ODPOWIEDZ Posty: 8 Strona 1 z 1
Błąd przy wypisaniu przez optyka zamówienia na soczewki?
  • barteksmerf
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 23 kwietnia 2010, 22:21
    Lokalizacja: warszawa

    Błąd przy wypisaniu przez optyka zamówienia na soczewki?

    autor: barteksmerf » 23 kwietnia 2010, 22:33

    Witam,

    Po dzisiejszej wizycie u optyka, znalazłem pewną nieścisłość która mnie niepokoi, choć to może jest poprawne?

    Po badaniach i dopasowaniu kilku soczewek razem z optykiem dobraliśmy dla mnie odpowiednie, soczewki toryczne 0.75 i kąt 180 st dla obu oczy!

    Lecz po przejrzeniu papierków na spokojnie widzę że w papierku po badaniu mam napisane w jednym oku "A 175" a w drugim "A 5"!!! i czy na to drugie oko jest możliwość przepisania soczewki 180 st? czy to pomyłka?

    pzdr
  • Krzysztof
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 30
    Rejestracja: 20 stycznia 2009, 15:04
    Lokalizacja: Tarnów, Małopolska

    autor: Krzysztof » 23 kwietnia 2010, 23:10

    Spokojnie. Myślę, że przy zmianie osi o 5 stopni przy stosunkowo niedużym cylindrze musiałbyś być bardzo czuły żeby zauważyć istotną różnicę.

    Wiele kwestii wynika ze specyfiki badania (czy odpowiadałeś siedząc za foropterem, czy było to badanie autorefraktometrem), czasem nawet mała zmiana położenia głowy podczas badania może lekko zmienić wynik.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 23 kwietnia 2010, 23:17

    Jest tutaj inna kwestia ;)

    Pani pisze o recepcie (zapewnie okularowej) iz ma osie 5 i 175
    a temat dotyczy soczewek kontaktowych, a jak wiadomo ;) robia je co 10stopni, wiec osoba aplikujaca po sprawdzeniu rotacji zaaplikowala odpowiednio majac do wyboru soczewki z osiami: 170, 180, 10
  • barteksmerf
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 23 kwietnia 2010, 22:21
    Lokalizacja: warszawa

    autor: barteksmerf » 24 kwietnia 2010, 00:16

    Krzysztof pisze:Spokojnie. Myślę, że przy zmianie osi o 5 stopni przy stosunkowo niedużym cylindrze musiałbyś być bardzo czuły żeby zauważyć istotną różnicę.

    Wiele kwestii wynika ze specyfiki badania (czy odpowiadałeś siedząc za foropterem, czy było to badanie autorefraktometrem), czasem nawet mała zmiana położenia głowy podczas badania może lekko zmienić wynik.
    Nie znam nazwy urządzenia..widać było domek na trawnikiem zielonym:)

    Tu chodzi tylko o soczewki kontaktowe..
    I chodzi mi o różnicę 175st. a nie 5st.
    W końcu na kwitku z badania mam na Oko prawe 5st. a w zamówionej soczewce 180st.
    Na oko lewe jest dobrze bo na kwitku jest 175st a jest w zamówionej soczewce 180st.

    Nie wiem czy dobrze kombinuję z tymi stopniami..więc to może być błędem w przepisaniu przez optyka do zlecenia na soczewki?

    pzdr
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 24 kwietnia 2010, 00:50

    barteksmerf pisze:Nie wiem czy dobrze kombinuję z tymi stopniami..więc to może być błędem w przepisaniu przez optyka do zlecenia na soczewki?
    po pierwsze prosze przeczytac co napisalem wczesniej - nie ma soczewek kontaktowcyh w ofercie nazwijmy to magazynowej, ktore maja stopniowanie osi cylindra co 5stopni, sa co 10stopni wiec nie ma fizycznej mozliwosci dobrania soczewki 5 czy 175 stopni.

    Kolejna sprawa wazna jest to, ze optyk nie dobiera soczewek, nie powinien przeliczyc recepty i wydac tak osobie zainteresowanej. Soczewki nalezy dobrac w gabinecie przy udziale okulisty lub optometrysty.
    Chyba, ze kolega myli po prostu osoby ;)

    A nastepna jest taka, ze po badaniu autorefraktometrem (slynne badanie komputerowe) nie jest badaniem wiarygodnym i nalezy taki pomiar rowniez wykonac przez odpowiednia osobe.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 24 kwietnia 2010, 10:43

    W końcu na kwitku z badania mam na Oko prawe 5st. a w zamówionej soczewce 180st.
    Na oko lewe jest dobrze bo na kwitku jest 175st a jest w zamówionej soczewce 180st.
    W zapisie korekcji położenie kątowe osi cylindra 0 st. jest tożsame z położeniem 180 st. Jest to po prostu położenie poziome. Dlatego położenie 5 st. i 175 st. jest tak samo odległe od poziomu - o 5st. Mam nadzieję, że to wyjaśnia sprawę. Dla oka prawego różnica jest tylko 5st. a nie - jak mogłoby sie wydawać - aż 175 st.
  • barteksmerf
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 23 kwietnia 2010, 22:21
    Lokalizacja: warszawa

    autor: barteksmerf » 24 kwietnia 2010, 11:20

    mexx pisze:
    W końcu na kwitku z badania mam na Oko prawe 5st. a w zamówionej soczewce 180st.
    Na oko lewe jest dobrze bo na kwitku jest 175st a jest w zamówionej soczewce 180st.
    W zapisie korekcji położenie kątowe osi cylindra 0 st. jest tożsame z położeniem 180 st. Jest to po prostu położenie poziome. Dlatego położenie 5 st. i 175 st. jest tak samo odległe od poziomu - o 5st. Mam nadzieję, że to wyjaśnia sprawę. Dla oka prawego różnica jest tylko 5st. a nie - jak mogłoby sie wydawać - aż 175 st.
    Dziękuję za tą odpowiedź, właśnie tego do końca nie rozumiałem jak to jest z tymi stopniami w soczewkach..czyli nie mam się czym martwić.

    Do lemur: Badania były wykonywane w zakładzie [nazwa regulamin] przez wydaje mi się osobę do tego upoważnioną, która również pisała zlecenie na te soczewki, a potem do kasy.

    Temat uważam za wyczerpany.

    Dziękuję za szybko udzielone informacje.
    Pzdr
  • OkoVision
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 70
    Rejestracja: 13 marca 2010, 11:05
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: OkoVision » 07 maja 2010, 19:49

    Teraz juz wiesz jak przeliczac stopnie w soczewkach,ale przede wszystkim nie ma powodu do niepokoju. Wszystko jest dobrze.
ODPOWIEDZ Posty: 8 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości