ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1
Pomocy.Nowe okulary.Aberracje,brak ostrości- rozstaw źewnic?
  • ullla
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 20 maja 2013, 09:15
    Lokalizacja: Białystok

    Pomocy.Nowe okulary.Aberracje,brak ostrości- rozstaw źewnic?

    autor: ullla » 20 maja 2013, 10:07

    Witam,
    Bardzo proszę o pomoc. Mam b.dużą wadę wzroku. Od kilkunastu lat noszę soczewki kontaktowe. Ostatnie okulary wyrobiłam w 2007 r minus 7 z cylindrem.
    Używam ich wieczorem po zdjęciu soczewek,do tv itp. Bardzo słabo widziałam już w nich.Miesiąc temu byłam na badaniu u okulisty i dostałam receptę:
    OP -11,00 CYLINDER - 3,0 OŚ 15
    OL -12,00 CYLINDER -3,5 OŚ 170 Źrenice 66
    Zgłosiłam się z receptą do salonu. Pani w salonie powiedziała że przy tak ogromnej wadzie to tylko szkła z indeksem 1,74-na które nie było mnie stać. Poprosiłam żeby zmniejszyła OP na -10, a OL na -11,reszta bez zmian (okulista zezwolił) - przy indeksie 1,67 stwierdziła że "wejdą".- koszt szkieł 600 zł. Do wyboru miałam 2 oprawy - masywne plastiki.Przepisała dane z recepty na zlecenie(nie zaglądałam co wpisuje) i zaprosiła po odbiór za tydz.
    W zeszłym tyg. odebrałam okulary. Wiem że oczy powinny do nich przyzwyczaić się, ale mija tydzień i nic lepiej... Patrząc na boki obraz rozmazany. Po prawej czerwona poświata, po lewej niebieska. Na komputerze - na prawo litery są rozmazane - po lewej nie tak bardzo. Oprawki cały czas zsuwają mi się z nosa. Tylko w pozycji leżącej najwygodniej mi się patrzy. Oprawki są dość szerokie, znajomy stwierdził że gdyby oprawki były węższe to byłyby lżejsze i nie zsuwały mi się z nosa
    Przejrzałam dokumentację ze zlecenia:
    SOCZEWKI OPTIPLAST 1,67 ASF HI-CYPRYSAR
    Moc soczewek zgadzała się , ale rozstaw źrenic 68. To 2 mm różnicy.
    Stąd moje pytania: Czy różnica 2 mm w rozstawie źrenic może być powodem złego widzenia? Czy przy soczewkach asferycznych obraz po bokach jest też mniej wyraźny?Czy reklamować te soczewki?
    Nie wiem co mam robić, jestem totalnym laikiem w kwestii soczewek okularowych. Proszę o pomoc
    pozdrawiam
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 30 maja 2013, 01:24

    Przy tak duzej mocy nie ma mowy o przesunieciach. Zamontowano soczewki asferyczne. Zaloze sie, ze nie zmierzono odpowiednio wysokosci. Musi sie Pani liczyc z tym, ze przy takiej wadzie roznice w widzeniu przy soczewkach kontaktowych oraz okularach sa bardzo duze. Kompletnie inne odwzorowanie obrazu. Kolorowe poswiaty, ktore Pani widzi to aberracja chromatyczna. Prawdopodobnie specjalista dobierajcy korekcje zmierzyl rozstaw zrenic a optyk wykonal ponowny pomiar. Stad te roznice. Wszystko byloby dobrze gdyby okulisci kupili sobie pupilometry ale niestety realia sa inne. Powstaje pewnien problem poniewaz jesli specjalista zmierzyl rozstaw nieprawidlowo to automatycznie nie mozna na jego podstawie wykonac okularow z konstrukcja asferyczna (czyli taka jak pani posiada). Moim zdaniem nie uniknie Pani klopotliwego "przejscia" z soczewek na okulary. Kwestie ostrego widzenia nalezy wjasnic w zakladzie optycznym.
    Adek
  • ullla
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 20 maja 2013, 09:15
    Lokalizacja: Białystok

    autor: ullla » 03 czerwca 2013, 08:01

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. W salonie optycznym nikt nie mierzył mi rozstawu źrenic. Źle spisano rozstaw z recepty. Więc ponawiam moje pytanie czy różnica 2 mm ma wpływ na widzenie w tych okularach?
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 03 czerwca 2013, 08:59

    Przyznam, że trochę ręce i nogi opadają, jak się to czyta. Tyle razy już była o tym mowa, w różnych miejscach, a optycy swoje, a może nie tyle swoje, co producentów. Jak przysłowiowym grochem o ścianę. Wiadomo, że korzystniej jest sprzedać za 1000 zł niż za 200, ale tak może sobie opowiadać marketingowiec na szkoleniach dla optyków, a działalność optyków jest działalnością związaną z ochroną zdrowia i to interes klienta jest najważniejszy, bo tym interesem jest jego zdrowie i komfortowe widzenie.
    Pani w salonie powiedziała że przy tak ogromnej wadzie to tylko szkła z indeksem 1,74-
    Bzdura. Jak tylko to możliwe, to najmniejszy współczynnik załamania światła (tzw. indeks), czyli 1,5 i konstrukcja sferyczna (ewentualnie atoryczna), szczególnie gdy jest stosunkowo duża moc cylindra. Jak tylko to możliwe, tzn. jeżeli użytkownik jest w stanie zaakceptować grubość soczewki.
    W przeciwnym razie jest to co pani obserwuje:
    Patrząc na boki obraz rozmazany. Po prawej czerwona poświata, po lewej niebieska. Na komputerze - na prawo litery są rozmazane - po lewej nie tak bardzo.
    To efekty tzw. aberracji chromatycznej, która jest właściwością materiału i być może, konstrukcji asferycznej (trzeba by to dokładnie policzyć) pani torycznych soczewek oraz efektów pryzmatycznych, których nie ma w soczewkach kontaktowych.
    Używam ich wieczorem po zdjęciu soczewek, do tv itp.
    Pani zamierza używać je wyłącznie lub prawie wyłącznie w domu, a więc chyba o wiele bardziej istotnym jest dobry obraz niż mniejsza grubość krawędzi. W pani przypadku położenia osi cylindrów powodują, że przyrost grubości wynikający z mocy cylindrów nie będzie istotny, a więc aż tak bardzo źle chyba nie byłoby, jeżeli dopasowano by mniejszą oprawkę, maksymalnie zbliżoną wielkością do pani rozstawu źrenic. Pani znajomy ma rację:
    Oprawki cały czas zsuwają mi się z nosa. Tylko w pozycji leżącej najwygodniej mi się patrzy. Oprawki są dość szerokie, znajomy stwierdził że gdyby oprawki były węższe to byłyby lżejsze i nie zsuwały mi się z nosa
    Przy węższej oprawce również grubości krawędzi byłyby mniejsze. Zsuwanie z nosa można prawdopodobnie wyeliminować, przez odpowiednie dopasowanie zauszników. Proszę wejść do optyka i poprosić o dopasowanie okularów.
    SOCZEWKI OPTIPLAST 1,67 ASF HI-CYPRYSAR
    Moc soczewek zgadzała się , ale rozstaw źrenic 68. To 2 mm różnicy.
    Materiał soczewek tak samo kiepski jak przy indeksie 1,74. Teoretycznie, 2 mm to granica dopuszczalnego odchylenia wg polskiej i europejskiej normy, ale to zawsze jest kwestia indywidualna, a dla soczewek o konstrukcji asferycznej, bardziej wrażliwej na niedokładności montażu, może już mieć znaczenie dla jakości widzenia. Po co więc soczewki z materiałów o podwyższonym indeksie? Po to, aby soczewki o dużych mocach były cieńsze i lżejsze, bo takich soczewek klienci poszukują, ale….. użytkownik musi być wcześniej poinformowany o możliwych skutkach wyboru takich soczewek i to nie tylko finansowych. Moim zdaniem brak takiej informacji dyskwalifikuje optyka, sprowadza go do pozycji handlarza pietruszką i jest podstawą do reklamacji. Ale to jest moje zdanie i pewnie trudno będzie pani przekonać optyka o słuszności swojej reklamacji z tego powodu.
    Co na pewno może pani zrobić? Starać się patrzeć przez środek optyczny soczewek i kierować głowę w kierunku obserwowanych przedmiotów, unikając patrzenia przez peryferyjne części soczewek. W miarę możliwości proszę nie analizować tych zabarwień, zniekształceń i nieostrości w obszarach bocznych. Z czasem układ wzrokowy być może odrzuci te obrazy i w znacznej części przestanie je pani zauważać, a w każdym razie mniej będą przeszkadzały. Trzeba sporo cierpliwości, ponieważ pani będzie szczególnie trudno, bo takich efektów nie ma w soczewkach kontaktowych i każda zamiana korekcji z soczewek na okulary będzie denerwująca.
  • ullla
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 20 maja 2013, 09:15
    Lokalizacja: Białystok

    autor: ullla » 03 czerwca 2013, 15:59

    Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Jeżeli reklamacja nie zostanie uwzględniona to i tak będę spokojniejsza.
    Zastanawia mnie tylko dlaczego w żadnym z salonów do których dzwoniłam nikt nie proponował mi soczewek z mniejszym indeksem. Tylko najwyższy indeks, bo tak grubych soczewek okularowych nie uda się wpasować w oprawę...
    pozdrawiam
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 03 czerwca 2013, 18:41

    bo tak grubych soczewek okularowych nie uda się wpasować w oprawę...

    Da się "wpasować". Kiedyś soczewki były tylko ze szkła i doszlifowanie do kształtu oprawy wykonywano ręcznie, bo nie było automatycznych szlifierek. I dało się zrobić. Dzisiaj są automaty i wystarczy często wiedzieć tylko który guzik nacisnąć. Rzecz w tym, że to jest jak u Barei. Zysk liczy się procentowo od kosztów, a więc im Misiu droższy w zakupie, tym większy zysk. Nic się nie zmieniło.
  • Stylion_pl
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 43
    Rejestracja: 05 sierpnia 2012, 08:44
    Lokalizacja: POLSKA

    autor: Stylion_pl » 01 lipca 2013, 19:14

    Różnica zawsze ma wpływ na jakości ostrość widzenia, to normalna kwestia, szczególnie jeżeli są to 2 mm. To zdecydowanie wpływ na jakość i daje poczucie dyskomfortu.
ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości