ODPOWIEDZ Posty: 4 Strona 1 z 1
Problem z nowymi okularami
  • Ichigo16
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 20 lutego 2022, 22:27

    Problem z nowymi okularami

    autor: Ichigo16 » 20 lutego 2022, 22:56

    Witam

    Mam problem z nowymi okularami. Zakupiłem nowe szkła przy pozostawieniu starych oprawek stare szkła to były Rodenstock Perfalit 1.6 Solitare Protect 2 zaś nowe to JZO IZOPLAST 167 M (powłoka IDeal Max Blue UV PHI 75mm. Indeks 1665) . Sama moc szkieł została zwiększona z -2.5 na obu oczach do -2,75 lewe i 3,25+0.5 cylinder prawe . Teraz problem na nowych szkłach tracę ostrość widzenia jak patrzę poprzez inne miejsce niż sam środek okularów. Przykład piszę tego posta mam skierowaną głowę i oczy na centrum ekranu jak zerknę na godzinę w dolnym rogu jest ona trochę zamazana muszę obrócić głowę aby spojrzeć na godzinę centralnie aby widzieć z pełną ostrością na starych szkłach czegoś takiego robić nie musiałem tak sie złożyło że stare szkła mam zachowane i tak łopatologicznie przyłożyłem najbardziej jak się dało zbliżone do pozycji w okularach czy aby nie mam jakichś zwidów i co się okazało ? Na starych szkłach pomimo tego że pół dioptri mniej widzę wyraźniej niż na nowych jeszcze mogę powiedzieć że obraz jest bardziej rozmazany na prawym oku gdzie jest ten cały cylinder którego nigdy wcześniej nie miałem wie ktoś jaka przyczyna takiego fanta i o co tutaj w ogóle chodzi???
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Problem z nowymi okularami

    autor: mexx » 21 lutego 2022, 09:47

    Rozumiem, że na prawym oku moc jest -3,25 cyl +0,50.
    Przyczyn może być kilka, ale zakładając poprawny montaż soczewek wydaje się, że może nią być nieprawidłowa moc soczewek, na co wskazuje fakt, że stare soczewki dają wyraźniejszy obraz, szczególnie dla oka prawego. Może być, ponieważ wprowadzenie cylindra, którego dotychczas nie było może wymagać pewnego czasu, aby układ wzrokowy zaadoptował się do tej zmiany.
    tracę ostrość widzenia jak patrzę poprzez inne miejsce niż sam środek okularów
    Powód może być we własnościach materiału, z którego wykonane są soczewki. Materiał soczewek JZO o współczynniku załamania światła (indeksie) 1,67 jest znacząco gorszy od materiału Rodenstock o indeksie 1,6. To pogorszenie widzenia prawdopodobnie będzie tym większe im większe odchylenie oka od patrzenia na wprost, a więc np. tak jak przy spojrzeniu w dół przy czytaniu i dlatego wyjściem jest ruch głową. O tym, że tak może być powinien pan być uprzedzony przed zakupem. Nadto, przy spojrzeniu w dół, istotnym będzie położenie osi cylindra, którego nie znam Jeżeli ta oś jest około 85 stopni, to efekt pogorszenia widzenia może się dodatkowo zwiększyć z innego powodu.
    Jest jeszcze możliwość, że powodem gorszej ostrości jest różnica w konstrukcji soczewek, starych i nowych. Tego jednak nie da się ocenić nie znając parametrów konstrukcyjnych, a wielu optyków, nawet gdyby je znali, nie poradzi sobie z ich oceną.
    Moim zdaniem nie ma się co męczyć, tylko wrócić do optyka, reklamować okulary i niech szuka przyczyny. Mogę się mylić, ale osobiście obstawiałbym jednak nieprawidłową moc soczewek i własności materiału.
  • Ichigo16
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 20 lutego 2022, 22:27

    Re: Problem z nowymi okularami

    autor: Ichigo16 » 21 lutego 2022, 16:20

    Powód może być we własnościach materiału, z którego wykonane są soczewki. Materiał soczewek JZO o współczynniku załamania światła (indeksie) 1,67 jest znacząco gorszy od materiału Rodenstock o indeksie 1,6.
    Byłem na innym badaniu wzroku dzisiaj to wyszło mi o -0,25 mniej na każdej wartości dioptri i cylindra. To skoro ten JZO taki cienki materiał jest to jakiej firmy szkła byś polecił jak będę wymieniał żeby takich rzeczy nie było ?
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Problem z nowymi okularami

    autor: mexx » 21 lutego 2022, 19:41

    skoro ten JZO taki cienki materiał
    To nie jest sprawa firmy. To własności materiału, który mają i oferują wszystkie firmy. Decyduje wartość indeksu. Najlepszym z dostępnych materiałów jest podstawowe tworzywo o indeksie 1,5, ale soczewki są wówczas najgrubsze. Im wyższy indeks, tym gorsze własności optyczne materiału. Przy takich stosunkowo małych mocach, moim zdaniem, nie ma sensu kupowanie soczewek w indeksie większym niż 1,6. Różnice grubości będą już niewielkie, czasem mniejsze niż 0,5 mm, a własności gorsze za większe pieniądze. Często satysfakcjonującą redukcję grubości można uzyskać przez wybór mniejszej oprawki.
    Z czystej ciekawości, jakie było położenie osi tego cylindra +0,50 dptr?
ODPOWIEDZ Posty: 4 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości