ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1
Wybor
  • balcerman
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 19:50
    Lokalizacja: Lodz

    Wybor

    autor: balcerman » 08 sierpnia 2008, 14:29

    Witam,

    Okulista, u ktorego ostatnio bylem, okreslil moja wade wzroku o ok. -0.5 dioptrii za slaba. Nie wiedzac o tym, kupilem nowe okulary i teraz jednym okiem widze wyraznie, a drugim niewyraznie, czyli tak naprawde nowe okulary niewiele daly.

    Inny okulista, u ktorego bylem, zbadal wzrok ponownie i powiedzial, ze to meczace dla wzroku, kiedy jedno oko widzi wyraznie (szczegolnie, ze mam podobno zbyt mocne szklo o ok. -0.25 dioptrii), a drugie niewyrazne (szklo zbyt slabe o ok. -0.5 dioptrii).

    Powiedzial, ze powinienem zdecydowac sie na wymiane jednego z tych szkiel - albo tego dobrze dobranego na slabsze, tak, zeby i jedno, i drugie oko widzialo niewyraznie, albo tego zbyt slabego na prawidlowe.

    Poniewaz spedzam duzo czasu przed komputerem (srednio powyzej 8 godzin dziennie), zasugerowal raczej pierwsze rozwiazanie, czyli zbyt slabe szkla. Ja sklanialem sie do drugiego rozwiazania, bo jest to bardzo frustrujace, kiedy patrze w dal i nie widze wyraznie.

    Co o tym myslicie?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 08 sierpnia 2008, 14:33

    obraz powinien byc ostry, wyrazny i komfortowy - zarowno do dali jak i blizy (w miare mozliwosci) i dla jednego jak i obu podobny, zblizony, taki sam.

    Moim zdaniem druga opcja jest mi blizsza, tzn kiedy jedno widzi wyraznie, drugie - nie. Dochodzi do szybszego zmeczenia, znuzenia itp.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: K-ów

    autor: Malla » 08 sierpnia 2008, 14:50

    To nie musia? by? b??d lekarza, to si? zdarza - czasem to kwestia zm?czenia, niewyspania przed badaniem, poza tym w trakcie badania, gdy ma si? szk?a przed oczami, nale?y popatrze? chwil? obydwoma oczami, a tak?e sprawdzi? czy s? mi?dzy nimi r???nice, bez mru?enia.
  • balcerman
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 19:50
    Lokalizacja: Lodz

    autor: balcerman » 08 sierpnia 2008, 16:05

    Lemur - tak tez mysle, a jedyna watpliwosc, jaka mam to fakt, ze im mocniejsze szkla, tym gorzej czytac z ekranu komputera, ze wzgledu na zmniejszenie jakie okulary wywoluja. Ale radze sobie z tym, ustawiajac czcionke na wyzsza.


    Malla - bylem na badaniu przed praca, zeby zmeczenie komputerem nie przeszkodzilo. Poza tym mysle ze takie bledy zdarzaja sie raczej w druga strone, tzn jesli sie nie wyspie, czy jestem zmeczony, widze gorzej, czyli mialbym ewentualnie recepte na zbyt silne okulary, a nie zbyt slabe?


    Niestety, okulary juz kupione i bede musial poniesc dodatkowe koszty wymiany co najmniej jednej soczewki :(
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: K-ów

    autor: Malla » 08 sierpnia 2008, 17:13

    Niekoniecznie. Gdybym nie popatrzy?a u lekarza obydwoma oczami, nie zauwa?y?abym, ?e jednak jest r???nica w widzeniu, w ten spos??b dosta?am wi?kszy cylinder. Wcze?niej pisa?e?, ?e dosta?e? jedno szk?o mocniejsze, a drugie s?absze, to dziwne odchylenie, ale przecie? w gabinecie uzna?e?, ?e takie Ci pasuj? (komputer jest tylko pomoc?, to Ty decydujesz w dalszym badaniu, w czym widzisz najlepiej). Mo?e mieli ostre ?wiat?o, kontury wtedy wydaj? si? wyra?niejsze, mo?e z lekkiego stresu mru?y?e? oko, kt??re dosta?o zbyt s?abe szk?o. 0,25 to ma?a r???nica, zw?aszcza przy du?ej wadzie, jak? zapewne masz, skoro wyra?nie odczuwasz zmniejszenie obrazu na komputerze.
  • balcerman
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 19:50
    Lokalizacja: Lodz

    autor: balcerman » 08 sierpnia 2008, 22:01

    Hmm chyba nie do konca dobrze mnie zrozumialas.. sprawa jest skomplikowana, bo zamieszane sa w nia oba szkla i dwoch roznych okulistow..


    Ten, ktory moim zdaniem przepisal mi zle jedno szklo, to ten pierwszy. U niego mialem i badanie komputerowe, i wszystkie inne - ogladanie dna oka, czytanie z tablicy itd.

    Szklo, ktore jest mocniejsze, zostalo po prostu przepisane bez zmian ze starych okularow, po tym jak powiedzialem ze na jedno oko widze wystarczajaco wyraznie, wiec sprawa go nie dotyczy.


    Wlasciwie to chetnie bym "pociagnal" tego okuliste do odpowiedzialnosci... Poniewaz to inny temat, zaloze drugi watek.


    Z tego, co widze w Twoim opisie, mam wade wzroku wieksza od Twojej o ok. jedna dioptrie.

    A o zmniejszeniu tekstu na komputerze napisalem w sensie ogolnym, ze to problem przy okularach dla krotkowidzow :)

    [ Dodano: 09 Sie 2008 10:53 ]
    Administrator doszedl do wniosku, ze jednak powinienem tutaj dorzucic to, co planowalem umiescic w oddzielnym watku, wiec dodaje i zmieniam temat tak, zeby bylo wiadomo o co chodzi:



    Jak pisalem, mam zbyt slabe szklo w nowych okularach. Jak to sie stalo?

    Oko zostalo zbadane i okulista przepisal mi silniejsze szklo, niz mialem do tej pory, ale niewystarczajaco silne. Podczas badania widzialem niewyraznie i powiedzialem o tym lekarzowi. Ten usiadl za biurkiem i wystawil recepte na okulary bez dalszych badan. Zalozylem, ze zna sie na swojej pracy i widocznie wie, co robi - moze wiedzial, ze oko bylo zmeczone badaniem (lub kroplami porazajacymi miesnie i rozszerzajacymi zrenice). Zaufalem mu jako specjaliscie i zrealizowalem recepte u optyka.

    Uzywam nowych okularow od kilku tygodni i widze niewyraznie..... Bylem u drugiego okulisty, ten okreslil wade o ok. -0.5 dioptrii wieksza. Bede musial wymienic jedno szklo.

    Moje pytanie: jaka jest odpowiedzialnosc okulisty, ktory wystawia zla recepte? Czy pierwszy okulista, u ktorego bylem (lub klinika, w ktorej pracuje), nie powinien zrefundowac mi wymiany szkla?
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: K-ów

    autor: Malla » 09 sierpnia 2008, 18:12

    Chyba jednak dobrze zrozumia?am - to nie?atwa sprawa, od zrobienia okular??w min??o troch? czasu. S? na tym forum ?ywe dowody, ?e mo?na zareklamowa? wizyt? u lekarza. Nie mo?emy Ci? zapewni?, ?e tak b?dzie, bo wizyty nie s? nagrywane i ci??ko b?dzie udowodni?, ?e obstawa?e? przy swoim, ?e widzisz s?abo. Dosy? niedawno wysz?y wyniki bada? na tych filipi?skich dzieciach, ?e zbyt s?abe szk?a sprzyjaj? pogarszaniu wady, a wcale nie zapobiegaj? rozleniwianiu wzroku... Nie chc? usprawiedliwia? lekarza, ale s? r???ne szko?y jak w filozofii, jeden lekarz mo?e przepisa? co innego ni? drugi, na wyniki bada? te? ma wp?yw aktualny stan (o?wietlenie, wcze?niejsze pora?enie akomodacji itp.), przy czym bez sensu, ?e na drugie oko szk?o przepisa? zbyt silne, to nie wsp???gra?oby z tak? ideologi?... Ja bym na Twoim miejscu co? z tym zrobi?a i to z obydwoma szk?ami. Gdy dosta?am pierwszy cylinder i nie widzia?am dobrze, na nast?pny dzie? wyl?dowa?am u optyka, przy czym u mnie to by?a kwestia przyzwyczajenia, a u Ciebie to z?e dobranie. Warto spr??bowa? spokojnym tonem si? dogada? z pierwszym lekarzem. Niestety, nie dysponuj? odpowiednimi paragrafami ani procedurami - mo?emy tu jedynie trzyma? kciuki.
  • balcerman
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 19:50
    Lokalizacja: Lodz

    autor: balcerman » 12 sierpnia 2008, 13:53

    Bylem u optyka - zbadali mi wzrok i zgodzili sie bezplatnie wymienic szklo na mocniejsze, mimo, ze to nie byla ich wina :spoko:

    Mam nadzieje, ze po tej zmianie bede widzial lepiej..
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez balcerman, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: K-ów

    autor: Malla » 12 sierpnia 2008, 14:59

    Rewelacja :) Warto poleca? salon znajomym.
ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość