Zablokowany Posty: 8 Strona 1 z 1
Studia Podyplomowe Optometria w Toruniu
  • AniaR

Studia Podyplomowe Optometria w Toruniu

autor: AniaR » 01 sierpnia 2018, 21:23

Przeglądając ofertę studiów podyplomowych z Optometrii różnych uczelni natknęłam się na studia podyplomowe w Toruniu w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu https://www.wsnoz.pl/index.php/pl/compo ... optometria . Może ktoś słyszał o tej szkole, może ktoś kończył ten kierunek i może mi coś więcej powiedzieć czy warto? Jestem z Trójmiasta i szukam studiów podyplomowych na tym właśnie. Nie ukrywam, że Wrocław i Poznań niestety są zbyt daleko. W Gdańsku takiego kierunku nie ma.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Kontakt:

Re: Studia Podyplomowe Optometria w Toruniu

autor: optometrysta.pl » 06 sierpnia 2018, 12:21

Najprościej będzie zwrócić się do Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki czy ich program spełnia mimina programowe godzin zawodowych, a w związku z tym umożliwi uzyskanie Numeru Optometrysty.

Na podanej stronie trudno doszukać się programu kształcenia jak i kadry.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Kontakt:

autor: optometrysta.pl » 06 września 2018, 11:45

Pojawiło się Oświadczenie PTOO w sprawie WSNoZ na stronie http://ptoo.pl/oswiadczenie-w-sprawie-wsnoz/
  • Teresa2
    Forumowicz
    Forumowicz

autor: Teresa2 » 20 grudnia 2018, 14:53

Witam, orientowałam się w tej sprawie dość wnikliwie i tak naprawdę nie istnieją żadne regulacje prawne mówiące o tym, że aby móc pracować w zakładzie jako optometrysta należy mieć nadany tytuł przez PTOO. Jest to stowarzyszenie, które działa jak każde inne stowarzyszenie, zresztą sami o tym piszą na swojej stronie "Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki jest organizacją skupiającą optometrystów oraz osoby i instytucje pragnące aktywnie wspierać rozwój optometrii w Polsce.".
    Trochę się naszukałam, poczytałam i z racji tego, że też jestem z Trójmiasta to od marca chce podjąć naukę w Bydgoszczy, teraz też widziałam na stronie, że ruszyli studia w listopadzie.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Kontakt:

autor: optometrysta.pl » 20 grudnia 2018, 15:07

Po części ma pani rację, jednak system kształcenia nie jest jednolity pomiędzy dwoma różnymi placówkami np dla studiów podyplomowych, dziennych itp. Numer Optometrysty jest nadawany wtedy, gdy program danej uczelni spełnia wymogi.

Nie wiem czy interesuje Panią w ogóle idea wprowadzania Numeru Optometrysty? Otóż krótko - skoro jak pani wie, nie ma regulacji to należy wprowadzić wewnętrzne regulacje tak aby po kilku latach nauki, nie musiała pani spoglądać na innych "optometrystów" którzy używali i używają tej nazwy po kilkutygodniowym kursie refrakcji. Pod takim szyldem, pieczątką występują i przeprowadzają badania wzroku - osobiście uważam, że jak ktoś robi to rzetelnie, nie mam nic przeciwko - ale niech nie używa nazwy, bo to jest modne, chwytliwe. Dlatego też organizacja "skupiająca optometrystów..." postanowiła wprowadzić mechanizm, narzędzie do sprawdzenia wymogu 600h zawodowych czy spełniają go absolwenci kształcący się na różnych uczelniach. Jak będzie się pani czuła kończąc jedną czy drugą uczelnie w przeświadczeniu, że ukończyła pani studia a obok u konkurencji będzie pod tą samą nazwą optometrysta badania wykonywała osoba np. po kursie refrakcji?

W przypadku pojawiania się nowych miejsc kształcenia albo sami zainteresowani zabiegają o informacje dotyczące Numeru Optometrysty albo zapytanie kierują same uczelnie. Nie mniej na rynku pracy można już się doszukać ogłoszeń, gdzie pracodawca już poszukuje osób posiadających Numer Optometrysty. Tak więc sam NO zaczyna posiadać już swój pewnego rodzaju prestiż, jak i ułatwiający zarówno klientowi odszukanie optometrysty jak i pracodawcom odszukanie osoby z kompetencjami jakich szukają.

Oczywiście osobom, które zamierzają podjąć kształcenie w tym kierunku powinny równie dogłębnie zainteresować się np. programem kształcenia, kadrą, ilością godzin zawodowych - to w zupełnym oderwaniu od tematu.
  • Teresa2
    Forumowicz
    Forumowicz

autor: Teresa2 » 20 grudnia 2018, 16:34

Witam, oczywiście ma Pan rację, tylko, że WSNoZ realizuje 610 godzin zajęć, więc jest to nawet więcej niż Pan napisał, niemniej jednak również i ta liczba nie jest określona w żaden sposób prawnie. Niestety ale prawda jest taka, ze PTOO ma podpisane porozumienie z Uczelniami, na których to wykładają członkowie zarządu PTOO, wiem, bo to sprawdziłam. Dzwoniąc nawet z pytaniem o WSNoZ została mi polecona jedna z Uczelni "partnerskich". Wydaje mi się, że nie tak powinno to działać...
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Kontakt:

autor: optometrysta.pl » 20 grudnia 2018, 21:40

Nie wiem co pani ma na myśli "partnerskie" - na stronie PTOO w zakładce kształcenie znajdują się uczelnie których absolwenci otrzymują Numer Optometrysty http://www.ptoo.pl/optometria/ksztalcenie/

wracając do godzin. To zapewne znalazła Pani Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia mówiące o 600 godzinach ZAWODOWYCH, jak każda uczelnia kształcąca czy to Politechnika czy Medyczna wprowadza do programu wymagające programy techniczne (dla politechnik) i medyczne lub okołomedyczne dla tych na uniwersytetach medycznych. Zatem w każdym z programów czy to politechniki czy uniwersytetu znajdziemy przedmioty nie związane sensu stricte z kierunkiem. I to właśnie te "partnerskie" jak to pani nazwała uczelnie spełniają kryteria 600h zawodowych a nie ogólnie 600h. Idąc tym tropem przecież można iść na kierunek 600h gdzie tylko z kierunku optometrii i z nią związanych będzie 300h a reszta to dowolne. Z informacji jakie opublikowało PTOO po zapoznaniu się z programem brakuje im 160h zawodowych, zatem ze wspomnianych 610h zawodowych będzie 450.

To czy ktoś jest członkiem zarządu towarzystwa czy nie, nie powoduje braku możliwości wykonywania swojej pracy. I gwarantuje pani, że PTOO nie ma podpisanego żadnego porozumienia w sprawie kształcenia z żadną uczelnią, powiem więcej - to niektóre uczelnie wystosowały się same z siebie do PTOO celem sprawdzenia programu kształcenia czy jest on pod względem kształcenia odpowiedni. Wszelkie uczelnie dążą do wytycznych ECOO co również można odnaleźć na stronie PTOO http://www.ptoo.pl/program-nauczania-i- ... ometrysty/

Jeżeli chce pani dyskutować odnośnie PTOO, kształcenia itp zapraszam do kontaktu poprzez stronę www.ptoo.pl/kontakt - zapewne uzyska pani wyczerpujące informacje na ten temat.

ps. równie dobrze można odnieść się do pani wiedzy odnośnie tego kto co komu przekazał, jakby pani miała coś wspólnego z kształceniem w tym miejscu ;-) temat zamykam
  • Teresa2
    Forumowicz
    Forumowicz

autor: Teresa2 » 21 stycznia 2019, 22:28

Tylko, że uczelnia nigdy nie przesyłała swojego programu do PTOO, bo nie ma takiego obowiązku, więc skąd PTOO wzięło informację, że liczba godzin zajęć praktycznych jest niewystarczająca??
    Chyba Pan/i również jest związany/a z PTOO, więc chyba nie ma sensu dalej prowadzić tej dyskusji.
Zablokowany Posty: 8 Strona 1 z 1