ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1
Fotochromy z antyrefleksami,a kolor przyciemnienia.
  • Jakub_Kar
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 03 lipca 2010, 04:24
    Lokalizacja: Łódź

    Fotochromy z antyrefleksami,a kolor przyciemnienia.

    autor: Jakub_Kar » 03 lipca 2010, 04:47

    Witam.
    Mam na imię Kuba i jestem po raz pierwszy na tym forum. Jeżeli pomyliłem dziłay, albo strzeliłem inną gafe to z góry przepraszam.
    Od drugiego roku życia chodze w okularach- miałem tzw. zeza. Wiele razy jeździłem do szpitala Korczaka w Łodzi aby to wyleczyć- niestety bezskutecznie.
    Do tego przy kolejnych badaniach okazało się że mam brak widzenia obuocznego.
    Ćwiczenia jak pisałem nie pomagały więc moi rodzice wpadli na pomysł operacji oka. Odbyła się w 96 roku (o ile się nie myle)(a okulary nosiłem rzekomo od 86 roku) w Krakowie.
    Operacja powiodła się, co prawda nadal nie mam widzenia obuocznego, ale zez ustąpił.
    Wreszcie przestałem chodzić w okularach :-).
    Po rozpoczęciu pracy (biurowa przed monitorem) postanowiłęm zakupić okulary z antyrefleksami do pracy (w końcu o wzrok trzeba dbać), i zakładełem je tylko siedząc przed monitorem.
    Podczas kolejnych rutynowych badań dowiedziałem się że mam astygmatyzm nadwzroczny, w związku z tym zalecono stałe chodzenie w okularach.
    Dioptri jest mało (nie pamietam ile- chyba +0,5 i -0,25), ale z tego co pamiętam szkła są odpowiednio wyprofilowane.
    Przez to że nosze okulary korekcyjne nie mam możliwości chodzenia w okularach przeciwsłonecznych- a jednak taka możliwość sie przydaje.
    Pomyślałem więc że kupie fotochromy z antyrefleksami. Jednak większość fotochromów po przyciemnieniu ma taki sam kolor, a do tego szkła ściemniają się dosyć intensywnie (jak dla mnie ściemniają się zbyt mocno).
    Czy fotochormy mogą przyciemniać się tylko na jeden kolor / odcień?
    Pytam dlatego, gdyż kiedyś miałem okulary przeciwsłoneczneze szkłami w jasno niebieskim kolorze.
    Szkła te rewelacynie "tłumiły" promienie słoneczne, ale można było je nosić nawet gdy słońca nie było, ponieważ nie ściemniały w aż tak duzym stopni. MIałem wrazenie jakby "pochłaniały" promienie słońca.
    Być może ktoś bedzie kojarzył taki kolor. Okulary z właśnie takimi niebieskimi, oraz żółtymi szkłami często stosują kierowcy.
    Bardzo przepraszam że aż tak się rozpisałem :aniolek: , ale chciałem wszystko jak najdokładniej opisać.
    Bardzo prosze o pomoc.
    Z góry dzięki.
    Pozdrawiam K
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 03 lipca 2010, 08:19

    Operacja powiodła się, co prawda nadal nie mam widzenia obuocznego, ale zez ustąpił.
    Wreszcie przestałem chodzić w okularach
    Prawdopodobnie zez nie ustąpił, a zabieg miał ustawić oczy na wprost i miał miał charakter raczej kosmetyczny. Stąd nadal nie ma widzenia obuocznego.
    Podczas kolejnych rutynowych badań dowiedziałem się że mam astygmatyzm nadwzroczny, w związku z tym zalecono stałe chodzenie w okularach.
    Dioptri jest mało (nie pamietam ile- chyba +0,5 i -0,25), ale z tego co pamiętam szkła są odpowiednio wyprofilowane.
    Bez względu na to jaki był charakter zabiegu, wprowadzenie dodatnich soczewek może spowodować zaburzenie stanu równowagi okoruchowej. Moc soczewek jest niewielka, ale moim zdaniem dobrze byłoby wynik badania i zalecenia skonsultować jeszcze, najlepiej w ośrodku który wykonywał zabieg, przedstawiając - jeżeli są – wszystkie dotychczasowe wyniki badań i dokumentację zabiegu.
    Po rozpoczęciu pracy (biurowa przed monitorem) postanowiłęm zakupić okulary z antyrefleksami
    Pierwsze okulary nosił pan już w wieku 2 lat (w 86 roku), a więc ma pan dziś 26 lat. W tym wieku nie powinien pan mieć jakichkolwiek problemów z widzeniem z bliska i nie bardzo rozumiem po co panu okulary do monitora, jeżeli nie ma pan wady wzroku (po zabiegu podobno nie musiał pan już nosić okularów).
    Przez to że noszę okulary korekcyjne nie mam możliwości chodzenia w okularach przeciwsłonecznych- a jednak taka możliwość sie przydaje.
    Nie ma żadnego problemu. Soczewki korekcyjne można wykonać z niemal dowolnym zabarwieniem i zamontować w oprawach okularów przeciwsłonecznych. Niestety nie wszystkich oprawach, więc dobór oprawy koniecznie należy wykonać w zakładzie, który będzie montował soczewki korekcyjne.
  • Krzysztof
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 30
    Rejestracja: 20 stycznia 2009, 15:04
    Lokalizacja: Tarnów, Małopolska

    autor: Krzysztof » 08 lipca 2010, 22:26

    Z tego co się orientuję niebieskie soczewki nie są zalecane kierowcom. Nie jestem pewien na sto procent, ale chodzi chyba o aberrację chromatyczną i ewentualne przekłamania w informacji, jaka dociera do mózgu.
    To by nawet się zgadzało z podanymi przez Ciebie danymi - w niebieskich okularach widziałeś lepiej, bo byłeś nadwzroczny, a niebieski filtr mocno załamywał światło. Założę się, że unikałeś różowych lub czerwonych okularów? :aniolek: Taki filtr słabo załamuje promienie i po pewnym czasie napięta akomodacja mogła dawać Ci się we znaki. To tylko przypuszczenie, ale "kuszące" ;)

    Jeżeli weźmiesz soczewki fotochromowe z korekcją, to będziesz widział wyraźnie bez względy na kolor barwienia. Zresztą są one dobrane neutralnie, jako szary i brązowy. Moim skromnym zdaniem (używam polaroidów w obu kolorach):
    - szary daje ostrzejszy obraz
    - brązowy bardziej miękki, ale zarazem ciepły i "weselszy".

    Jeżeli nie fotochromy, to może oprawa okularowa z nakładką polaryzującą? Barwienie jest na poziomie umiarkowanym, świetnie "gasi" odblaski (refleksy) od błyszczących powierzchni, no i można używać ich w dzień słoneczny (z nakładką) oraz pochmurny i nocą (bez nakładki).

    Pozdrawiam serdecznie i życzę udanego wyboru :)
ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 8 gości