ODPOWIEDZ Posty: 14 Strona 1 z 1
Nie kupować soczewek w internecie?
  • MarcinUser
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 04 września 2008, 13:54
    Lokalizacja: IP

    Nie kupować soczewek w internecie?

    autor: MarcinUser » 04 września 2008, 14:02

    Witam. Od kilku lat nosz? okulary i postanowi?em przerzuci? si? na soczewki. By?em dzisiaj u swojego okulisty i popyta?em o soczewki. Okulistka powiediza?a mi, ?e lepiej ?ebym narazie nosi? soczewki miesi?czne bo naj?atwiej si? nak?ada dla pocz?tkuj?cego.
    Poniewa?:
    1. W soczewkach jednodniowym trzeba szybko umie? zak?ada? bo starczaj? na kilka godzin i zaczynaj? oczy piec.
    2. W soczewkach kwartalnych zlepiaj? si? ko?ce cz?sto i trzeba umie? odkleja??

    No doba.. miesi?czne.. zgoda.. To teraz mi wyjecha?a ?e mo?e sprowadzi? opakowanie 6 soczewek (czyli potrzebowa?bym 12, bo mam r???ne wady).
    Ona mi wyje?dza ?e to b?dzie koszt ponad 200 z?otych. A w internecie mog? kupi? takie co? za 50z?otych. A ona ?e w internecie nigdy by nie kupowa?a chocia? ma ju? za sob? 500 tranzakcji (ale nie z optyki). I ?e soczewki musz? by? w zimnie itp.
    M??wi?a te? ?e na te soczewki mog? by? nie pewne.
    I ?e na poczatku przez miesi?c b?d? zak?ada? p??? godziny soczewki.
    M??wi ?e u niej si? uczy si? je zak?ada? itp.
    A ja nie chce wydawa? du?o kasy na te soczewki.

    Jak to z tym wszystkim jest?
    Prawda czy mit?


    Pozdro.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez MarcinUser, łącznie zmieniany 2 razy.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 04 września 2008, 14:09

    Nie rozumiem kilku spraw jakie napisales:
    MarcinUser pisze:W soczewkach jednodniowym trzeba szybko umie? zak?ada? bo starczaj? na kilka godzin i zaczynaj? oczy piec.
    tzn co? ze jak nie zalozysz (nie poradzisz sobie) np. w ciagu 2-3minut to pozniej po zalozeniu beda piekly? Bzdura.

    Juz pisalem na forum wielokrotnie (prosze skorzystac z wyszukiwarki) ze oczy kazdego z nas sa indywidualne, kazdy pracuje/przebywa w innych warunkach, ma rozniacy sie sklad filmu lzowego, zazywa inne leki/uzywki, ma zupelnie inaczej funkcjonujacy organizm... jak i wiele cech indywidualnych. Tak wiec nie mozna uogolniac....
    jeden wytrzyma w soczewkach 5h a drugi 15h... sprawa indywidualna!
    MarcinUser pisze:W soczewkach kwartalnych zlepiaj? si? ko?ce cz?sto i trzeba umie? odkleja??
    Kwartalne Optimy FW dla mnie totalna porazka (poczytaj opinie na forum)
    MarcinUser pisze:No doba.. miesi?czne.. zgoda.. To teraz mi wyjecha?a ?e mo?e sprowadzi? opakowanie 6 soczewek (czyli potrzebowa?bym 12, bo mam r???ne wady).
    Nie napisales jaka masz wade, czasami sa dostepne soczewki pakowane po 3sztuki, wiec juz masz taniej.
    MarcinUser pisze:I ?e soczewki musz? by? w zimnie itp.
    tzn co? przechowywane w lodowce?
    Normalne warunki do przechowywania to temperatura pokojowa...
    MarcinUser pisze:I ?e na poczatku przez miesi?c b?d? zak?ada? p??? godziny soczewki.
    oj, to juz zbyt daleko idaca prognoza :P
    To ze ktos na poczatku slabo sobie radzi nie oznacza ze tak bedzie przez miesiac... mozesz w dwa dni tak sie wyrobic z obsluga, ze pozniej zabierac Ci to bedzie 2-3minutki :)

    Co do zakupow w internecie, to ja ogolnie przestrzegam przed kupowaniem na roznego rodzaju aukcjach z niepewnych zrodel - niepewne uwazam za drobnych sprzedawcow (nawet z duza iloscia komentarzy). Lepiej znajdz sobie jakis sklep internetowy, prowadzony przez salon optyczny - wtedy masz i paragon i gwarancje ze produkty sa prawidlowo przechowywane - to samo z plynami itp.

    Pamietaj ze zakupujac na odleglosc (np. internet) ustawowo przysluguje Ci 10dniowy okres mozliwosci zwrotu produktu bez podania przyczyny.

    ps. szkoda ze nie piszesz jakie moce masz przepisane i o jakie soczewki dokladnie chodzi.
  • MarcinUser
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 04 września 2008, 13:54
    Lokalizacja: IP

    autor: MarcinUser » 04 września 2008, 14:31

    Tzn. Ona m??wila ?e soczewki jednodniowe maj? tak? warstwe nawil?acza. Jak si? szybko nie za?o?y tej soczewki to ten nawil?acz jako? si? likwiduje(?) i po kilku godzinach oczy zaczynaj? piec.

    Wiem, ?e mo?na kupi? soczewki po 3 sztukach, nawet i po 1 sztuce pewnie na [nazwa - regulamin] mo?na znale??, ale ona kupuje w hurtowni bo chce mie? pewno??, ?e sa to dobre soczewki.

    Wady mojego wzroku to
    Prawe oko: +0.5 (+0.5 cylindra czy co?, na kartce pisze :P )
    Lewe oko: +1.5

    Nie jest to du?a wada wzroku no ale jest.

    A o jakie soczewki chodzi to to ja nie wiem. Zapomnia?em spyta? o firm?.. O miesi?czne chodzi tylko tyle wiem :P
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 04 września 2008, 14:46

    MarcinUser pisze:Wiem, ?e mo?na kupi? soczewki po 3 sztukach
    nie chodzi mi o zakup LUZEM, tylko ze niektore firmy swoje soczewki pakuja w opakowania zawierajace 3sztuki lub 6sztuk.

    Zakup 2x6 sztuk miesiecznych starczy Ci na POL ROKU ciaglego uzytkowania. 2x3miesieczne na 3miesiace.

    Kazde soczewki maja "nawilzacz" w roznej postaci i roznej nazwie handlowej
    - Johnsona OASYS maja Hydraclear, 1-Day maja Moist
    - CibaVision: AirOptix, Dailies maja AQUA
    - CooperVision: Biofinity maja AquaForm
    przyklady mozna mnozyc.
    tak wiec jak widzisz kazda soczewka musi zapewnic komfort - jednak nie kazda kazdemu go zapewnia o czym pisalem w pierwszym poscie
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 04 września 2008, 14:47

    Marcin, a nie mo?esz u niej spr??bowa? jednej pary, a dopiero potem, po miesi?cu, zdecydowa? si? na zakup u niej lub gdzie indziej? Tak si? robi w cywilizowanych zak?adach, nie m??wi?c o programach lojalno?ciowych, bezp?atnych kontrolach itp. - warto popyta? o takie rzeczy. Przecie? kupowanie 12 sztuk na raz jest jak kupienie kota w worku... To, ?e lekarz stwierdzi, ?e soczewka, m??wi?c kolokwialnie, "dobrze le?y", nie oznacza, ?e b?dzie Ci odpowiada?a pod wzgl?dem komfortu, wysychania, oczekiwa? itp.

    Nie wiem, o co chodzi?o pani doktor z soczewkami jednodniowymi, ale na w?asnym przyk?adzie stwierdzam, ?e ?atwo si? je zak?ada, a znacznie trudniej ?ci?ga (s? cieniutkie, mocno przylegaj?), po 8 godzinach ju? je czu?am, po 12 oczy zasz?y mg?? (testowa?am przed weselem, nie sprawdzi?y si?). To dobra rzecz nad wod? albo w awaryjnych sytuacjach (np. choroba), warto mie? ich zapas.

    Soczewki kwartalne to prze?ytek, najbardziej rozpowszechniona jest w Polsce Optima firmy Bausch&Lomb, kt??ra, o czym by?o tu wiele razy, w innych krajach jest przepisywana jako max. miesi?czna! Znalaz?am nawet sklep ameryka?ski, w kt??rym jest podane, ?e to dwutygodni??wka ;) Jak widzisz, Polacy maj? chyba inne oczy ni? Reszta ?wiata, a ju? na pewno puste portfele i wrodzone sk?pstwo to nasza cz?sta przywara... Jest to soczewka starszego typu, hydro?elowa (najnowsze maj? dodatek silikonu, co ma swoje plusy i minusy) i przez to ma tendencje do sklejania, by?o o tym np. tutaj.

    Lekarka na pewno musi Ci? nauczy? prawid?owej manipulacji i piel?gnacji soczewek, jak masz pytania, nawet je?li wydaj? si? g?upie, nie b??j si? ich zadawa?, od tego zale?y Twoje zdrowie, Twoje widzenie. To nieprawda, ?e przez miesi?c b?dziesz zak?ada? przez p??? godziny, nauka powinna Ci zaj?? kilka dni, po tygodniu-dw??ch b?dziesz to robi? przy pierwszym przy?o?eniu do oka.

    Kupowanie w internecie to sprawa ?liska, bo nigdy nie wiesz, czy u?ytkownik zapewnia produktom odpowiednie warunki, czy nie s? one sprowadzone z zagranicy z jakiej? trefnej, wadliwej partii z wyprzeda?y, czy nie dostaniesz jednego opakowania z dat? wa?no?ci 2008, a drugiego z 2012... Lepiej korzysta? ze sklep??w internetowych, kt??re s? od?amem realnego salonu.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 04 września 2008, 16:24

    USTAWA
    z dnia 5 grudnia 1996 r.
    o zawodach lekarza i lekarza dentysty1) (Dz.U. 1997 Nr 28 poz. 152, z p???. zm)


    Art. 46.
    1. Lekarz nie mo?e sprzedawa? ?rodk??w farmaceutycznych9), materia???w medycznych10),
    przedmiot??w ortopedycznych lub ?rodk??w pomocniczych.
    2. Przepisu ust. 1 nie stosuje si? w przypadkach, gdy lekarz dora?nie dostarczy pacjentowi
    ?rodek farmaceutyczny11) lub materia? medyczny12), w zwi?zku z udzieleniem
    pomocy w nag?ym przypadku.
  • Awatar użytkownika
    wolbashi
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 184
    Rejestracja: 14 grudnia 2006, 18:49
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: wolbashi » 05 września 2008, 12:41

    mexx, niestety ma?o kt??ry lekarz na to zwraca uwag?. Moja okulistka, kt??ra umo?liwia dopasowanie soczewek, prowadzi te? sprzeda? po?redni? soczewek. Zapewne zap?ac? u niej du?o wi?cej ni? w sklepie internetowym, kt??ry jest powi?zany z salonem, ale pomy?lmy, ?e na soczewk? sk?ada si? wiele parametr??w. Ju? oszcz?dniej jest kupi? soczewki, dopasowane u okulisty ni? robi? to indywidualnie i za ka?dym razem kupowa? kolejne pude?ko soczewek :) Sama zakupi?am najpier soczewki w salonie z uprzedni? konsultacj? u okulisty, kt??ry dobra? soczewki. Po okresie oko?o 8 tygodni soczewki otrzyma?am do u?ytku w?asnego, bo by?y sprowadzane z odleg?ych magazyn??w. Za ca?? p???roczn? przyjemno?? (r??wnie? mam dwie r???ne wady) zap?aci?am ponad 400z?. Za drugim razem poszuka?am sklepu internetowego powi?zanego z sieci? salon??w optycznych i ca?a p???roczna przyjemno?? wynios?a mnie tylko 300z? :) Jak do tej pory nie trafi?y mi si? wadliwe soczewki, mo?e tylko jedna na 12 sztuk :)
    MarcinUser pisze:I ?e soczewki musz? by? w zimnie itp.
    Czyli powinnam soczewki trzyma? w lod??wce? Ciekawe :D dziwne, ?e salon, kt??ry mi te soczewki wysy?a? w ?rodku lata nie wys?a? mi ic w minilod??wce :D (sarkazm, sarkazm)
    MarcinUser pisze:I ?e na poczatku przez miesi?c b?d? zak?ada? p??? godziny soczewki.
    Tu troch? Pani zbytnio pospieszy?a si? z diagnoz?. S? r???ne osoby, jednym na pocz?tku zajmuje o 30 minut a innym zdecydowanie mniej czasu. To du?o zale?y od nas samych jak i od dobrego nauczyciela/trenera :) Pierwszy raz to by?o u mnie 30 minut na jedno oko a potem z kolejnymi dniami zajmowa?o mi to coraz mniej czasu po tygodniu potrzebowa?am maks 10 minut na oba oka :)
    MarcinUser pisze:1. W soczewkach jednodniowym trzeba szybko umie? zak?ada? bo starczaj? na kilka godzin i zaczynaj? oczy piec.
    Tak jak Lemur, twierdz?, ?e o bzdura :)

    Jednodniowe soczewki s? uwa?ane, za najzdrowsze, ale i najdro?sze
    dwutygodniowe s? nadal drogie
    miesi?czne, s? najcz??ciej wybieranymi soczewkami, gdy? cena idzie w parze ze zdrowiem, w ci?gu miesi?ca osadza si? mniej osad?? bia?kowych ni? w ci?gu kwarta?u czy ca?ego roku.
    kwartalne oaz roczne, najrzadziej wybierane soczewki, wymagaj? szczeg??lnej piel?gnacji i dbania o nie. Strata jest tu du?o wi?ksza ni? w przypadku miesi?cznej soczewki

    Zreszt? o tym wszystkim na forum ju? by?o :)

    Tak wi?c nie zra?aj si? do soczewek, a pierwsze soczewki zakup sobie u okulisty :) Potem gdy b?dziesz mia ich parametry oraz nazw? producenta, znajdziesz sobie dobry salon optyczny, kt??ry prowadzi sprzeda? internetow? i zakupisz sobie taniej :)

    pozdrawiam
    W.
    JakiÂ? problem? Chcesz o tym pogada???[cytat z mojego kubka :)]
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 05 września 2008, 15:18

    niestety ma?o kt??ry lekarz na to zwraca uwag?. Moja okulistka, kt??ra umo?liwia dopasowanie soczewek, prowadzi te? sprzeda? po?redni? soczewek.
    Wiem. Podobnie, jak ma?o kto przejmuje si? przestrzeganiem prawa. Tylko, ?e na og??? naruszenie przepis??w prawa jest karane, a dopasowanie soczewek, to co innego ni? ich sprzeda?.
  • Awatar użytkownika
    Setgar
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 18
    Rejestracja: 29 września 2006, 10:18
    Lokalizacja: Europa

    autor: Setgar » 10 września 2008, 16:22

    mexx pisze:USTAWA
    z dnia 5 grudnia 1996 r.
    o zawodach lekarza i lekarza dentysty1) (Dz.U. 1997 Nr 28 poz. 152, z p???. zm)


    Art. 46.
    1. Lekarz nie mo?e sprzedawa? ?rodk??w farmaceutycznych9), materia???w medycznych10),
    przedmiot??w ortopedycznych lub ?rodk??w pomocniczych.
    2. Przepisu ust. 1 nie stosuje si? w przypadkach, gdy lekarz dora?nie dostarczy pacjentowi
    ?rodek farmaceutyczny11) lub materia? medyczny12), w zwi?zku z udzieleniem
    pomocy w nag?ym przypadku.
    Soczewki kontaktowe nie s? ani ?rodkiem farmaceutycznym, ani materia?em medycznym, ani przedmiotem ortopedycznym, ani ?rodkiem pomocniczym, a wi?c art. 46 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. 1997 Nr 28 poz. 152, z p???. zm) ich nie dotyczy.
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 11 września 2008, 22:37

    MarcinUser pisze:Tzn. Ona m??wila ?e soczewki jednodniowe maj? tak? warstwe nawil?acza. Jak si? szybko nie za?o?y tej soczewki to ten nawil?acz jako? si? likwiduje(?) i po kilku godzinach oczy zaczynaj? piec.
    szczerze watpie w takie rewelacje. jak to sie ma "zlikwidowac" ? wyparowuje czy co ?
    LEMUR pisze:Zakup 2x6 sztuk miesiecznych starczy Ci na POL ROKU ciaglego uzytkowania. 2x3miesieczne na 3miesiace.
    chyba najrozsadniej jest kupowac na 3mce - pol roku. wiadomo wada moze sie zmienic a po co wyrzucac kase w bloto i zostawac z soczewkami o za malej mocy.
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 11 września 2008, 22:40

    woozie pisze:chyba najrozsadniej jest kupowac na 3mce - pol roku. wiadomo wada moze sie zmienic a po co wyrzucac kase w bloto i zostawac z soczewkami o za malej mocy.
    Nieprawda dokonca. Skoro robisz badanie - kup sobie wieksze pudlo - wychodzi taniej. A raz na rok, dwa i tak musisz wykonac badanie kontrolne. Wiec w czym przeszkoda raz kupic 6pack, za drugim 3-pack i po wykonczeniu wizyta z badaniem, w miedzy czasie zawsze mozna co pol roku na wizycie kontrolnej sprawdzic i dopiero po niej zakupic. Mozliwosci i rozwiazan jest wiele
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 12 września 2008, 00:23

    Setgar napisa?/a/:
    Soczewki kontaktowe nie s? ani ?rodkiem farmaceutycznym, ani materia?em medycznym, ani przedmiotem ortopedycznym, ani ?rodkiem pomocniczym, a wi?c art. 46 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. 1997 Nr 28 poz. 152, z p???. zm) ich nie dotyczy.
    Nieprawda. Soczewki okularowe, kontaktowe i inne pomoce wzrokowe s? ?rodkami pomocniczymi.

    Rozporz?dzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 maja 2003 r. w sprawie szczeg???owego wykazu przedmiot??w ortopedycznych i ?rodk??w pomocniczych, wysoko?ci udzia?u w?asnego ubezpieczonego w cenie ich nabycia, podstawowych kryteri??w ich przyznawania, okres??w u?ytkowania, a tak?e przedmiot??w ortopedycznych podlegaj?cych naprawie. Dz. U z 2003 r. Nr 85 poz.787.
    W za??czniku Nr 2 do rozporz?dzenia wymienione s? jako ?rodki pomocnicze soczewki okularowe, soczewki kontaktowe oraz inne pomoce wzrokowe.
  • martuś
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 25
    Rejestracja: 31 sierpnia 2008, 11:47
    Lokalizacja: Â???dÂ?

    autor: martuś » 12 września 2008, 13:07

    kupuj?c soczewki przez internet najlepiej jak si? ma taka sama wad? na obydwa oczy ;)
    Bo wtedy np mo?na kupi? 6 sztuk soczewek 6 miesi?cznych i mie? na 3 miesiase :) a jak siema inna wade ( jak w moim przypadku) to trzeba raczej 2 razy po 3 sztuki zeby mie? na 3 miesiace-no i wyjdzie dro?ej ( a wole nie kupowac 2 razy po 6 sztuk , bo jak sie zwiekszy wada)
  • Awatar użytkownika
    Setgar
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 18
    Rejestracja: 29 września 2006, 10:18
    Lokalizacja: Europa

    autor: Setgar » 17 września 2008, 23:29

    mexx pisze:Setgar napisa?/a/:
    Soczewki kontaktowe nie s? ani ?rodkiem farmaceutycznym, ani materia?em medycznym, ani przedmiotem ortopedycznym, ani ?rodkiem pomocniczym, a wi?c art. 46 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. 1997 Nr 28 poz. 152, z p???. zm) ich nie dotyczy.
    Nieprawda. Soczewki okularowe, kontaktowe i inne pomoce wzrokowe s? ?rodkami pomocniczymi.

    Rozporz?dzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 maja 2003 r. w sprawie szczeg???owego wykazu przedmiot??w ortopedycznych i ?rodk??w pomocniczych, wysoko?ci udzia?u w?asnego ubezpieczonego w cenie ich nabycia, podstawowych kryteri??w ich przyznawania, okres??w u?ytkowania, a tak?e przedmiot??w ortopedycznych podlegaj?cych naprawie. Dz. U z 2003 r. Nr 85 poz.787.
    W za??czniku Nr 2 do rozporz?dzenia wymienione s? jako ?rodki pomocnicze soczewki okularowe, soczewki kontaktowe oraz inne pomoce wzrokowe.
    Nieprawda. Za??cznik nr 2 wymienia m. in. soczewki okularowe, pomoce wzrokowe (lupy, itd), protezy oraz soczewki kontaktowe lecznicze, a jako podstawowe kryterium soczewek kontaktowych leczniczych podaje soczewki stosowane przy leczeniu sto?ka rog??wki i przy du?ej anizometropii (??cznie z afaki?). A soczewki kontaktowe s?u??ce do korekcji wady wzroku nie s? soczewkami leczniczymi. Tym samym rozporz?dzenie ich nie dotyczy, tak wi?c nie s? ?rodkami pomocniczymi. Tak wi?c art. 46 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. 1997 Nr 28 poz. 152, z p???. zm) ich nie dotyczy. Quod erat demonstrandum. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ Posty: 14 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości