ODPOWIEDZ Posty: 1 Strona 1 z 1
Błąd w wykonaniu okularów?
  • mk11
    Posty: 0
    Rejestracja: 13 lipca 2021, 19:17

    Błąd w wykonaniu okularów?

    autor: mk11 » 13 lipca 2021, 20:02

    Witam serdecznie

    Wykonałem badanie wzroku. Otrzymałem takie zalecenia okularów (stwierdzona nadwzroczność: co się zgadza bo nie widzę dokładnie czytając czy pisząc):
    okulary do dali, oko prawe: sfera +0,5; oko lewe sfera +1,0. reszta parametrów soczewek pusta (oprócz rozstawu źrenic). Badanie jest ok, bo zawsze lewe ok było słabsze.
    ////
    Po odebraniu okularów (są to moje pierwsze okulary) zauważyłem w domu, że coś jest chyba z nimi nie tak. Mam wrażenie że soczewka prawa została wykonana na +1.0, a lewa soczewka na +0,5 (czyli odwrotnie niż powinno). Stwierdziłem to po tym że:
    a) po założeniu odwrotnym okularów (czyli ramiona okularów skierowane od głowy, a nie założone za uszy) to widzę poprawnie osobno lewym okiem i prawym okiem). Gdy założę okulary poprawnie (normalnie założenie okularów) to przez lewe oko widać niewyraźnie
    b) okulary 40cm od gazety i głowa 40 cm od okularów. Patrząc prawym okiem przez prawą soczewkę widać obraz większy niż patrząc prawym okiem przez lewą soczewkę (okulary zwrócone ramionami w stronę głowy - czyli tak jakby były założone normalnie na głowę)
    c) porównałem te okulary z innymi, które były w domu (te mają oznaczenie +1.0 na prawe i lewe oko; to jakieś okulary z sieci sklepów "dino"); Oba okulary 40cm od gazety i 40cm od okularów. Oba okulary zwrócone ramionami w stronę głowy - czyli tak jakby były założone normalnie na głowę. Patrząc prawym okiem przez prawe soczewki obu okularów powiększenie obrazu jest takie same; a patrząc prawym okiem przez lewe soczewki moje okulary mniej powiększają obraz niż lewa soczewka z "dino"

    Czy moje rozumowanie i testy są poprawne?

    Z góry dziękuję.
    Pozdrawiam
ODPOWIEDZ Posty: 1 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości