ODPOWIEDZ Posty: 10 Strona 1 z 1
Zez - zaćma
  • bogdan919
    Posty: 0
    Rejestracja: 17 marca 2016, 18:36
    Lokalizacja: Opole

    Zez - zaćma

    autor: bogdan919 » 04 kwietnia 2018, 13:33

    Dzień dobry , moja choroba zezowa jest spowodowana wadą wzroku czyli nadwzrocznością. Okulary do tej pory dobrze leczą , i oczy ustawione są prosto. Teraz nurtujące pytanie . Czy podczas operacji zaćmy i dobraniu odpowiedniej mocy soczewki zez zostanie róznież skorygowany? trochę to mąci mój umysł , ponieważ dodatkowa nazwa zeza to akomodacyjny, a wyczytałem że traci się akomodację podczas takich zabiegów. Czy jedno z drugim ma coś wspólnego?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Zez - zaćma

    autor: optometrysta.pl » 04 kwietnia 2018, 13:57

    to czym jest spowodowany nie oceni się na odległość. Skoro został zdiagnozowany to powinien Pan uzyskać informację od specjalisty prowadzącego. Nie zawsze zez jest zezem akomodacyjnym.

    Zabieg usunięcia zaćmy polega na wszczepieniu sztucznej soczewki, tak więc takie oko nie jest już akomodujące. Są soczewki na rynku wszczepiane z akomodacją, ale to jakie zostaną Panu wszczepione proszę pytać w szpitalu / klinice. W przypadku zabiegu na NFZ są to jednoogniskowe.
  • bogdan919
    Posty: 0
    Rejestracja: 17 marca 2016, 18:36
    Lokalizacja: Opole

    Re: Zez - zaćma

    autor: bogdan919 » 04 kwietnia 2018, 15:43

    moja choroba zezowa jest spowodowana wadą wzroku czyli nadwzrocznością . Nie akomoduję po usunięciu zaćmy , ale co z zezem jeśli moc soczewki sztucznej jest dobrze dobrana ? proszę się wypowiedzieć, ponieważ to pytanie nie wyjaśnia całego problemu , nie chce wprowadzać zbyt dużego zamętu szczegółowym opisem problemu, i na ta chwilę nie mam kontaktu z lekarzem .
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Zez - zaćma

    autor: optometrysta.pl » 06 kwietnia 2018, 10:17

    bogdan919 pisze: 04 kwietnia 2018, 13:33 Czy podczas operacji zaćmy i dobraniu odpowiedniej mocy soczewki zez zostanie róznież skorygowany?
    Myślę, że to nie jest takie proste a odpowiedź może Pana w pełni nie usatysfakcjonować

    W przypadku wszczepienia soczewki po zaćmie zostanie skorygowana dal, brak możliwości czytania w przypadku soczewek jednoogniskowych.

    Z drugiej strony zaćma pourazowa czy związana z wiekiem? Jak przebiegała dotychczasowa korekcja czy były noszone okulary, kiedy w jakim wieku zdiagnozowano i co wtedy z tym zezem robiono? Ja nie oczekuje odpowiedzi - to pytania retoryczne gdyż nie sposób przez internet Panu odpowiedzieć bez przeprowadzenia badań

    Nadmierna akomodacja powoduje zbieżne ustawienie jednego z oczu. Jeżeli zez jest akomodacyjny to prawidłowa korekcja go już poprawia - więc dlaczego nikt nie skorygował wady refrakcji dotychczas. Co oznaczać może, że zez już jest "utrwalony" Jeżeli zez akomodacyjny jest od dawna / urodzenia / wieku wczesnoszkolnego a tak jest zazwyczaj dochodzi do niedowidzenia w oku oraz tłumienia.

