziałem się, że bardzo ważnym parametrem przy szkłach asferycznych jest również wysokość montażowa. Mam podejrzenia że właśnie tu leży cały problem nieostrego widzenia na wprost.
    Zdjęcie wysokości polegało na tym, że pani stanęła przede mną, zaznaczyła coś na demo-lensach i tyle. Pani była trochę niższa ode mnie i miałem wrażenie, że mogła patrzeć delikatnie od dołu.
    Jakie są objawy wykonania okularów ze złą wysokością montażową oraz czy takie pobranie wymiarów było wystarczające?
ODPOWIEDZ Posty: 1 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości