ODPOWIEDZ Posty: 17 Strona 1 z 1
nowe okulary - czy coś jest nie tak?
  • elmo141
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 09 sierpnia 2006, 16:22
    Lokalizacja: polska

    nowe okulary - czy coś jest nie tak?

    autor: elmo141 » 09 sierpnia 2006, 17:10

    Witam,

    Jestem kr??tkowidzem. Do tego w prawym oku mam ubytek t?czowki (jakby rozlane oko) - widz?, ale nie da si? tego skorygowa?.

    Ostanie okulary jakie nosilem mia?y moc: lewe -1,5, prawe - 1,25. Zmienialem je 3 lata temu. Postanowi?em zmieni? oprawki i przy okazji szk?a, jako ?e czuj?, ?e wzrok troche polecia?.

    By?em u optyka, wykonano badanie wzroku i wysz?o ?e teraz powniniem mie? szk?a -1,75 prawe i lewe, roztaw osi 61.

    Nosz? nowe okulary od 3 dni. By? mo?e to kwestia przyzwyczajenia oczu, ale po kilkunastu godzinach noszenia zaczyna mnie bole? g?owa. Mam wra?enie, ?e mo?e zmiana dla prawego oka nie by?a potrzebna. Mo?e z tego powodu odczuwam ten b??l i dyskomfort.

    Moje pytania:
    - Czy mi?dzy rozstawem 61 a 62 czy 63 jest znaczaca r???nica pod wzgl?dem komfortu widzenia? Wydaje mi si?, ?e w poprzednich okularach mia?em rozstaw 63
    - Czy zmiana o 0,25 mo?e wywo?ywa? stan dyskomfortu, b??l g?owy, itp.?
    - Jak d?ugo oko przyzwyczaja si? nowych szkie??

    Dzi?kuj?
    Ostatnio zmieniony 27 lutego 2009, 11:05 przez elmo141, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 10 sierpnia 2006, 23:49

    Bardzo czesto przy odbiorze nowych okularow, gdzie dochodzi do zmiany mocy odczuwalny jest niepokojacy dyskomfort.
    Jezeli objawy dyskomfortu nie przejda w ciagu np. tygodnia czasu ciaglego noszenia, to prosze udac sie w miejsce zakupu na sprawdzenie poprawnosci montazu.

    Gdyby wspomniana zmian na oku prawym nie byla potrzebna to napewno nie byla by taka zmiana przepisana.

    Jeden zmiane 0,5 nie odczuje, drugi "przezywa" ta zmiane drastycznie. Tutaj podejscie jest indywidualne.
  • nitro18
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 8
    Rejestracja: 01 sierpnia 2006, 19:08
    Lokalizacja: Bystrzyca KÂ?odzka

    autor: nitro18 » 15 sierpnia 2006, 00:57

    elmo141 pisze:- Czy zmiana o 0,25 mo?e wywo?ywa? stan dyskomfortu, b??l g?owy, itp.?
    Mi si? zdaje ?e nie. Je?eli optyk przepisze du?? moc szk?a koryguj?cego wtedy mozemy odczu? na poczatku b??le g?owy itd. To jest normalne bo oko si? przyzwyczaja do szk?a. Nawet przy ma?ym zwi?kszeniu te? troch? mo?emy czu? si? jak si? to wyrazi? zdesorientowani.
    8) Nitro 8)
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 15 sierpnia 2006, 20:18

    nitro18 pisze:Je?eli optyk przepisze du?? moc szk?a koryguj?cego wtedy mozemy odczu? na poczatku b??le g?owy itd. To jest normalne bo oko si? przyzwyczaja do szk?a
    Najczesciej tak sie dzieje gdy wizyty kontrolne nie sa zbyt czeste... jak ktos chodzi na wizyte co 3, 4-ry lata to tak czasami bywa (a takie rzeczy sie zdarzaja) Czeste wizyty i ewentualne zmiany pozwalaja na lagodniejsze przyzwyczajanie sie do nowych okularow.
  • nitro18
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 8
    Rejestracja: 01 sierpnia 2006, 19:08
    Lokalizacja: Bystrzyca KÂ?odzka

    autor: nitro18 » 15 sierpnia 2006, 20:46

    Ja mam 18 lat prawie i chodz? co p??? roku. Ale wydaje mi si? ?e optyk mo?e za duz? moc przypisa?. Ale swoje spostrze?enia napisze w nowym temacie.
    8) Nitro 8)
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 15 sierpnia 2006, 21:21

    nitro18 pisze:Ale wydaje mi si? ?e optyk mo?e za duz? moc przypisa?.
    Nie powinno przepisywac sie za duzej - to nieprawidlowe zachowanie.
  • nitro18
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 8
    Rejestracja: 01 sierpnia 2006, 19:08
    Lokalizacja: Bystrzyca KÂ?odzka

    autor: nitro18 » 15 sierpnia 2006, 21:52

    A w?a?nie info od lekarza optyka ?e poprzednie okulary mia?y za du?? moc?. Na prawym oku to o 1 diopri? do ty?u!
    8) Nitro 8)
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 15 sierpnia 2006, 21:55

    Wiesz nitro, ja nie napisalem, ze sie tak nie dzieje z czyjes winy, jednak nie powinno to miec miejsca.

    Poza tym piszesz "lekarza optyka" - nie ma kogos takiego. Rozrozniamy:
    - optyka
    - okuliste
    - optometryste

    Ale tyle w sprawie komentarza!
  • nitro18
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 8
    Rejestracja: 01 sierpnia 2006, 19:08
    Lokalizacja: Bystrzyca KÂ?odzka

    autor: nitro18 » 15 sierpnia 2006, 22:03

    Oj czepiasz si? o to czy kura by?a pierwsza czy jajko
    8) Nitro 8)
  • pawcio77
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 19 września 2006, 20:15
    Lokalizacja: wroclaw

    autor: pawcio77 » 19 września 2006, 21:38

    hejka mam maly problem dotyczacy soczewek...powiem tak kupilem sobie nowe okulary z autorefleksem (na karcie pisalo OR+AR)..nosze je od 2 dni ((co to znaczy OR?))...ogolnie jestem krotkowidzem ze spora wada 4,5p 4,0L i mam dziwne odczucia po pierwsze odbija mi sie swiatlo z lampy...widze ogolnie to co jest z tylu :( wczesniej mialem okulary tez z AR i nie mialem tych problemow nic mi sie w szklach nie odbijalo ,wiec jak wiecie co to moze byc to pomozcie z gory dziekuje pozdrawiam
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 19 września 2006, 21:45

    pawcio77 pisze:(na karcie pisalo OR+AR)..nosze je od 2 dni ((co to znaczy OR?))
    Nie wiem co oznacza, nie stosuje sie takiego oznaczenia w optyce, jedyne co przychodzi mi na mysl to:
    - albo zle odczytales i jest napisane CR (oznaczenie soczewki organicznej - plastikowej)
    - OR (skrot wlasny optyka od ORganiczne - czyli to co napisalem wyzej)
  • pawcio77
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 19 września 2006, 20:15
    Lokalizacja: wroclaw

    autor: pawcio77 » 20 września 2006, 16:02

    hej dzieki za odp. mam jeszcze pytanko nosze nowe okularyjuz od 4 dni i bola mnie oczy(mam takie same szkla jak popszednie tylko z "OR+AR" wczesniej tez takie mialem takie same ale nic mi sie w okularach nie odbijalo a teraz widze np: pod wplywem swiatla z tylu okolarow odbicia w szkle widze wszytko co znajduje sie z tylu...ehh z gory dziekuje za rade pozdro.
    Ostatnio zmieniony 20 września 2006, 16:40 przez pawcio77, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 20 września 2006, 17:05

    pawcio77 pisze:nosze nowe okularyjuz od 4 dni i bola mnie oczy (...)
    Prosze udac sie w miejsce zakupu i sprawdzic jak wyglada montaz pod wzgledem srodkow optycznych do rozstawu zrenic... zmierzonego i tego jaki byl w "starych" okularach. Tu moze tkwic przyczyna.

    Co do antyrefleksu - to mozna sprawdzic czy on jest... swiatlo odbite od powierzchni takiej soczewki daje odbicie innego koloru (przewaznie wielowarstwowy AR - zielony) niz zrodlo swiatla. Takie rzeczy wlasnie dzieja sie bardziej jezeli tego antyrefleksu nie ma.
    Moze w gre wchodzic wielkosc okularow.. moze te sa szersze, wieksze - stad te efekty - jednak jak napisalem, one powstaja gdy nie ma AR.
  • bartek044
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 14 września 2007, 10:25
    Lokalizacja: Legnica

    autor: bartek044 » 14 września 2007, 10:44

    Witam,
    wczoraj zmienilem okulary na nowe i piek? mnie oczy oraz delikatnie rozmazany mam obraz parametry sa takie same jak w poprzednich sfere 1,0 i 1,0 oraz cylindry 2,0 i 2,0 od 23 lat mam niezmienna wade wzroku Jedyna odchy?ka jaka jest to ze o? w starych okularach wynosila 98 i 74 (w sumie a powinna 100 i 75) tak jak teraz jest w nowych okularach optyk zapewni? mnie ze sie przyzwyczaje do nich za pare dni.

    Poradzcie cos :) z gory dzieki za pomoc!!!!!
    bartek044
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 14 września 2007, 18:52

    bartek044 pisze:Jedyna odchy?ka jaka jest to ze o?
    a czy rozstaw zrenic i wysokosc montazu jest taka sama? czy kat pantoskopowy jest taki sam?
    czy zasmontowana jest ta sama konstrukcja soczewek co w 'starych'?
    Ten sam indeks, sferyczna/asferyczna itp?

    Moce soczewek to nie wszystko.
  • bartek044
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 14 września 2007, 10:25
    Lokalizacja: Legnica

    autor: bartek044 » 14 września 2007, 21:53

    Powiem tak, nie znam sie na tym az tak czyli np. co to jest kat pantoskopowy ale do wykonania nowych okular??w da?em ta sama recepte (skserowana) co w zeszlym roku do tych starych w kt??rych wszystko jest ok.
    A po za?ozeniu nowych okular??w zauwazylem u optyka ze cos jest nie tak, takze poprosi?em zeby sprawdzil je jeszcze raz czy wszystko jest zgodne z recepta.
    Po sprawdzeniu (zar??wno nowych jak i starych) zapewnil mnie ze wszystko jest tak samo jak na recepcie tylko te osie w starych okularach lekko odbiegaja od recepty ale wszystko w granicach normy i ze wzrok mi sie przyzwyczai? to tych osi w starych okul. a teraz musi sie przestawic do nowych. Sam juz nie wiem ile w tym prawdy.
    Jestem juz dzis po calym dniu noszenia tych nowych i nic sie nie zmienia tylko oczy mnie pieka.
    Nie wiem moze to glupie ale w tych nowych mam jeszcze anty reflexy a w starych nie mialem ale to chyba by sie nie przyczynilo do tego ze nie jest ok?????????????????????

    Dzieki jeszcze raz za pomoc
    bartek044
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 14 września 2007, 22:07

    antyrefleks nie ma na to wplywu..

    ale udaj sie do innego optyka celem potwierdzenia... niech sprawdzi czy maja taki sam rozstaw jak 'stare' czy ta sama wysokosc montazu, czy kat pantoskopowy jest zachowany w normie itp. itd...

    nie pisalem tego ze masz to znac, ale aby na to zwrocic uwage podczas kontroli okularow.
ODPOWIEDZ Posty: 17 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Semrush [Bot] i 9 gości