    Należałoby sprawdzić ruchy oczu czy przebiegają prawidłowo. Sprawdzić czy jest widzenie plamkowe czy pozaplamkowe, korespondencję siatkówkową, ruchy oczu, tłumienie. Może być po zabiegu tak, że uczy ustawią się w kierunku "na wprost" a pojawić się może dwojenie obrazu. Jednak tego nie dowie się Pan przez internet - tylko podczas dokładnego badania w gabinecie u specjalisty.

    Skoro więc aktualnie nie ma Pan czasu na kontakt, zalecam umówienie wizyty.
  • bogdan919
    Posty: 0
    Rejestracja: 17 marca 2016, 18:36
    Lokalizacja: Opole

    Re: Zez - zaćma

    autor: bogdan919 » 06 kwietnia 2018, 14:48

    Moim celem, a może złudnym marzeniem od dziecka jest pozbycie się wady wzroku co implikuję również zniknięcie zeza , na tym efekcie zależy mi najbardziej. Dzisiejsza technika myślę że jest na dobrej drodze żebym mógł spełnić to marzenie . Na początku byłem zainteresowany laserową korekcją wzorku, dzisiaj już nie bardzo. Istnieje możliwość wszczepienia soczewki fakijnej , jednak istnieje nie małe ryzyko zaćmy i również biorę to pod uwagę . Po za tym wady wzroku można korygować przez refrakcyjną wymianę zdrowej soczewki zastępując ją sztuczną, zabieg ten sam jak przy zaćmie. Tak jak już pisałem nie wiem jak będzie wyglądał efekt końcowy tych działań zakładając czarny scenariusz , głownie chodzi mi o efekt estetyczny, który na tą chwilę jest ok. Mogę skorzystać podwójnie , ale czy mogę stracić ? Na wizytę mam zamiar iść tylko aktualnie nie mam czasu , jesli dowiem się czegoś więcej bo niestety w internecie nie ma takich informacji, to postaram się opowiedzieć wszystko
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Zez - zaćma

    autor: optometrysta.pl » 06 kwietnia 2018, 16:58

    tak, ale jeżeli zez jest akomodacyjny to prawidłowa korekcja nadwzroczności powoduje prawidłowe ustawienie oczu. Lecz w przypadku "zaniedbania" mogły się wytworzyć procesy adaptacyjne do zeza i zabieg jakikolwiek może przyczynić się do "prawidłowego" ustawienia oczu ale nastąpią problemy z widzeniem obuocznym.

    W przypadku wygenerowania czasu jak Pan napisał, trzeba poczekać na wizytę w gabinecie i tyle. Przez internet to tylko takie "gdybanie"

    pozdrawiam
  • romaxx
    Posty: 0
    Rejestracja: 18 kwietnia 2018, 19:58

    Re: Zez - zaćma

    autor: romaxx » 18 kwietnia 2018, 19:59

    Jeśli chodzi o zaćmę to polecam zabieg fakoemulsyfikacji :)
  • AmberB
    Posty: 0
    Rejestracja: 10 września 2018, 11:04

    Re: Zez - zaćma

    autor: AmberB » 10 września 2018, 12:52

    Jeśli ktoś z Was boryka się z problemem jakim jest zaćma, to niestety najskuteczniejsza będzie operacja zaćmy
  • romaxx
    Posty: 0
    Rejestracja: 18 kwietnia 2018, 19:58

    Re: Zez - zaćma

    autor: romaxx » 25 września 2018, 09:48

    Operując zaćmę na pewno warto rozważyć wybór soczewek ponadstandardowych. http://[spam link]/dobierz-socz ... andardowe/ - oprócz zaćmy eliminują inne wady wzroku.
  • adda69
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 31 sierpnia 2023, 11:18

    Re: Zez - zaćma

    autor: adda69 » 31 sierpnia 2023, 11:27

    Witam
    Czy mogę się jakoś skontaktować z bogdan919 bo jestem ciekawa czy poddał się Pan zabiegowi i z jakim skutkiem?
ODPOWIEDZ Posty: 10 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości