ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1
Ból oczu w okularach
  • chhaawske
    Posty: 0
    Rejestracja: 07 października 2021, 09:48

    Ból oczu w okularach

    autor: chhaawske » 07 października 2021, 13:14

    Dzień dobry,

    moja historia związana z okularami po krótce wygląda tak:
    - pomyślałem o optometryście bo bolały mnie oczy po pracy przy komputerze, po całym dniu
    - 02.2021 - pierwsze wizyta u optometrysty i recepta na okulary z soczewkami Hoya Sync III, mam 28 lat, jestem dalekowidzem i astygmatyzm. To moje pierwsze takie badanie i okulary
    - 02.2021 - 08.2021 - nosiłem okulary ale zaczął mi doskwierać ból oczu po okularach.
    Zdjąłem te okulary i okazało się, że oczy mnie przestały boleć.

    Byłem już u dwóch różnych optometrystów i potwierdzili, że badanie jest poprawnie zrobione. Optyk przyjrzał się szkłom i powiedział, że są bardzo dobrze wykonane.

    Teraz wróciłem do okularów i po dwóch tygodniach znów ból wraca i to nawet z samego rana. Zdejmuje okulary i ból znika. Nie wiem co z tym zrobić. Mam stwierdzone wady i nie chciałbym przeciążać oczu ale te okulary z czasem zaczynają sprawiać ból. Nie wiem gdzie szukać teraz przyczyny. Czy macie może jakieś uwagi do mojej sytuacji?
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Ból oczu w okularach

    autor: mexx » 11 października 2021, 17:44

    Trudna - a może nawet niemożliwa - sprawa do oceny na odległość.
    Zakładając, że monitor jest w odległości ok. 67 cm, w wieku 28 lat nie powinno być żadnych problemów. Układ wzrokowy powinien mieć wystarczają możliwość dostosowania się do pracy na tej odległości, chociaż po całym dniu pracy z monitorem chyba każdy poczuje zmęczenie oczu. Dlatego trzeba sobie robić przerwy „na papierosa”.
    Nie wiem jaka jest wada i jakie to są soczewki. Tego typu soczewki produkowane są z dodatkiem mocy 0,57 , 0,95 i 1,32 dptr. Może ten dodatek mocy został dobrany zbyt duży?
    Nie wiem jak Pan widzi w tych soczewkach w dal i czy nie ma problemów z ostrością do dali.
    Nie wiem też co oznacza „dobrze zrobione badanie”. Dla takich soczewek istotne jest nie tylko ustalenie wady oraz mocy dodatkowej, ale również „elastyczności” układu wzrokowego warunkującej komfortową pracę w warunkach zmienionych mocą dodatkową soczewek.
    Co zrobić? Przede wszystkim sprawdzić poprawność montażu soczewek, bo określenie „bardzo dobrze zrobione” nie określa czy chodzi o estetykę, czy ustawienie soczewek?
    Jeżeli wada jest ustalona poprawnie, poprawnie dobrany dodatek do bliży i poprawny montaż, to pozostaje zbadanie tej „elastyczności” układu wzrokowego, bo to może być powód. Jeżeli tu jest problem, to przy dłuższej pracy może pojawić się ból oczu, głowy, chwilowe zamazywanie obrazu czy nawet momenty dwojenia obrazu. Optometrysta powinien wiedzieć o co chodzi i jak tę „elastyczność” zbadać.
ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości