ODPOWIEDZ Posty: 21 Strona 1 z 1
okulary sportowe
  • rzaba123
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 26 stycznia 2009, 09:13
    Lokalizacja: Warszawa

    okulary sportowe

    autor: rzaba123 » 26 stycznia 2009, 10:46

    Mam wad? wzroku (-2,5), kt??ra utrudnia mi uprawianie wielu sport??w. Znalaz?em okulary sportowe, w kt??rych mo?na montowa? szk?a korekcyjne. Chodzi o oprawki z wymiennymi szybkami (co? w rodzaju gogli), pod kt??rymi znajduj? si? uchwyty na szk?a korekcyjne.
    Trafi?em jednak na informacj?, kt??ra mnie zaniepokoi?a. Podobno w tego typu okularach szk?a korekcyjne s? ustawione pod k?tem, co wp?ywa na zafa?szowanie obrazu, gdy nie patrzy si? idealnie na wprost. Dlatego podobno nie mo?na w nich np. prowadzi? samochodu. Chcia?bym si? dowiedzie?, czy to prawda i czy jest jaki? spos??b aby temu zaradzi? (i ile to dodatkowo kosztuje ;) )
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 26 stycznia 2009, 11:15

    Tak, jest to prawda.

    Tak samo nie polecane jest montowanie soczewek korekcyjnych zamiast soczewek oryginalnych z duza baza (krzywizna) do opraw przeciwslonecznych.
    Dochodzi po prostu do znieksztalcen obrazu w czesci peryferyjnej i najlepsze widzenie jest centralne.

    nie da sie temu zaradzic - fizyki sie nie oszuka :P

    Jezeli szukasz do samochodu, to moze warto zrobic sobie normalne okularki z soczewkami barwionymi, a te "sportowe" tylko do uprawiania sportow. jezeli soczewki kontaktowe nie wchodza w gre.
  • rzaba123
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 26 stycznia 2009, 09:13
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: rzaba123 » 26 stycznia 2009, 12:58

    Jezeli szukasz do samochodu, to moze warto zrobic sobie normalne okularki z soczewkami barwionymi, a te "sportowe" tylko do uprawiania sportow.
    A czy te zniekszta?cenia s? rzeczywi?cie du?e i niebezpieczne?
    Je?li nie nadaj? si? do samochodu, to chyba te? nie na rower czy na narty - do jakich wi?c sport??w przeznaczone s? te "sportowe" okulary, chyba nie tylko do w?dkarstwa i bryd?a. Producenci te? chyba zdaj? sobie spraw? z tego typu sytuacji, wi?c dlaczego wypuszczaj? towar z takim problemem? Mo?e kto? m??g?by poleci? mi jaki? model pozbawiony takiego defektu? :help:
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 26 stycznia 2009, 13:11

    Prosze wybrac takie, w ktorych wkladka korekcyjna bedzie profil miala przyblizony do oprawy typowej korekcyjnej, czyli jej "luk wygiecia" nie bedzie zbyt duzy, albo gdy to niemozliwe bo sama oprawa ma duza baze, to wtedy mniejsze wkladki korekcyjne (przewaznie wtedy maja ksztalt niewielkiej elipsy) - ograniczone wtedy widzenie, ale brak ugiec.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 26 stycznia 2009, 14:58

    Tak samo nie polecane jest montowanie soczewek korekcyjnych zamiast soczewek oryginalnych z duza baza (krzywizna) do opraw przeciwslonecznych.
    Dochodzi po prostu do znieksztalcen obrazu w czesci peryferyjnej i najlepsze widzenie jest centralne.
    nie da sie temu zaradzic - fizyki sie nie oszuka
    Prosze wybrac takie, w ktorych wkladka korekcyjna bedzie profil miala przyblizony do oprawy typowej korekcyjnej, czyli jej "luk wygiecia" nie bedzie zbyt duzy,
    Je?eli dobrze kojarz?, to problem pogorszenie ostro?ci obraz??w w obszarach peryferyjnych jest tym wi?kszy im bardziej p?aska soczewka. Nale?a?oby si? wi?c spodziewa?, ?e przy wi?kszym wygi?ciu soczewki jej w?a?ciwo?ci w obszarach peryferyjnych b?d? lepsze. Sk?d wi?c te problemy?
  • Awatar użytkownika
    markowski
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 64
    Rejestracja: 12 stycznia 2005, 23:13
    Lokalizacja: 3Miasto

    autor: markowski » 26 stycznia 2009, 20:19

    mexx pisze:Nale?a?oby si? wi?c spodziewa?, ?e przy wi?kszym wygi?ciu soczewki jej w?a?ciwo?ci w obszarach peryferyjnych b?d? lepsze. Sk?d wi?c te problemy?
    Ja osobi?cie korzysta?em ju? z kilku rozwi?za? i lepsze jest gdy mam w?a?nie lekko skrzywione wk?adki. Gdy da?em zrobi? takie z du?ym ?ukiem strasznie mi si? patrzy?o bokiem. Moce na oba oczy mam -4,5.
    Mexxie, dlaczego tak mam lepiej pomimo tego, ?e napisa?e?, ?e wygi?te s? lepsze? Szk?a jakie mia?em to by?y plastiki zam??wione w firmie z takim ?ukiem aby pasowa?y do oprawki.
    pozdrawiam
    markowski
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 26 stycznia 2009, 21:08

    Ja nie napisa?em, ?e wygi?te s? lepsze. Napisa?em, ?e skoro b??dy odwzorowania w obszarach peryferyjnych s? tym wieksze im bardziej p?askie s? soczewki , to nale?a?oby si? spodziewa?, ?e bardziej wygi?te b?d? lepsze. Je?eli w tych wygi?tych jest jednak gorzej, to r??wniez i ja pytam - gdzie przyczyna?
  • rzaba123
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 26 stycznia 2009, 09:13
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: rzaba123 » 27 stycznia 2009, 08:44

    Tak samo nie polecane jest montowanie soczewek korekcyjnych zamiast soczewek oryginalnych z duza baza (krzywizna) do opraw przeciwslonecznych.
    Dochodzi po prostu do znieksztalcen obrazu w czesci peryferyjnej i najlepsze widzenie jest centralne.
    nie da sie temu zaradzic - fizyki sie nie oszuka
    w innym po?cie pisa?e?: "jezeli oprawa ma duza krzywizne, trzeba odpowiednio dobrac krzywizne soczewek okularowych (tzw "muszle") Duzo zalezy od mocy, im wieksza moc tym gorsze widzenie peryferyjne"
    :eek:
    ciekaw jestem Twojej oraz innych Forumowicz??w opinii na ten temat, ze szczeg??lnym uwzgl?dnieniem:
    mocy moich szkie?: do -2,5
    wagi problemu - na ile gorsze jest to widzenie peryferyjne
    ceny ("muszli" czy czegokolwiek innego)
  • Awatar użytkownika
    markowski
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 64
    Rejestracja: 12 stycznia 2005, 23:13
    Lokalizacja: 3Miasto

    autor: markowski » 27 stycznia 2009, 09:37

    Z tego co kiedy? czyta?em o tym zwi?zane to mo?e by? z sam? konstrukcj? soczewki a dok?adniej z jej krzywiznami (zewn?trzn? i wewn?trzn?), przez to dochodzi do spadku mocy w obszarze bocznym oraz astygmatyzmem sko?nym - nie wiem czy dobrze to pisze, po prostu kiedy? ten temat te? mnie interesowa?. To na ile b?dzie si? krzywi? chyba zale?y od wielko?ci samej soczewki oraz jej konstrukcji, tylko i? producenci jej nie zdradzaj? bo to "ogromna i wielka tajemnica " :boks:
    Na codzie? okularnicy s? przyzwyczajeni do takiej a nie innej oprawy, wi?c taka wygi?ta jest dla nas "nienaturalna" mimo ?e z ka?dej strony jest w podobnej odleg?o?ci od oka.
    No ale mog? si? myli? - to tylko przypuszczenia i takie dywagacje.
    Jak napisa?em, ja mia?em i takie i takie i zdecydowanie lepiej funkcjonuje mi si? w?a?nie z wk?adkami ni? soczewkami ?ukowatymi. Mam wi?ksz? moc ni? Ty bo -4,5 ale optyk mnie uprzedzi?, ?e mog? wyst?pi? problemy. Du?o chyba zale?y od tej konstrukcji szk?a.
    pozdrawiam
    markowski
  • grzgrzgrz3
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 28 stycznia 2009, 17:41
    Lokalizacja: krak??w

    Oprawki sportowe

    autor: grzgrzgrz3 » 28 stycznia 2009, 17:52

    Witam mam taki problem posiadam ten model oprawek http://www.morel-france.com/en/oga/oga-t120.php . By?em u optyka gdzie sie dowiedzialem ze sa to oprawki sportowe i szkla do niech beda kosztowac 400z? i nie mma gwarancji tego ze bede w nich dobrze widzial. 2 panie u optyka wydawaly mi sie malo kompetentne dlatego chcialem sie tutaj poradzic.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 29 stycznia 2009, 22:58

    To s? oprawki sportowe? Chyba do gry w golfa albo w rzutki... Proponuj? innego optyka, w Krakowie masz w czym wybiera?.
    Jak? masz wad??

    A poza tym bardzo ?adne, atrakcyjniejsze od modela ze zdj?cia :gwizd:
  • grzgrzgrz3
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 28 stycznia 2009, 17:41
    Lokalizacja: krak??w

    autor: grzgrzgrz3 » 30 stycznia 2009, 00:08

    Tak mi powiedziano na ulicy dlugiej i w galerii krakowskiej. Powiedziano mi, ?e ich sportowosc objawia sie tym i? soczewka jest bardziej zaokr?glona. Wed?ug mnie laika lekka r???nica jest. Cykno?em jeszcze kilka fotek tych oprawek:


    Obrazek
    Obrazek
    Obrazek
    Obrazek
    Jak? masz wad??
    Moja wada -3,75 -4,25
    A poza tym bardzo ?adne, atrakcyjniejsze od modela ze zdj?cia
    Niestety nie planuj?c wymiany oprawek przypadkowo je zobaczy?em i tak mi si? spodobaly, ?e bez namys?u kupi?em. Co tu du?o pisac nie kosztowa?y one malo, a je?li mia?bym jeszcze za szk?a do nich zap?acic 400z? to wychodzi kolosalna kwota. No c??z za glupote si? p?aci.

    Jeszcze mam takie pytanie odno?nie mojej wady. Przegladj?c troche to forum ludzie pisz?c jaka maja wade podaja dziwne informacje. Natomiast ja od okulisty dostalem recepte na ktorej sa tylko 2 wartosci. Czy to wystarczy do doboru odpowiednich dla mnie szkie??

    Screen recepty:
    Obrazek
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 30 stycznia 2009, 00:40

    Faktycznie s? zaokr?glone, a i wada nie za ma?a. Galerie omijaj, siej? spustoszenie w portfelach.

    Wad? masz jak najbardziej normalnie opisan?. Moce sferyczne i tyle. Bez cylindra, bez odleg?o?ci ?renic (ale to zmierzy optyk). Poniewa? to nie szk?a kontaktowe, nie ma dodatkowych parametr??w. Jak ju? zakupisz, to b?dziesz m??g? poda? nam firm?, materia?, barwienie, antyrefleks i zaszpanowa? ;)
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez Malla, łącznie zmieniany 1 raz.
  • grzgrzgrz3
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 28 stycznia 2009, 17:41
    Lokalizacja: krak??w

    autor: grzgrzgrz3 » 30 stycznia 2009, 00:45

    Czyli szk?a do tych oprawek kosztuja 2x wiecej niz do normalnych? Czy te zaokr?glone szk?a r??zni? sie od normalnych czyms wiecej niz cen? i kszta?tem?
  • grzgrzgrz3
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 28 stycznia 2009, 17:41
    Lokalizacja: krak??w

    autor: grzgrzgrz3 » 04 lutego 2009, 16:45

    Niestety wychodzi na to, ze nic z moich oprawek nie bedzie. Powiedziano mi, ze do tych oprawek nie da sie zamontowac szkiel korekcyjnych dla wady ponad 0,5. Podobno nawet wysylali je z zapytaniem do zielonej gory. Coz pieniadze wyrzucone w bloto.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 04 lutego 2009, 17:53

    spr??buj dowiedzie? si? bezpo?rednio u producenta oprawek
  • mrówka
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 07 marca 2009, 10:53
    Lokalizacja: Rybnik

    autor: mrówka » 07 marca 2009, 21:15

    Ostatnio byłam u optyka, mam nie wielką wadę -0,5 i -0,75, ale dostałam okularki na stałe, tylko że mam problem, jeżdżę konno, co w tym przypadku? Czy ja mogę pozwolić sobie na zdejmowanie ich w czasie jazdy? Boję się po prostu o moje oczy, a w czasie upadku o okulary i moje oczy, ponieważ dużo skacze, upadki są często, ale też często jeżdżę czy to nie będzie męka dla moich oczy? Jak codziennie będę je musiała zdejmować na godzinę?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 07 marca 2009, 21:34

    Jezeli uprawiasz sport wyczynowo, czy wiesz ze grozi Ci upadek - jak opisalas - to na czas treningu, jazdy - zdejmij okularki, ewentualnie skorzystaj z oferty soczewek kontaktowych.
  • Thomson
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 10 listopada 2007, 15:47
    Lokalizacja: Tuszyn

    autor: Thomson » 01 lipca 2009, 15:31

    Podepnę się pod temat okularów sportowych. Otóż potrzebuję okularów typu multisport - do gry w kosza, siatkę, jazdy na rowerze i na nartach. Jak wiadomo, zwykłe okulary korekcyjne nienajlepiej znoszą działanie dużych sił - np. uderzenia piłki czy upadku z większej wysokości czy przy większej prędkości. Zatem potrzebuję okularów wytrzymałych. Najlepszym rozwiązaniem wydają się kontrukcje oparte o okulary przeciwsłoneczne z możliwością montażu ramki ze szkłami korekcyjnymi. Wypatrzyłem sobie całkiem fajne modele z kolekcji Adidasa: Evil Eye Explorer, Elevation Pro i Elevation Climacool (wszystkie na www.adidas.com/[nazwa - regulamin]). Niestety koszt takich okularów wraz z ramką do montażu szkieł korekcyjnych to minimum 800 zł. Dlatego też postanowiłem poszukać czegoś innego i w jednym ze sklepów w Złotych Tarasach wypatrzyłem okulary Heavy Tools ze szkłami Polaroid. Oferują to samo co wspomniane Adidasy - ramkę do szkieł korekcyjnych, możliwość montażu paska zamiast zauszników (mamy wtedy coś w stylu gogli), ponadto wyposażone są w soczewki polaryzacyjne (Adidasy tego nie mają, a to mi się przyda podczas prowadzenia samochodu), a to wszystko za ok 200 zł. Problem polega na tym, że mieszkam w okolicach Łodzi i nie mam zamiaru specjalnie jechać po okulary do Warszawy. Niestety w necie nie znalazłem żadnego sklepu oferującego okulary tej marki, a na stronie z okularami Polaroid nie ma tego modelu :/ Czy ktoś z Was orientuje się może jaka firma zajmuje się dystrybucją tej marki w Polsce i czy można znaleźć te okulary gdzieś w Łodzi?
    I leszcze druga sprawa. Moja wada to astygmatyzm i nadwzroczność. Moce (sfera/cylinder:)
    OL +3.5/+4 oś 83
    OP +4/+4 oś 99
    Szkła korekcyjne w tego typu okularach mocowane są pod pewnym (ale nie prostym) kątem względem osi patrzenia, czyli inaczej mówiąc - nie są zamocowane tak jak to ma miejsce w zwykłych okularach. Czy przy tej wadzie wzroku może to być duży problem?

    EDIT: ze sklepu otrzymałem informację, że model okularów Heavy Tools to HT76024. Niestety google nie wypluwa ani jednego wyniku :(
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez Thomson, łącznie zmieniany 2 razy.
  • Awatar użytkownika
    kooboo
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 26
    Rejestracja: 22 maja 2009, 04:08
    Lokalizacja: Z Nienacka

    autor: kooboo » 02 lipca 2009, 00:14

    Thomson pisze:Podepnę się pod temat okularów sportowych. Otóż potrzebuję okularów typu multisport - do gry w kosza, siatkę, jazdy na rowerze i na nartach. Jak wiadomo, zwykłe okulary korekcyjne nienajlepiej znoszą działanie dużych sił - np. uderzenia piłki czy upadku z większej wysokości czy przy większej prędkości. Zatem potrzebuję okularów wytrzymałych. Najlepszym rozwiązaniem wydają się kontrukcje oparte o okulary przeciwsłoneczne z możliwością montażu ramki ze szkłami korekcyjnymi. Wypatrzyłem sobie całkiem fajne modele z kolekcji Adidasa: Evil Eye Explorer, Elevation Pro i Elevation Climacool (wszystkie na www.adidas.com/[nazwa - regulamin]). Niestety koszt takich okularów wraz z ramką do montażu szkieł korekcyjnych to minimum 800 zł. Dlatego też postanowiłem poszukać czegoś innego i w jednym ze sklepów w Złotych Tarasach wypatrzyłem okulary Heavy Tools ze szkłami Polaroid (podobne do tych: link, ale to nie te). Oferują to samo co wspomniane Adidasy - ramkę do szkieł korekcyjnych, możliwość montażu paska zamiast zauszników (mamy wtedy coś w stylu gogli), ponadto wyposażone są w soczewki polaryzacyjne (Adidasy tego nie mają, a to mi się przyda podczas prowadzenia samochodu), a to wszystko za ok 200 zł. Problem polega na tym, że mieszkam w okolicach Łodzi i nie mam zamiaru specjalnie jechać po okulary do Warszawy. Niestety w necie nie znalazłem żadnego sklepu oferującego okulary tej marki, a na stronie z okularami Polaroid nie ma tego modelu :/ Czy ktoś z Was orientuje się może jaka firma zajmuje się dystrybucją tej marki w Polsce i czy można znaleźć te okulary gdzieś w Łodzi?
    I leszcze druga sprawa. Moja wada to astygmatyzm i nadwzroczność. Moce (sfera/cylinder:)
    OL +3.5/+4 oś 83
    OP +4/+4 oś 99
    Szkła korekcyjne w tego typu okularach mocowane są pod pewnym (ale nie prostym) kątem względem osi patrzenia, czyli inaczej mówiąc - nie są zamocowane tak jak to ma miejsce w zwykłych okularach. Czy przy tej wadzie wzroku może to być duży problem?

    EDIT: ze sklepu otrzymałem informację, że model okularów Heavy Tools to HT76024. Niestety google nie wypluwa ani jednego wyniku :(
    Oprawki Adidasa, które wybrałeś mają moim zdaniem za duże szkła i nie znajdziesz tak wielkich soczewek do wstawienia (fachowo mówiąc: soczewki nie wydadzą). Przy odpowiednio szerokim rozstawie oczu jest jednak mała szansa. Aczkolwiek w to wątpię, bo mają naprawdę duże soczewki.

    Te Polaroidy to zupełnie odpadają, bowiem ich szkła nie składają się z dwóch oddzielnych soczewek. Tego typu okulary niestety wyłącznie z "wkładką", o której można w temacie przeczytać.

    Co do Twojej wady, to soczewki korekcyjne z bazą (soczewka bardziej wypukła, aby nie wyłaziła z oprawki) z polaryzacją i odpowiednim rozmiarem będą kosztowały i tak kilka stówek.

    Starałem się poszukać wspomnianych Heavy Toolsów, ale też nic nie znalazłem :maruda:
    Ostatnio zmieniony 02 lipca 2009, 00:21 przez kooboo, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Thomson
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 10 listopada 2007, 15:47
    Lokalizacja: Tuszyn

    autor: Thomson » 02 lipca 2009, 06:45

    kooboo pisze:Oprawki Adidasa, które wybrałeś mają moim zdaniem za duże szkła i nie znajdziesz tak wielkich soczewek do wstawienia (fachowo mówiąc: soczewki nie wydadzą). Przy odpowiednio szerokim rozstawie oczu jest jednak mała szansa. Aczkolwiek w to wątpię, bo mają naprawdę duże soczewki.
    Soczewki przeciwsłoneczne są faktycznie duże, ale wkładki do soczewek korekcyjnych już nie. Nawet są bardzo małe, a jeden z tych modeli ma te wkładki w kształcie idealnych (albo prawie idealnych) okręgów, co przy moich szkłach chyba jest bardzo wskazane :) Niestety jak wspominałem - cena jest kosmiczna :/
    kooboo pisze:Te Polaroidy to zupełnie odpadają, bowiem ich szkła nie składają się z dwóch oddzielnych soczewek. Tego typu okulary niestety wyłącznie z "wkładką", o której można w temacie przeczytać.
    Te, do których podałem link owszem nie nadają się, bo nie mają wkładki (podałem go tylko jako przykład wyglądu samej oprawki). Ale ten model, o który się rozchodzi już ma takową wkładkę, tyle, że nie można go nigdzie w necie znaleźć :/
    kooboo pisze:Co do Twojej wady, to soczewki korekcyjne z bazą (soczewka bardziej wypukła, aby nie wyłaziła z oprawki) z polaryzacją i odpowiednim rozmiarem będą kosztowały i tak kilka stówek.
    Polaryzacji nie potrzebuję, bo soczewki przeciwsłoneczne w tych HT maja polaryzację, więc podwójna nie ma sensu (a jakby jeszcze soczewki korekcyjne były spolaryzowane prostopadle do tych przeciwsłonecznych to nic bym nie widział. Na szczęście chyba wszytkie soczewki polaryzuje się w tej samej płaszczyźnie). Liczę się z kosztem kilku stówek, dlatego wolę je wydać na szkła korekcyjne, a nie na oprawki. Kupując HT mam 600 zeta w kieszeni, więc chyba za taką cenę już jakieś szkła korekcyjne dostanę (w niskim indeksie).
ODPOWIEDZ Posty: 21 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 15 gości