ODPOWIEDZ Posty: 11 Strona 1 z 1
Dobieranie soczewki i współczynnik Dk/t
  • james
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 23 stycznia 2009, 22:23
    Lokalizacja: Gdynia

    Dobieranie soczewki i współczynnik Dk/t

    autor: james » 24 stycznia 2009, 11:12

    Witam serdecznie,
    Jestem nowym u?ytkownikiem soczewek kontaktowych. Podczas badania zosta?y przypisane mi Acuvue Advance BC: 8,7 DIA: 14. Jeszcze tamtego dnia (10.01) podczas ?ci?gania soczewek zauwa?y?em, ?e s? one dziwnie wysoko na rog??wce: dolna kraw?d? jest po?o?ona na styk z t?cz??wk?, g??rna cz??? mocno zachodzi za "lini?" t?cz??wki. Czy mo?e to by? problem zbyt du?ej BC?
    I jeszcze jedno pytanie: wsp???czynnik Dk/t m??wi nam o przepuszczalno?ci tlenu dla oka. St?d te? moje pytanie: czy je?eli dk/t > 100 znaczy ?e soczewka pobiera dodatkowe ilo?ci tlenu z powietrza?
    Pozdrawiam,
    Jakub

    [prosz? o przeniesienie tematu do soczewek: przez przypadek ?le wybralem, a jako? nie wiem jak usun?? post bo w FAQ nie jest napisane]
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez james, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 24 stycznia 2009, 11:51

    na forum znajdziesz ze:
    - soczewka powinna siegac za rabek rogowki i 'zakrywac' mniej wiecej symetrycznie, nie powinna zjezdzac czy podchodzic zbyt wysoko. ma byc w miare centrycznie, jezeli podchodzi zbyt wysoko moze to swiadczyc ze jest zbyt luzna, i jest unoszona przez dolna powieke
    - dk/t swiadczy o transmisji tlenu przez soczewke... tak naprawde sa soczewki z dk/t o wartosci 28-35 i sa odpowiednie. maja taka wartosc np wiekszosc soczewek hydrozelowych czy np. soczewki jednodniowe. Wyzsze wartosci maja silikonowo-hydrozelowe.
    Wszelkie soczewki nalezy nosic z rozwaga, umiare, odpowiednia higiena, pielegnacja itp a zapewnia bezpieczenstwo uzytkownikowi pod regularnymi kontrolami u specjalisty


    co do watku to przenioslem, gdyz na stronie glownej sa opisy czego dotyczy kazdy z dzialow
  • james
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 23 stycznia 2009, 22:23
    Lokalizacja: Gdynia

    autor: james » 24 stycznia 2009, 12:11

    aha. dzi?kuj? za odpowied? :). a skoro s? one zbyt lu?ne (wi?c i ?le si? uk?adaj?) to powinieniem jak najszybciej kupi? cia?niejsze i spr??bowa?, czy mog? "zu?y?" te advance'y?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 24 stycznia 2009, 12:16

    james pisze:to powinieniem jak najszybciej kupi? cia?niejsze
    nie, powinienes udac sie do specjalisty aby okreslil jakie beda lepsze... skoro napisales ze byles u specjalisty, to powinienes isc tam i porozmawiac a nie kupowac na wlasna reke. Jezlei bedziesz mial ustalona konkretnie soczewke, wtedy wiesz co masz kupowac.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 24 stycznia 2009, 14:22

    O tym pierwszym by?o np. tutaj i tutaj (z obrazkiem pogl?dowym). Sytuacja mnie te? dotyczy?a. Mam nadziej?, ?e w salonie maj? te? inne firmy pr??cz Johnson??w...
  • james
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 23 stycznia 2009, 22:23
    Lokalizacja: Gdynia

    autor: james » 24 stycznia 2009, 17:15

    No prosz?, nie wiedzia?em, ?e nie ja jeden mia?em taki problem z Advance'ami. Tak jak jeszcze czyta?em o nich w sieci, to nie ciesz? si? niezwykle ogromn? liczb? zadowolonych u?ytkownik??w, co troch? mnie dziwi. teraz mi si? przypomnia?o, ?e okulistka powiedzia?a, ?e jak b?d? chcia?, to mog? sobie zmieni? soczewki na na przyk?ad Ciba'y. pozwoli?a r??wnie? regulowa? BC o 0,1 wi?ksze lub mniejsze. no i za?wieci?a ?ar??weczka i james polecia?. kupi?em Air Optix BC: 8,6 DIA: 14,2. i poki co jest bardzo dobrze. powiedzia?bym, ?e tak jakby wydaj? si? "l?ejsze" na oku, lepiej widz? przed komputerem, ?atwiej si? zak?ada?y (ciekawe jak przy zdejmowaniu) no a przede wszystkim s? dobrze wycentrowane.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 24 stycznia 2009, 18:28

    Dobre wycentrowanie nie jest jednoznaczne z dobrym doborem. Udaj si? jeszcze raz do specjalisty, ale tym razem innego, bo tego teorie niezbyt mi si? podobaj?. Rzadko si? zdarza, ?eby kto? mia? taki problem, a pomog?a zmiana bc zaledwie o 0,1... Dobre "na oko" u?o?enie mo?e mie? inn? przyczyn?. Optixy s? sztywniejsze, z czego mo?e wynika? ?atwiejsza manipulacja, a sztywniejsze soczewki mog? si? opiera? o oko, daj?c u?ytkownikowi z?udzenie, ?e s? ok. Konieczne jest sprawdzenie przez profesjonalny sprz?t, jak soczewki le?? i poruszaj? si? po oku. Znam osoby nosz?ce Advance odk?d s? na rynku, w tym kole?ank? z pracy, kt??ra pracuj?c jako kelnerka mia?a je na oczach od 7 rano do 4 nad ranem, nie nosi w og??le okular??w, a stan oczu ma lepszy ni? ja. Sztywne regu?y w medycynie nie zawsze si? sprawdzaj? ;)
  • james
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 23 stycznia 2009, 22:23
    Lokalizacja: Gdynia

    autor: james » 24 stycznia 2009, 21:24

    ale mo?e by? to co? powa?niejszego? pami?tam (tzn. wiem ;p), ?e 15 lat temu, jak moja siostra dobiera?a soczewki to tez zmiana o 0,1 jej pomog?a. i tak ma dobrane ze nie mo?e si? rozsta? ze swoimi Surevue.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 25 stycznia 2009, 00:26

    Powa?niejszego? Nie, my?l? ?e to kwestia doboru odpowiedniego rozmiaru, wyb??r jest du?y :) Twoja siostra nied?ugo si? rozstanie z Surevue, bo ju? ich nie produkuj? ;) Mia?am je przez miesi?c, fajne by?y.
  • james
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 23 stycznia 2009, 22:23
    Lokalizacja: Gdynia

    autor: james » 25 stycznia 2009, 10:07

    hmmm. tak sobie my?l?, ?e jak mam i?? do innego optyka, to raczej ju? "bez wydziwiania" poszed?bym na Akademi? Medyczn? w Gda?sku. aaa, nikt z Was nie jest z tr??jmiasta ;p
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 25 stycznia 2009, 12:29

    Nikt z tego w?tku nie oznacza, ?e nikt wcale ;)
ODPOWIEDZ Posty: 11 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości