ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1
Nowe okulary - problem z adaptacją
  • Mateusz K.
    Posty: 0
    Rejestracja: 01 marca 2021, 15:38

    Nowe okulary - problem z adaptacją

    autor: Mateusz K. » 01 marca 2021, 16:06

    Kupiłem nowe okulary i przy okazji zrobiłem badanie wzroku u optometrysty, aby z aktualizować moc szkieł. Okulary noszę już miesiąc i nie jestem w stanie przyzwyczaić się do nich. Widzenie w okularach jest niby prawidłowe, aczkolwiek odczuwam zmęczenie oczu, bolą mnie, a także pobolewa mnie głowa. Moje pierwsze wrażenie jak założyłem nowe okulary, że są za mocne. Optometrysta powiedział, że powinienem szybko się przyzwyczaić. Chciałbym nadmienić, że nie są to moje pierwsze okulary w życiu bo noszę je od 30 lat na stałe. Mam wątpliwości czy szkła są dobrze dobrane. Wcześniej szkła tej samej firmy, tej samej grubości, które były wyrabiane 3 lata oscylowały w wartościach :

    oko prawe : +2,75 sfera, cylinder - 0,75 oś 90 stopni
    oko lewe : +3,25 sfera, cylinder -1,50 oś 79 stopni
    PD 65

    Nowe wyrobione szkła :
    oko prawe : +1,5 sfera, cylinder +1,5 oś 10 stopni PD 32
    oko lewe : +1,5 sfera, cylinder +2,0 oś 160 stopni PD 33,5
    na zleceniu jeszcze jest zaznaczone AR

    Proszę o informację czy nowe wartości zbytnio nie odbiegają od wartości poprzednich. Zastanawia mnie fakt, że oznaczenia przy cylindrach i sferach są tak różne. Pierwszy raz odczuwam, aż taki dyskomfort przy zmianie okularów.
    Proszę o pomoc i dziękuję za odpowiedź.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Nowe okulary - problem z adaptacją

    autor: mexx » 01 marca 2021, 21:07

    Różnice zapisów +,- to tylko forma zapisu. Nowe soczewki przy zapisie z cylindrem ujemnym mają moc
    OP + 3,00 cyl -1,50 oś 100
    OL + 3,50 cyl -2,00 oś 70
    Nie wiadomo które soczewki mają moc prawidłową. Jeżeli prawidłowa była moc w starych okularach, to obecne soczewki wprowadzają zmianę pozostawiającą dość duże nieskorygowane cylindry (na poziomie 0,75 dptr) i sporą różnicę położenia kątowego osi tych nieskorygowanych cylindrów w stosunku do położenia osi w okularach. To może powodować problemy z adaptacją i być może nie da się tych okularów zaakceptować. Może jednak być tak, że stare okulary miały niedokładnie dobrane moce i teraz nowe soczewki mają moc prawidłową, ale to również wprowadziłoby zmianę na podobnym poziomie nieskorygowania cylindrów i różnic położenia osi. W takim przypadku, pomimo teoretycznie prawidłowej korekcji (co do mocy), korekcja jest również trudna, czasem niemożliwa do przyjęcia. Optymalne soczewki powinny dać dobrą ostrość widzenia obuocznego i pełny komfort użytkowania okularów. Nie zawsze muszą mieć dokładną moc, jaka teoretycznie wychodzi w badaniu każdego oka. Jak jest w tym przypadku wie tylko badający, a w każdym razie powinien wiedzieć.
    Po takim stosunkowo długim czasie próby adaptacji wydaje się, że nie ma innego wyjścia, tylko trzeba wrócić do optometrysty, zrobić ponowne badanie i być może wymienić soczewki. Bez badania nikt nie będzie mógł nic więcej sensownego doradzić.
    AR to informacja, że soczewki mają powłokę antyrefleksyjną.
ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości