ODPOWIEDZ Posty: 8 Strona 1 z 1
Refleksy przy powłoce BlueCare?
  • Anka Szklanka
    Posty: 0
    Rejestracja: 10 marca 2019, 12:26

    Refleksy przy powłoce BlueCare?

    autor: Anka Szklanka » 10 marca 2019, 12:37

    Dzień dobry,

    bardzo proszę o wsparcie mnie Państwa opinią.

    W poprzednich okularach posiadam soczewki Jai Kudo 1.67 Aspheric StayClean (OP -3,50, cyl -0,25, oś 20, OL -3,75, cyl -1,50, oś 145) - wg producenta posiadają one powłokę antyrefleksyjną. Pod światło widac delikatny odblask w zielonym kolorze, ale szkła są bardzo przejrzyste i zapewniają wysoki komfort widzenia.

    W nowych okularach zamontowane zostały soczewki Jai Kudo 1.6 Aspheric BlueCare (OP -3,25, cyl -0,50, oś 15, OL -3,75, cyl - 1,00, oś 145) - wg producenta posiadają powłokę antyrefleksyjną + filtr światła niebieskiego. Pod światło widać wyraźny (zwłaszcza w porównaniu z wyżej opisanymi szkłami) odblask w niebieskim kolorze, szkła wydają się mniej przejrzyste (choć niższy indeks miał zapewnić lepszą przejrzystość), a komfort widzenia znacząco pogarsza efekt lustra - widać wyraźne odbicia zarówno z punktu widzenia mojego rozmówcy, jak i przede wszystkim z mojej perspektywy - pojawiają się ciągłe odblaski w polu widzenia.

    Czy odblaski w nowych soczewkach wynikają z zastosowania filtra światła niebieskiego? Nie zostałam o tym poinformowana w salonie optycznym. To bardzo uciążliwe. :sad:
  • vvindu
    Posty: 0
    Rejestracja: 26 lutego 2019, 07:17

    Re: Refleksy przy powłoce BlueCare?

    autor: vvindu » 10 marca 2019, 21:11

    1. Czy razem z soczewkami zmieniała Pani oprawkę?

    2.
    szkła wydają się mniej przejrzyste
    co Pani przez to rozumie?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Refleksy przy powłoce BlueCare?

    autor: optometrysta.pl » 11 marca 2019, 09:12

    Tak, odbicie szczątkowe jest intensywniejsze. Natomiast te okulary nie służą na "codzień" tylko zostały skonstruowane z myślą o pracy przy komputerze, są wątki na forum, że użytkownicy skarżyli się podczas pobytu na zewnątrz czy podczas prowadzenia samochodu - ale nie taki jest cel tych soczewek (powłoki)

    Mniejsza przejrzystość jak Pani to określiła wynika z odcięcia pewnego widma poprzez powłokę. Dlatego też są dedykowane do pracy przy urządzeniach elektronicznych emitujących światło niebieskie a nie codziennego użytkowania w każdych warunkach.
  • Anka Szklanka
    Posty: 0
    Rejestracja: 10 marca 2019, 12:26

    Re: Refleksy przy powłoce BlueCare?

    autor: Anka Szklanka » 11 marca 2019, 22:22

    Dziękuję za odpowiedź!
    Uważam, że w takim razie sprzedawca wprowadził mnie w błąd, nie uprzedzając o de facto specjalistycznym zastosowaniu takiej powłoki i jej skutkach ubocznych utrudniających korzystanie z okularów w celach innych niż obsługa ekranów. W miarę możliwości postaram się wrócić na forum i opowiedzieć o ciągu dalszym mojej sprawy, aby inni odwiedzajacy wątek mieli odpowiednią informację.
    Pozdrawiam!
  • vvindu
    Posty: 0
    Rejestracja: 26 lutego 2019, 07:17

    Re: Refleksy przy powłoce BlueCare?

    autor: vvindu » 12 marca 2019, 02:32

    Mysle że główna rolę odgrywa tutaj wrażliwość. Znam osoby którym przeszkadza odbicie resztkowe zwykłego antyrefleksu ale nie jest to od razu powodem by wszystkich o tym informować szczegółowo. Mnóstwo osób tez używa jednych okularów a nie 3 par z antyrefleksem na każdą okoliczność z czego wynika ogólne podejście do tematu zamawianych soczewek
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Refleksy przy powłoce BlueCare?

    autor: mexx » 12 marca 2019, 08:54

    odbicie szczątkowe jest intensywniejsze……. zostały skonstruowane z myślą o pracy przy komputerze
    No właśnie. Zawsze zastanawiałem się jakimi drogami chodzi interes. Jak pojawił się problem monitorów w związku z rozporządzeniem ministra pracy z 1998 r. (co ciekawe, dotyczyło ono monitorów, a nie soczewek okularowych), to soczewki z antyrefleksem musiały być obligatoryjnie do każdych soczewek „do komputera”, bo uciążliwe refleksy., zmęczenie oczu, itp.
    Teraz do tego antyrefleksu (możliwie najlepszego) dodaje się specjalną powłokę refleksyjną dedykowaną do pracy z monitorem, zwiększającą odbicie światła niebieskiego, a więc zwiększającą uciążliwe refleksy, co już nie powoduje zmęczenia oczu.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Refleksy przy powłoce BlueCare?

    autor: optometrysta.pl » 12 marca 2019, 10:24

    mexx zapewne pamiętasz "szum" jaki był przy powłokach EMI ;-)

    Ja wychodzę z założenia, że wiele systemów, programów jest do eliminacji nadmiernego światła niebieskiego, chociażby popularny "darkmode", którego osobiście używam zarówno w smart, tablecie i lapku. Wcześniej były i są zapewne jeszcze programy zmieniające barwę ekranu typu np. f.lux czy bezpośrednio wparcie systemu operacyjnego.

    Jak się robi coś z głową, to zwykłe AR (uniwersalne) dają radę w zupełności i są traktowane jako uniwersalne. Oczywiście można tu dyskutować nad ideą wprowadzenia jednego czy drugiego produktu, jak zanikających pomału blue-blocker (a może mniej sprzedających się), które kiedyś też sugerowano do komputera i prowadzenia samochodu w trudnych warunkach atmosferycznych. Ale to dawne czasy z BB do komputera.

    @vvindu tak samo jak jednej kurtki, jednej pary butów, jednej marynarki itp. temat rzeka.
  • Anka Szklanka
    Posty: 0
    Rejestracja: 10 marca 2019, 12:26

    Re: Refleksy przy powłoce BlueCare?

    autor: Anka Szklanka » 30 marca 2019, 18:27

    Salon optyczny przyjął reklamację "mając na uwadze dobro klienta", wymieniając szkła na tożsame, ale pozbawione powłoki Blue Care (tj. zgodnie z wnioskiem reklamacyjnym) - ale bez zwrotu różnicy w cenie i co ciekawe, bez załączonych opakowań szkieł, niemniej po wymianie soczewki są idealne (tak jak te zamontowane w dotychczas używanych oprawach).
    Raz jeszcze dziękuję za Państwa odpowiedzi w temacie :)
ODPOWIEDZ Posty: 8 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości