ODPOWIEDZ Posty: 12 Strona 1 z 1
Słońce
  • KubaLublin
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 27 września 2008, 21:47
    Lokalizacja: Lublin

    Słońce

    autor: KubaLublin » 27 września 2008, 21:50

    A Wi?c tak... sprawa jest kr??tka, spojrzalem dzis na ulamek sekundy w slonce (od razu zamknalem oczy i odwr??cilem g?owe tak ze nawet mnie nie o?lepi?o).
    Poczytalem g?upot i mysle ze cos mi sie stanie ze wzrokiem.
    Mam sie o co ba??
    wiem ze to g?upie moze sie wydawac :P
    Ostatnio zmieniony 26 lutego 2009, 18:51 przez KubaLublin, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 28 września 2008, 01:15

    Spokojnie, nie przesadzajmy. To si? zdarzy?o chyba ka?demu w ci?gu ?ycia, cho?by w dzieci?stwie. Je?li przez reszt? dnia nie mia?e? ?adnych objaw??w, to nie b??j si?, nie obudzisz si? jutro niewidomy. A tak na marginesie - kiedy by?e? ostatnio u okulisty bada? nie tylko wzrok, ale te? i sam narz?d wzroku?
  • KubaLublin
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 27 września 2008, 21:47
    Lokalizacja: Lublin

    autor: KubaLublin » 28 września 2008, 10:31

    Hmmm By?em p??? roku temu u okulisty, ten pan pracuje w klinice wiec chyba wie co robi :P Na marginesie kazdy codziennie jest razony przez s?o?ce. Ja jestem tylko bardzo wyczulony :)
  • johnson
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 30 września 2008, 14:29
    Lokalizacja: Wielkopolska

    autor: johnson » 30 września 2008, 15:07

    Swego czasu zauwa?y?em, ?e moje oczy s? chyba ponadprzeci?tnie wra?liwe na ?wiat?o dzienne (jestem kr??tkowidzem). Ju? nawet lekkie "jesienne" ?wiat?o powoduje, ?e musz? mru?y? oczy (a co dopiero latem...). M??wi?em o tym okuli?cie ale chyba nie przej?? si? tym specjalnie bo przesz?o bez odzewu... Czy takie rzeczy s? normalne, czy mo?na co? z tym zrobi??
  • Solaris
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 13
    Rejestracja: 13 kwietnia 2009, 15:20
    Lokalizacja: Poznań

    Jaki jest wpływ słońca na wzrok?

    autor: Solaris » 13 kwietnia 2009, 20:06

    Temat wydaje mi się ciekawy jeszcze w innym aspekcie. Może ktoś ma wiedzę i zechce się nią podzielić z forowiczami (tak to się powinno mówić zdaniem językoznawców) jak to jest z tym wpływem słońca na wzrok. Czy działa ono korzystnie, czy też wręcz odwrotnie wywołuje choroby?. Oczywiście nie mam na myśli gapienia się wprost na słońce. Czy noszenie okularów przeciwsłonecznych lub fotochromów jest niezbędne, czy też jest to kwestia pewnej wygody i upodobań? Niektóre osoby świadomie nie używają przyciemnionych szkieł. Czy popełniają błąd? Myślę o normalnym chodzeniu w dni słoneczne, a nie przebywanie na plaży. Czy są jakieś badania na ten temat?
    Solaris
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 14 kwietnia 2009, 01:26

    "Forowicz" jest zalecany przez niektórych językoznawców, co nie oznacza, że forma "forumowicz" błędna i niezalecana przez ogół.

    Ludzie mają różną wrażliwość na światło, niektórzy w słoneczny, zimowy dzień po opadzie śniegu nie są w stanie wyjść z domu bez okularów przeciwsłonecznych. Nie noszę fotochromów ani okularów przeciwsłonecznych w nieekstremalnych warunkach (plaża, góry), bo po co przyciemniać pole widzenia? Czym innym jest sama ochrona przeciw promieniowaniem UV, która przydaje się nawet w pochmurny dzień. Cieszę się, że moje soczewki kontaktowe chronią moje źrenice, choć nie było to kryterium ich wyboru. Skromną bibliografię znajdziesz choćby na tej stronie. Publikacji znajdziesz sporo w portalach dotyczących widzenia, postaram się coś poszukać w wolnej chwili.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez Malla, łącznie zmieniany 2 razy.
  • Solaris
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 13
    Rejestracja: 13 kwietnia 2009, 15:20
    Lokalizacja: Poznań

    autor: Solaris » 14 kwietnia 2009, 03:13

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Wynika z niej, iż noszenie lub nie fotochromów, czy też szkieł przeciwsłonecznych zależy raczej od indywidualnych przyzwyczajeń, czy upodobań użytkownika, a nie z bezwzględnych wskazań profilaktycznej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych na wzrok. To mnie cieszy, ponieważ w niektórych przypadkach, np. fotochromy bardzo zacznie podrażają koszt okularów.

    Zaniepokoiła mnie natomiast kwiestia filtru UV. Z rozmowy z optykiem wynikało, iż filtr UV znajduje się we WSZYSTKICH produkowanych szkłach okularowych. W związku z tym trochę się zdziwiłem, że specjalnie to podkreśliłaś. Chyba, że są różne filtry UV - lepsze i gorsze - tak jak to jest w przypadku antyrefleksu. A może w jednych jest "montowany" np. tylko filtr UVB, a w innych zarówno UVB jak i UVA? Zakładałem, iż wszyscy użytkownicy szkieł okularowych są jednakowo chronieni pod tym względem przez producentów soczewek. Czyżbym się mylił?
    Solaris
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 14 kwietnia 2009, 10:33

    Solaris pisze:iż filtr UV znajduje się we WSZYSTKICH produkowanych szkłach okularowych.
    Kazda soczewka bez powloki antyrefleksyjnej chroni w jakims stopniu przed promieniowaniem UV, soczewki fotochromowe prawie w 100%, tak wiec optyk ktory podal Ci te informacje mowil prawe

    Malla podala linka do soczewek kontaktowych i tego dotyczy ten dzial, Ty piszesz o soczewkach okularowych - prosze sie zdecydowac czego dotyczy temat i starac sie umieszczac w odpowiednich dzialach (dla okularow i soczewek okularowych jest dzial "przez szkielko")
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 2 razy.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 14 kwietnia 2009, 13:25

    Zrozumiałam pytanie jako ogólne, dlatego rozszerzyłam odpowiedź na kontakty. Bezbarwne okulary nie ochronią przed silnym światłem i związanym z nim dyskomfortem widzenia, bólem głowy czy ekstremalnym przypadkiem - ślepotą śniegową. W takich okularach nie opalą się okolice oczu, co dowodzi ochronie przed UV. Można zauważyć, że okularnice przebywające dużo na wolnym powietrzu wyglądają czasem jak negatyw misia pandy ;) W podanym przeze mnie linku jest wspomniane o skośnych odbiciach promieni w przypadku okularów, oczy więc nie są nigdy w 100% chronione. Wątpię, żeby docierające w ten sposób do oczu promienie miały poważny wpływ na wzrok, ale to tylko moja osobista opinia, w przytoczonym artykule intensywność docierających promieni jest niepokojąco poważna... Lepiej chronić co się da, zamiast badać skutki na własnej skórze :)

    Lemur - zaciekawiłeś mnie, jak wygląda ochrona przed UV w przypadku powłoki AR?
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez Malla, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 14 kwietnia 2009, 14:05

    Malla pisze:jak wygląda ochrona przed UV w przypadku powłoki AR?
    material z jakiego jest wykonana soczewka chroni, powloka antyrefleksyjna ma za zadanie niwelowac odbicia powstale na soczewce a nie promieniowanie.

    Ogolnie na kartach produktu w katalogach bez wzgledu czy jest AR czy go nie ma to producent pisze ochrone UV-A, UV-B wyrazona w procentach.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 2 razy.
  • Solaris
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 13
    Rejestracja: 13 kwietnia 2009, 15:20
    Lokalizacja: Poznań

    autor: Solaris » 14 kwietnia 2009, 20:05

    Dziękuję. Nie powiem, że mnie te informacje uspokoiły, czy też całkowicie wyjaśniły kwestię UV. Jeżeli dobrze zrozumiałem to:

    1. AR nie chroni przed UV. To raczej chyba dla wszystkich oczywiste.
    2. Ze względu na np. skośne promienie, czy światło rozproszone całkowite wyeliminowanie wpływu UV nie jest możliwe.
    3. Nie wszystkie soczewki są w jednakowy sposób chronione przez odpowiedni filtr UV. Należałoby pytać przy zamówieniu szkieł (soczewek) danego producenta o procent ochrony UV-A i UV-B (jest także UV-C). Ciekawe, czy dostanę taką informację...
    4. Nie jest dla mnie jasne, czy ów procent zależy od producenta, czy też wiąże się z jakością, a więc i kosztem samych soczewek. Czyli droższe - lepsze?
    5. Nie należy się przejmować promieniowaniem UV przy zwykłym użytkowaniu (poza przypadkami ekstremalnymi), bo wówczas standardowy filtr UV stosowany przez wszystkich producentów wystarczy.
    6. Interesujące, ale może nazbyt szczegółowe jest pytanie, czy filtry UV są skuteczniejsze w soczewkach mineralnych, czy organicznych, czy też nie ma różnicy.
    Solaris
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 14 kwietnia 2009, 22:52

    To tak po krotce.

    AD1 - tak, AR nie chroni przed UV, ale sa powloki ktore powoduja odciecie UV na poziomie 400nm - w JZO nazywa sie to dodatkowa powloka UV-400

    AD3 - UV-C blokowane jest przez warstwy atmosfery

    AD4 - Zalezne jest od materialu z jakiego sa wykonane soczewki

    AD5 - Doklanie jak napisales, dla extreem czy osob ktore chodza po gorach - mozna dodatkowa wczesniej wymieniona powloke naniesc

    AD6 - jak pisalem, zalezne od materialu... jednak dla wielu produktow ochrona na poziomie 90-100%
ODPOWIEDZ Posty: 12 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości