ODPOWIEDZ Posty: 4 Strona 1 z 1
Rozdzielczość maksymalna oka miarowego.
  • Sylwek
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 10
    Rejestracja: 09 lutego 2012, 10:32
    Lokalizacja: Podlasie

    Rozdzielczość maksymalna oka miarowego.

    autor: Sylwek » 09 lutego 2012, 17:33

    W wielu książkach możemy przeczytać że takowa wynosi ok. 1' kątowej. Znaczy to mniej więcej że z odległości 25cm jesteśmy w stanie odróżnić jeszcze dwie linie znajdujące się w odległości 0,1mm (ich szerokość nie może być jednak mniejsza niż 0,05mm). Dobrym testem na ostrość i rozdzielczość oka jest próba odczytania mikrodruku na banknocie, lub dowodzie osobistym.

    Wysokość czcionek wynosi odpowiednio:

    - na banknocie litery "RP" - 0,4mm
    - na banknocie wyrazy "RZECZPOSPOLITA POLSKA" - 0,25mm
    - na dowodzie osobistym "DOWÓD OSOBISTY" - 0,22mm

    Z powyższych potrafię (bez użycia lupy) odczytać tylko te pierwsze. Czy człowiek o dobrym wzroku może odczytać także pozostałe?

    Poniżej przykład mikrodruku z banknotu 100zł:

    Obrazek

    Obrazek
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 10 lutego 2012, 12:21

    Troche Pan to pomylil. Zdolnosc rozdzielcza oka okresla czy jest Pan wstanie odroznic 2 punkty lezace bardzo blisko siebie tzn. czy widzi Pan, ze sa tam 2 kropki/linie a nie 1. Jesli nie potrafi Pan odczytac tak malych znakow jak na scanie to nie oznacza, ze ma Pan obnizona ostrosc. Aby okreslic ostrosc nalezaloby uzyc tablic testowych do tego przeznaczonych (odpowiednie kolory, czcionka, wielkosc liter, tło + dobre oświetlenie).

    Miara ostrosci jest odwrotnosc tego minimalnego kata (1')

    pozdrawiam :)
    Adek
  • Sylwek
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 10
    Rejestracja: 09 lutego 2012, 10:32
    Lokalizacja: Podlasie

    autor: Sylwek » 10 lutego 2012, 13:14

    Dziękuję za odpowiedź. Tak z ciekawości jeszcze spróbowałem odróżnić linie - skale lupy pomiarowej tam są linie w odległości co 0,1mm i potrafię je odróżnić (z odległości ok 12cm). A takie badanie dokładnie na czym polega - chodzi mnie o sprawdzenie maksymalnej rozdzielczości oka - czy przeprowadza je każdy okulista?
  • MZ
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 88
    Rejestracja: 05 sierpnia 2005, 15:50
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: MZ » 10 lutego 2012, 19:36

    Standardowo nie sprawdza się zdolności rozdzielczej (dwupunktowej czy dwuliniowej) lecz ostrość wzroku, która jest wielkością silnie skorelowaną ze zdolnością rozdzielczą. Zgodnie z przyjętym standardem jednostkowa ostrość wzroku oznacza możliwość prawidłowego rozpoznania optotypu o wielkości kątowej 5' przy czym optotyp ma charakter wysoko kontrastowego czarno-białego znaku graficznego skonstruowanego według zasady: wielkość szczegółu=1/5 wielkości całego znaku. Jednym ze standardowych optotypów jest tzw, Hak Snellena (czyli Wielkie E). Szerokość kreski i szerokość odstępu = 1/5 wysokości/szerokości całego znaku. Osoba o zdolności rozdzielczej 1' powinna rozpoznać prawidłowo taki optotyp o wielkości kątowej 5'.
    Trzeba jednak pamiętać, że na możliwość rozpoznania wpływają dodatkowe czynniki (w porównaniu ze zdolnością rozdzielczą rozumianą jako cecha układu optycznego). Jest to na przykład częstość próbkowania przez fotoreceptory siatkówki, ale także czynniki związane z interpretacją obrazu przez cały układ wzrokowy, np. tzw. efekt natłoku, który oznacza, że inaczej się rozpoznaje pojedynczy znak na białym tle, a inaczej znak będący np. częścią tekstu.
ODPOWIEDZ Posty: 4 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości