ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1
Badanie kompurewowe wzroku-jaki wynik??
  • balbina
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 18 maja 2009, 17:30
    Lokalizacja: Rybnik

    Badanie kompurewowe wzroku-jaki wynik??

    autor: balbina » 18 maja 2009, 17:47

    Witam byłam na komputerowym badaniu wzroku i dostałam kartke z wynikiem i niewiem jak to odczytać.

    Wynik
    <Right>
    -Ref-
    SPH CYL AX
    +1.75 -1.00 72

    <Left>
    -Ref-
    SPH CYL AX
    +1.25 -0,50 86
    PD=66

    Jeżeli ktoś wie jaki to jest wynik prosze o odczytanie i porade. Z góry dziękuje:)
    Wanda
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 18 maja 2009, 17:53

    sama karteczka z takiego wyniku niczemu nie sluzy. Badanie komputerowe, trudno nawet nazwac badaniem.. najlepszym sposobem bedzie udanie sie do specjalisty.

    Czesto po mniejszych miastach i wsiach jezdza z komputerem i kasuja za takie wydruki drobne pieniadze - ktore sa wyrzucone z punktu widzenia takiej osoby.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 18 maja 2009, 19:06

    Po co wydano Ci tę kartkę? Przecież o ostatecznym wyniku decyduje odczucie pacjenta w danych szkłach. Wynik może być różny w zależności od oświetlenia w gabinecie czy zwykłego zmęczenia, nie można się nim sugerować jako wyrokiem ostatecznym. Według tej karteczki podejrzewa się u Ciebie dość mały, ale już uporczywy astygmatyzm. Będziesz mogła sobie dobrać ładne oprawki.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 18 maja 2009, 21:41

    Malla pisze:Według tej karteczki podejrzewa się u Ciebie dość mały, ale już uporczywy astygmatyzm.
    Nie do konca, zalezy jak osoba badana usiadla za urzadzeniem, jaka miala pozycje glowy, w jakiej odleglosci, czy dobrze byla oparta o podbrodek, zaglowek, jak patrzyla... bardzo wiele rzeczy ma wplyw na taki wynik - zbyt wiele.
    Aby cokolwiek wogole brac pod uwage musialaby byc seria pomiarow, a dopiero pozniej jezeli juz sprawdzone przez specjaliste.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 18 maja 2009, 22:56

    True, true. Mojemu bratu różne cuda wychodzą, a widzi świetnie, zwłaszcza jak zrobi sobie odpoczynek od komputera.

    Założyłam, że Balbina poszła do lekarza, żeby skorygować wadę.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 18 maja 2009, 23:11

    Malla pisze:Założyłam, że Balbina poszła do lekarza, żeby skorygować wadę.
    Moim zdaniem nie, bo lekarz przepisalby od razu recepte wg ktorej mozna by wykonac okulary.
  • piotrekk
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 13
    Rejestracja: 21 kwietnia 2009, 18:06
    Lokalizacja: z miasta

    autor: piotrekk » 25 maja 2009, 12:52

    W ogóle badanie bez zakroplenia jest nic nie warte w wielu przypadkach. Ja mam nadwzroczność i mocną akomodację, która zapewnia mi ostrość z każdej odległości. Bez porażenia akomodacji wychodzą mi głupoty w stylu krótkowzroczności :) Najlepiej udać się na prawdziwe badania i tyle.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 25 maja 2009, 13:20

    Kolego Piotrku, wielu optometrystow z odpowiednia wiedza poradzi sobie bez kropienia. Bo sa narzedzia do tego aby stwierdzic nadmierna czy ociagajaca sie akomodacje oraz odpowiednio dobrac wlasciwa korekcja.

    Powiedzialbym inaczej, ze w kilku przypadkach kropienie jest konieczne, natomiast za kazdym razem badanie komputerowe jest niewystarczajacym do stwierdzenia diagnozy.
  • piotrekk
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 13
    Rejestracja: 21 kwietnia 2009, 18:06
    Lokalizacja: z miasta

    autor: piotrekk » 26 maja 2009, 12:22

    Dobrze wiedzieć, bo nawet nie wiedziałem...

    Za parę dni idę na szczegółowe badanie optometryczne i zamierzam dobrać sobie soczewki kontaktowe żeby wyrównać nimi wadę całkowicie. Na moją wadę czyli +1 i +0.75 okulary +0.5 do dali oba trochę pomagają szczególnie z bliska oczy mniej się męczą i ustawiają się mniej zbieżnie, ale to jeszcze nie jest to. Czuje że jeszcze trochę muszą się naciągać z bliska.
ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości