ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1
Gdzie hartują szkła mineralne?
  • bleys
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 19 maja 2013, 15:10
    Lokalizacja: Warszawa

    Gdzie hartują szkła mineralne?

    autor: bleys » 19 maja 2013, 18:05

    Witam, to mój pierwszy post na forum. Trafiłem tu, bo znalazłem się pod przysłowiową ścianą.
    Noszę okulary od ponad 30 lat. Przez lat 20 nosiłem szklane soczewki, które dodatkowo hartowałem (sport i różne dziwne hobby). Później przyszedł kapitalizm i wszyscy zaczęli wciskać soczewki plastikowe. I mam już dosyć. To g... mimo stosowania wszystkich możliwych utwardzeń, filtrów itp itd jest tak miękkie, że co 2-3 lata muszę je wymieniać. Poszedłem więc do optyka, poprosiłem o szkła z indeksem i hartowaniem i pan rozłożył ręce, że już tego nie robi. Że owszem kiedyś tak, ale teraz jak by mu szkło miało pęknąć podczas hartowania, to nikt mu straty nie pokryje. Obdzwoniłem kilka innych zakładów, gdzie kiedyś robiłem takie okulary i wszędzie odpowiedź podobna. Młodsi pracownicy zakładów optycznych nawet nie wiedzieli o czym mówię, pierwszy raz słyszeli że szkła można hartować. Czy ktoś w naszym pięknym kraju zna zakład, który jeszcze nie wywalił pieca i świadczy usługę hartowania szkieł z zwiększonym indeksem? Może być na drugim końcu Polski, pojadę specjalnie żeby zamówić.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 19 maja 2013, 18:54

    poprosiłem o szkła z indeksem i hartowaniem
    Co to znaczy "szkła z indeksem'? Tzw. indeks to współczynnik załamania światła materiału, z którego wykonana jest soczewka. każdy materiał ma jakiś współczynnik załamania światła, czyli jakiś "indeks". Hartowanie soczewek szklanych z indeksem 1,5 oferuje Zeiss. Proszę wejść do optyka, jeżeli współpracuje z Zeissem to bez problemu dowie się czy zrobią również hartowanie soczewek z wyższym indeksem. Jeżeli nie kupuje od Zeissa, to i tak na pewno ma możliwość dowiedzieć się co i jak.
  • bleys
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 19 maja 2013, 15:10
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: bleys » 19 maja 2013, 20:08

    Przepraszam za skrót myślowy. Z indeksem, miało być w domyśle ze zwiększonym indeksem. Ponieważ wadę mam sporą, to szukam czegoś powyżej 1,6 . Ostatnio miałem 1,67.
    1.5 to akurat chyba standardowa najtańsza soczewka, więc nie o taką mi chodzi.
    Ostatnio zmieniony 20 maja 2013, 09:17 przez bleys, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 24 maja 2013, 14:02

    Kiedys dzwonilem do Zeissa zeby zamowic takie soczewki ale odpowiedzieli, ze juz nie swiadcza tej uslugi. Faktycznie w starych katalogach maja nawet taka usluge. Wydaje mi sie, ze wartobyloby spytac w jakiejs firmie o hartowanie. Zorientowałem sie nawet bo sam bylem ciekaw. np:

    http://www.inhatex.com.pl/l.html

    trzeba samemy zalatwic przesylke a koszt to miedzy 40-60 zł za parę.

    Optyk musiałby zwyczajnie oszlifowac soczewki a nastepnie nalezaloby to wyslac do firmy tego typu. Taki zabieg jest realizowany na odpowiedzialnosc klienta.
    Ostatnio zmieniony 24 maja 2013, 14:03 przez Adekboss1, łącznie zmieniany 1 raz.
    Adek
  • bleys
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 19 maja 2013, 15:10
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: bleys » 04 czerwca 2013, 18:10

    Dziekuję za odpowiedz! Rozumiem, że szkła mają być bez jakichkolwiek powłok, bo i tak się spalą podczas hartowania...
    Tak z ciekawości, czy hartowanie szkieł o indeksie 1,8 jest jakoś trudniejsze od tych z indeksem 1,5 czy 1,6? Czy takie szkło jest bardziej kruche? Jakoś niestabilne w wyższych temperaturach?
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 05 czerwca 2013, 12:59

    No wlasnie tego nie wiem. Hartowaniem szkla sie nie zajmujemy wiec trudno powiedziec. Tak jak powiedzialem najlepiej jest sie zorientowac przed wysylka do hartowania z jakiego rodzaju szkla sa wykonane soczewki. Prawdopodobnie bedzie to szklo flintowe.
    Adek
  • Stylion_pl
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 43
    Rejestracja: 05 sierpnia 2012, 08:44
    Lokalizacja: POLSKA

    autor: Stylion_pl » 01 lipca 2013, 19:13

    To w sumie podstawa od jakiej należy zacząć, czyli z jakiego rodzaju szkła wykonane są soczewki. Specjalistą z tej dziedziny nie jestem, ale tego typu szkło na pewno jest mniej stabilne.
ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości