ODPOWIEDZ Posty: 15 Strona 1 z 1
Skorygowanie wady wzroku- okulary czy soczewki?
  • maw23
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 07 maja 2012, 17:53
    Lokalizacja: Częstochowa

    Skorygowanie wady wzroku- okulary czy soczewki?

    autor: maw23 » 07 maja 2012, 18:02

    Hej. Nosze okulary prawie rok. Nie lubię w nich chodzić. Mam małą wadę, okulistka powiedziała że może będzie się dało ją skorygować. Wolałabym nosić soczewki. Czy tylko przy noszeniu okularów skoryguje wadę? Czy przy soczewkach też to możliwe?
    Ostatnio zmieniony 07 maja 2012, 18:02 przez maw23, łącznie zmieniany 1 raz.
  • MZ
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 88
    Rejestracja: 05 sierpnia 2005, 15:50
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: MZ » 07 maja 2012, 20:08

    Skorygowanie wady nie oznacza, że ona przestaje istnieć, lecz że soczewki okularowe lub kontaktowe "uzupełniają" układ optyczny oka w ten sposób, że w sumie widzi się tak, jakby tej wady nie było. Gdy zdejmie się okulary lub ściągnie soczewki kontaktowe jest tak, jak przed ich założeniem.
    A to, czy lepsze są okulary czy soczewki kontaktowe, to już inna sprawa i w znacznej mierze indywidualna.
  • MrOptic
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 101
    Rejestracja: 20 września 2011, 13:22
    Lokalizacja: POLSKA

    autor: MrOptic » 20 czerwca 2012, 10:17

    Zgadza się, ale na Twoim miejscu po prostu zapytałbym lekarza czy jest możliwość aby przy tej wadzie wzroku jaką posiadasz, nosić soczewki kontaktowe i dobrać odpowiedni model.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 29 czerwca 2012, 14:17

    Soczewki kontaktowe powinno sie dobierac po konsultacji ze specjalista. Nie nalezy kupowac na wlasna reke soczewek o takiej samej mocy jak przypisana na okulary korekcyjne. Swoja droga jesli masz maly astygmatyzm (cylinder na recepcie) to znacznie tanszym rozwiazaniem sa okulary. Prosze podac obecna korekcje to bedziemy mogli powiedziec cos wiecej.

    pozdrawiam
    Adek
  • skyer
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 22 lipca 2012, 21:37
    Lokalizacja: warszawa

    autor: skyer » 22 lipca 2012, 21:40

    Witam, jakiś czas temu podczas badan do prawka wyszło,ze mam wadę wzroku. Okularów na codzien nie nosze, używam do jazdy.
    Mam wadę OP -0.75 , -0.5 ;105
    OL -0.25 ,-0.75 ; 65

    Czy do tak malej wady można dobrać soczewki i jakie będą tego koszty?
    Okulary trochę mnie meczą prowadząc w dzień(z bliska widzę lepiej bez nich), nocą jest wszystko w porządku.Bez okularow mialem problem z przeczytaniem trzeciego rzadku na tablicy mimo tak malej wady:/
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 24 lipca 2012, 12:44

    Witam,
    w jakim jest Pan wieku? Generalnie jeśli starowzroczność Pana nie dotyczy to powinien Pan widzieć ostro zarowno dal jak i bliż (w tej samej korekcji).
    Bez problemu mozna zastapic okulary soczewkami kontaktowymi. Taka moc korekcyjna (soczewki astygmatyczne) bedzie na zamowienie wiec na 100 % wyjdzie drozej w uzytkowaniu niz okulary. Jesli zaklada Pan okulary tylko do samochodu to proponuje zostac przy okularach. Jakos nie widze tej sytuacji, w ktorej po wyjsciu z auta zdejmuje Pan soczewki kontaktowe :)
    Adek
  • skyer
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 22 lipca 2012, 21:37
    Lokalizacja: warszawa

    autor: skyer » 24 lipca 2012, 18:05

    dziękuję za odpowiedź.
    Mam 29 lat.
    Z okularami jest taki problem,ze powiedzmy na metr do przodu widze za ostro i podczas jazdy patrzenie na deskę rozdzielczą czy na boki jest męczące.Do parkowania muszę je ściągać ,bo nie czuje sie komfortowo. Może jakbym je nosił ciągle to oczy by sie przyzwyczaiły.
    Boję się ,że jak zacznę nosić soczewki to wada sie powiększy z racji tego,że oko przestanie się wysilać.Ale skoro mam ponosic koszty robienia ich na zamówienie to chyba odpuszcze
    Ostatnio zmieniony 24 lipca 2012, 18:07 przez skyer, łącznie zmieniany 2 razy.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 25 lipca 2012, 00:23

    Sprawa wyglada tak. Jesli ma sie okulary korygujace astygmatyzm to trzeba sie do nich przywyczaic bo obraz wydaje sie troche nienaturalny, krzywy, "podloze ucieka" jak to mowia klienci. Po czasie to mija ale przy ciaglym zakladaniu i zdejmowaniu ten efekt utrzymuje sie dluzej wiec faktycznie to moze byc irytujace. Co do tej nieostrosci to moze nalezaloby je wyregulowac. Czasami male poprawki (wygiecia, dogiecia, noski) duzo zmieniaja. Moze oprawy sa za bardzo wygiete w luk? Jesli przy ciaglym noszeniu ta nieostrosc nadal pozostaje to nalezaloby sprawdzic ponownie badanie refrakcji. W Pana wieku widzi sie ostro na kazda odleglosc. Sa oczywiscie przypadki kiedy tak nie jest ale to wyjatki.

    P.S. czy pracuje Pan duzo przed monitorem?
    Adek
  • skyer
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 22 lipca 2012, 21:37
    Lokalizacja: warszawa

    autor: skyer » 25 lipca 2012, 19:09

    Wydaje mi się ,że jest to w takim razie kwestia przyzwyczajenia. Ostanio robiąc trase nad morze (400km,początek w nocy a potem dzień)nie zauważyłem tego dyskomfortu(widocznie płynnie przeszło). A objawy są takie jak Pan opisuje,za ostry obraz na metr do przodu. Pozostaje mi chyba tylko przyzwyczajać wzrok.Tymbardziej ze teraz prawko dostałem z jazda w okularach/soczewkach(okulary zrobiłem wczesniej sam dla własnego komforu i bezpieczeństwa w nocy 1,5 roku temu)

    Moja prace nie jest związana z komputerami,niestety mam światło z jarzeniówek(duzo)w piwnicy(kuchnia)
    Komputera używam tyle co w domu na monitorze led,kilka godzin.Zmęczenie wzroku odczuwam zazwyczaj przed snem.Nie jestem w stanie patrzeć w monitor w okularach,próbowałem i nie daje rady,obraz jest za ostry i nienaturalny,oczy aż bolą.W przypadku tv natomiast z tego samego monitora z odległości 2.5metra nie mam tego problemu
    Dziękuje serdecznie za odpowiedz i pozdrawiam.
    Ostatnio zmieniony 25 lipca 2012, 19:11 przez skyer, łącznie zmieniany 1 raz.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 303
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 25 lipca 2012, 21:23

    Byłbym ostrożny. Wyraźnie ma pan problem przy bodźcu do akomodacji powyżej 1,00. To może być sytuacja wymagająca korekcji np. soczewkami dwuogniskowymi. Moim zdaniem należy sprawdzić poprawność przepisanych soczewek i wykonać odpowiednie pomiary, szczególnie w obszarze do bliży. Okuliści na ogół nie robią tych pomiarów, przynajmniej w rutynowych badaniach refrakcji, więc radziłbym poszukać dobrego optometrysty
  • skyer
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 22 lipca 2012, 21:37
    Lokalizacja: warszawa

    autor: skyer » 25 lipca 2012, 23:02

    Dziękuje.
    Okulary do komputera nie są mi potrzebne, widzę wyraźnie bez.
    Co do soczewek okularowych wpierw bylem na wizycie u prywatnego okulisty, który w moim mniemaniu zbadał moje oczy od gory do dolu.Była atropina ,ponowne badanie każdego zakątka oka (patrzyłem w różnych kierunkach).Nie znam się na tym,ale spędziłem tam ok godziny.
    Z wystawioną receptą poszedłem do [nazwa regulamin] gdzie ponownie zbadano mój wzrok nie sugerując się zbytnio receptą(miałem 2 opcje jak lepiej widzę z tego ,co pamiętam i lekarka powiedziała,ze jest ok i nie będzie zmieniać recepty)
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 26 lipca 2012, 00:04

    Obraz nie moze byc zbyt ostry. Jesli widzi Pan ostro to dobrze. Tylko, ze to powinno dotyczyc kazdej odleglosci. Przed monitorem jest ok bo ma Pan krotkowzrocznosc. Tez pomyslalem o akomodacji. Moze tu jest problem. Proponuje udac sie do optometrysty. Tak na przyszlosc proponuje po kazdym badaniu przetestowac nowa (proponowana) korekcje. Spojrzeć w dal, bliż, chodzic po pomieszczeniu.
    Adek
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 303
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 26 lipca 2012, 08:15

    Okulary do komputera nie są mi potrzebne, widzę wyraźnie bez.
    To nie tak. Zdejmując okulary do czytania lub pracy z monitorem stwarza pan warunki takie, jakby założył pan okulary do czytania około +1,00 dptr.. Oczy ustawione są wówczas dla odległości czytania ok. 1 m, a tekst ma pan w odległości ok. 40 - 60 cm. Powinno być źle do czytania, a jest dobrze. Natomiast jest źle, gdy ma pan prawidłowo skorygowana wadę soczewkami okularowymi. Typowa bajka o orkiestrze, czyli: coś tu nie gra i należy sprawdzić co.
  • darjab
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 27
    Rejestracja: 26 lipca 2012, 18:59
    Lokalizacja: łodzkie

    autor: darjab » 27 lipca 2012, 15:48

    Mi nikt nie może dobrać mocy:/ okularów, ciągle mialam zmieniane ponad rok nosiłam +1,5 na oba i cylinder na jednym oku1,5 a na drugim pół.. ale ciągle też coś było nue tak jak jakiejś głupiej p. dr n med tłumaczył ze tak musi być !!!!!!!!!!:(:(:( teraz lecze się u nowej p dr zrobiła mi lepsze badania i ogólnie mam 0 sfera/ cylinder 1,5 a na drugim sfera 0,5 a cylinder 1 nosze je ponad 3 tygodnie ale mam zawroty i tak jakoś zle się czuje.. chyba juz nikt mi nie dobierze nigdy okularów;/
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 03 sierpnia 2012, 13:38

    Proponuje znowu udac sie do specjalisty i sie go poradzic. 3 tygodnie i nadal zle to raczej nie jest norma.
    Adek
ODPOWIEDZ Posty: 15 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości