ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1
Jaki indeks szkieł ?
  • wichura
    Forumowicz
    Forumowicz

Jaki indeks szkieł ?

autor: wichura » 10 marca 2019, 21:54

Dobry wieczór.
    Proszę o pomoc w doborze indeksu do szkieł.
    Obecnie L -4.75, P -3.25. Nie mam pojęcia jaki mam obecnie indeks, ale wiem, że były cieniowane.
    Docelowe L -5, P -4
    Niestety Optycy mówią, że nie są w stanie stwierdzić jaki mam indeks w obecnych szkłach oraz nie potrafią powiedzieć jaki mam wybrać indeks, aby nie były grubsze od tych co mam obecnie. Może jednak są tu osoby z doświadczeniem, jaki indeks jest najczęśćiej polecany/wybierany przy takiej wadzie lub te osoby co mają podobną wadę i wypowiedzą się jakie mają szkła ?
    Zastanawiam się nad 1.6, a 1.67. Różnica między nimi to 200zł. Nie wiem czy warto dopłacać ? Podobno mogą być jakieś zniekształcenia w widzeniu ?

Chciałbym od razu wziać drugie przeciwsłoneczne. Tutaj oprawka pewnie będzie grubsza. Czy w obu okularach muszę mieć ten sam indeks ? Czy różne indeksy wpływają na zdrowie oczu ?
  • vvindu
    Forumowicz
    Forumowicz

Re: Jaki indeks szkieł ?

autor: vvindu » 11 marca 2019, 04:20

To prawda. Ciężko jest stwierdzić a nawet jest to niemożliwe czy miałeś 1.67 czy 1.6 "na oko"
    Bez oprawki, rozstawu, indywidualnego podejścia do estetyki ciężko stwierdzić czy 1.6 czy 1.67

Dobrze by był ten sam indeks w obu parach ale niekoniecznie trzeba go mieć. W przypadku przeciwsłonecznych mocno podbija cenę. Tu bym polecił polaryzacyjne soczewki lub całkowite 180% czyli oprawkę typu clip on która zastąpi w jakimś stopniu dwie pary
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert

autor: mexx » 11 marca 2019, 08:49

Niestety Optycy mówią, że nie są w stanie stwierdzić jaki mam indeks w obecnych szkłach
    Trzeba poszukać prawdziwego optyka. Dla optyka nie ma żadnego problemu z określeniem indeksu. Nie rozróżni np. 1,59 i 1,6, ale 1,6 i 1,67 bez problemu.
    O tych indeksach było tu już dużo, proszę trochę poszperać. Pomiędzy 1,6 i 1,67 różnica grubości będzie na poziomie 0,5 mm, a jakość optyczna 1,6 zdecydowanie lepsza. Reszta decydująca o jakości soczewki to konstrukcja, której nikt nie zna, więc nie ma co się tym przejmować i wielkość oprawki. Im mniejsza tym mniejsze będą grubości krawędzi. Przede wszystkim należy wybierać taką samą konstrukcję soczewek. Jak będzie ten sam indeks, od tego samego dostawcy, to i konstrukcje będą prawdopodobnie takie same.
  • wichura
    Forumowicz
    Forumowicz

autor: wichura » 11 marca 2019, 09:17

Właśnie byłem między innymi u tego samego optyka i niestety nie możemy dojść jakie to było zamówienie. Teraz jak już będę zamawiał to poproszę o spisanie wszystkich danych. Byłem u 5 optyków, jeszcze trochę pochodzę się popytam, może gdzieś uda się to sprawdzić.

Moje oprawki jeśli to coś pomoże to W&M by TEGRA M840.
    Jestem z nich zadowolony i chciałbym wymienić tylko szkła i kupić nowe przeciwsłoneczne. Ten system clip on niezbyt mi się podoba. Oprawki które patrzałem są delikatne, takie mam wrażenie, że łatwo je uszkodzić.

Różnica rzeczywiście niewielka.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Kontakt:

autor: optometrysta.pl » 11 marca 2019, 09:30

Pomijam to co napisał mexx ale dziwi mnie to, że wielu klientów nie otrzymuje pełnej informacji tego co kupili. Pełnego odpisu korekcja, firma soczewek, rodzaj, powłoki itp.. tak aby w razie wymiany np. uszkodzonej zamówić dokładnie ten sam produkt, ewentualnie przy kolejnej zmianie właśnie ten sam produkt.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert

autor: mexx » 11 marca 2019, 09:33

Właśnie byłem między innymi u tego samego optyka i niestety nie możemy dojść jakie to było zamówienie
    To nie jest sprawa odszukania zamówienia, chociaż to byłby najpewniejszy wynik. Indeks można ustalić na podstawie pomiarów i każdy optyk, jeżeli nim jest, powinien umieć to zrobić. Ponieważ jest jak jest, to zawsze należy zachować oryginalne torebki od soczewek.
  • wichura
    Forumowicz
    Forumowicz

autor: wichura » 11 marca 2019, 22:18

Racja. Teraz tak zrobię.
ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1