ODPOWIEDZ Posty: 4 Strona 1 z 1
Jaskra, soczewki i krople
  • JoasiaM
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 06 marca 2006, 18:01
    Lokalizacja: Warszawa

    Jaskra, soczewki i krople

    autor: JoasiaM » 07 marca 2006, 12:20

    Witam serdecznie.

    W ubieg?ym miesi?cu zosta?am "szcz??liw? posiadaczk?" soczewek :) Okulistka mnie prowadz?ca pozwoli?a mi nosi? sporadycznie soczewki mimo, ?e mam jaskr? - my?la?am, ?e to sie wzajemnie wyklucza wi?c nawet nigdy nie pyta?am, ale podczas ostatniej wizyty spyta?am i okaza?o si?, ?e je?li tylko nie b?d? nosi? soczewek bez przerwy to nie b?dzie problemu :)

    Ale nie zapyta?am o wiele rzeczy a nast?pn? wizyt? mam dopiero za p??? roku (NFZ niestety i kilometrowe kolejki do przychodni jaskrowych....). WI?c je?li na forum jest kto? kto wie, co i jak to bardzo prosz? o porad? :)

    1. Stosuj? krople Betoptic S - wiem, ?e nie wolno ich stosowa? bezpo?rednio na soczewk?, ale mam pytanie, jak d?ugo po aplikacji tych kropli trzeba odczeka? zanim si? soczewki za?o?y? (10 minut czy raczej godzin??) I to samo pytanie po zdj?ciu soczewek, bo raz zdj??am je i zaraz po zdj?ciu zakropli?am Betoptic i szczypie wtedy.

    2. Jako nawil?aj?ce krople do oczu stosuj? dodatkowo w ci?gu dnia Oculotex - na ulotce jest napisane, ?eby nie stosowa? bezpo?rednio na soczewki, wi?c co w zamian za nie? Te co mi optyk od soczewek mi da?, czyli Aquify? Nie wiem czy si? dla jaskrowca nadaj?, czy nie wchodz? w interakcj? z Betoptic?

    3. Jak d?ugo mog? nosi? soczewki ("sporadycznie" to bardzo szeeerokie poj?cie) - na razie zak?ada?am je nie wi?cej ni? raz w tygodniu na par? godzin, g???wnie do kina. Ale by?am w nich te? na nartach i wtedy raz mia?am soczewki na oczach prawie 10 godzin, domy?lam si? ?e to za d?ugo bo na koniec "czu?am" ju? te soczewki na oku

    4. Czy mog? nosi? soczewki kolorowe? Skoro ju? i tak tylko w zasadzie "imprezowo" je nosz?? W tej chwili mam takie, jakie zapisa?a mi moja okulistka, czyli Focus Dailies - nie op?aca mi si? kupowa? miesi?cznych , skoro nosz? je od wielkiego dzwonu :) Zreszt? pono? one jakie? hiper-nawil?aj?ce i cienkie-nieuciskaj?ce etc.

    B?d? bardzo wdzi?czna za odpowiedzi!!! :))) Pewnie i tak b?d? musia?a jeszcze okulisty pyta? o inne szczeg???y ale na razie nie mam si? od kogo dowiedzie? :((

    J.

    [ Dodano: 07 Mar 2006 12:23 ]
    a - jeszcze dodam mo?e, ?e Betoptic S ju? tylko do ko?ca obecnej buteleczki mam. Zmieniono mi je na Arteoptic i od przysz?ego tygodnia ju? b?d? tych Arteoptic u?ywa?. Wi?c wszystkie moje pytania dotycz? obu rodzaj??w tych kropli :)
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Jaskra, soczewki i krople

    autor: optometrysta.pl » 07 marca 2006, 12:44

    JoasiaM pisze: Jak d?ugo mog? nosi? soczewki ("sporadycznie" to bardzo szeeerokie poj?cie) - na razie zak?ada?am je nie wi?cej ni? raz w tygodniu na par? godzin, g???wnie do kina.
    To roznie bywa, jedni 'wytrzymaja' 6h, inni 10h.
    JoasiaM pisze: Czy mog? nosi? soczewki kolorowe? Skoro ju? i tak tylko w zasadzie "imprezowo" je nosz??
    Tak, moze Pani. Ale wiekszosc kolorowych soczewek to albo dwutygodniowe albo miesieczne. Chyba tylko jedna firma posiada w ofercie jednodniowe kolorowe soczewki kontaktowe.

    Co do kropli. AQuify jest do 'nawilzania', ale jak zachowa sie w polaczeniu z kroplami na jaskre? Ogolnie dla osob majacych jaskre to max co jest zalecane to wlasnie soczewki jednodniowe, aby unikac dodatkowych nawilzaczy w postaci kropel.
  • JoasiaM
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 06 marca 2006, 18:01
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: JoasiaM » 13 marca 2006, 12:16

    bardzo dzi?kuj? za odpowied?. Co do d?ugo?ci noszenia soczewek to chyba rzeczywi?cie zdam si? na "odczucie komfortu" i b?d? je wyci?ga? z oczu je?li mi zaczn? przeszkadza?, nawet jak to b?dzie po 2 a nie po 10 godzinach, chyba tak b?dzie najbezpieczniej, bo to pewnie te? zale?y od dnia, prawda? Zauwa?y?am, ?e je?li ogl?dam np. telewizj? w soczewkach to szybciej zaczynaj? mi wysycha? i przeszkadza?, wi?c domy?lam si?, ?e promieniowanie im nie s?u?y.

    I bardzo dzi?kuj? za porad? dotycz?c? kolorowych - nie b?d? si? wyg?upia? i rzeczywi?cie sobie poczekam, a? b?d? takie jakie chcia?am kupi? dost?pne w wersji jednorazowej, w ko?cu oczy s? wa?niejsze ni? "uroda", a szkoda mi kupi? paczk? miesi?cznych i wyrzuci? po 1-2 u?yciach do kosza, w ko?cu troch? kosztuj?.

    Pozdrawiam!

    ps. mam tylko jeszcze jedno pytanie: czy do soczewek mo?na u?ywa? soli fizjologicznej? co? tam pami?tam, ?e odradzano, za to moja mama m??wi, ?e na pewno nie zaszkodzi...
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 13 marca 2006, 12:23

    JoasiaM pisze:Zauwa?y?am, ?e je?li ogl?dam np. telewizj? w soczewkach to szybciej zaczynaj? mi wysycha? i przeszkadza?, wi?c domy?lam si?, ?e promieniowanie im nie s?u?y.
    To nie chodzi o promieniowanie, tylko o to ze wpatrujac sie w monitor komputera, telewizor dochodzi do tzw 'pseudomrugniecia' (niepelne domkniecie szpary powiekowej) a co za tym idzie nie tworzy sie prawidlowo film lzowy - oko sie wysusza - dochodzi do dyskomfortu.
    JoasiaM pisze:czy do soczewek mo?na u?ywa? soli fizjologicznej?
    Pani lzy to sol fizjologiczna, wiec jak moze zaszkodzic? Ale nie nalezy jej uzywac do dezynfekcji! A jedynie do zakropienia w/w przypadku
ODPOWIEDZ Posty: 4 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości