ODPOWIEDZ Posty: 12 Strona 1 z 1
Co jest odpowiedzialne za wydłużanie gałki ocznej
  • kredek
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 15
    Rejestracja: 14 września 2008, 22:49
    Lokalizacja: Krak??w

    Co jest odpowiedzialne za wydłużanie gałki ocznej

    autor: kredek » 22 września 2008, 21:20

    Witam.

    Do 23 roku ?ycia mia?em perfekcyjny wzrok. W ko?cu zacz?? si? sypa?. Komputera by?o du?o przyznaj?. Za????my ?e wzrok popsu? mi komputer. (kr??tkowzroczno??)

    1) Czy ma kto? wiedz? co fizycznie sta?o si? z okiem i dlaczego? Rozumiem ?e do 23 roku mia?em normalne oko i po 23 roku nagle zacz??o si? wyd?u?a? ale dlaczego? Nie chodzi mi o odpowiedz :"komputer i ju?" tylko co si? tam w oku dzia?o? Czy to jakie? mi??nie go wyd?u?y?y?

    Pozdrawiam.
    Ostatnio zmieniony 26 lutego 2009, 18:52 przez kredek, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 24 września 2008, 22:58

    kredek pisze:Za????my ?e wzrok popsu? mi komputer. (kr??tkowzroczno??)
    Nie tyle chodzi o komputer co o dlugotrwale skupianie wzroku na przedmiocie, kt??ry znajduje sie w bliskiej odleglosci. Tak wiec moze to byc komputer ksiazki itp. W takim wypadku nalezy pamietac ze potrzebne sa przerwy przynajmniej co 30-45 min, odchodzimy wtedy od komputera czy ksiazki i dajemu oczom odpoczac najlepiej patrzac gdzies w dal. Stosowanie kropli typu visine tez moze pomoc.

    A tutaj linki do kilku stron kt??re omawiaja temat kr??tkowzorcznosci:

    http://mediweb.pl/diseases/wyswietl_d.php?id=109

    http://www.bryk.pl/teksty/liceum/fizyka ... nkcja.html

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%B3tk ... 5%9B%C4%87
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 25 września 2008, 08:02

    Cytat z Mediweb:
    "W ujawnieniu si? kr??tkowzroczno?ci du?? rol? odgrywa cz?ste powtarzanie czynno?ci wymagaj?cych patrzenia z bliska przez d?u?szy czas (np. czytanie, praca na komputerze)."
    W "ujawnieniu", nie w "powstaniu".
    Ciekawi mnie jeszcze, jak mo?na sprawdzi?, czy wada jest spoodowana wyd?u?eniem oka czy nadmiern? wypuk?o?ci? element??w uk?adu.
  • kredek
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 15
    Rejestracja: 14 września 2008, 22:49
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: kredek » 25 września 2008, 20:55

    Dzi?kuj? za odpowiedzi i linki, lecz niestety nie odpowiadaj? one na moje pytanie.
    Nigdzie nie jest napisane dlaczego oko ulega wyd?u?eniu (co je wyd?u?a?). Tak jak wspomnia?em za????my ze moja kr??tkozwzroczno?? jest spowodowana wydlu?eniem ga?ki ocznej. I szukam w?a?nie tego teoretycznego czynnika wyd?u?aj?cego. Mo?na napisa? ?e d?ugotrwa?e patrzenie z bliska >>> no tak, ale co takiego powoduje patrzenia z bliska ?e oko ulega po jakim? czasie wyd?u?eniu?

    Edit:
    Znalaz?em taki artyku?, poni?szy fragment po cz??ci wyja?nia ?e ?l?czenie przed komputerem nie powoduje wydluzenia oka (czyli zmiany anatomicznej oka a tylko niszczy akomodacje poprzez upo?ledzenie mi??nia operuj?cego soczewk? oka.
    W czasie pracy przy monitorze - cz?sto codziennej i wielogodzinnej - oko cz?owieka "wpatrzone" jest bez przerwy w ekran monitora, kt??ry znajduje si? w tej samej odleg?o?ci od u?ytkownika. To sprawia, ?e przez d?ugi czas oko akomoduje na tak? sam? odleg?o?? i mi??nie ga?ki ocznej (tak samo jak inne mi??nie cia?a cz?owieka) w warunkach tak statycznej pracy trac? swoj? elastyczno??, a co za tym idzie i sprawno??. Z biegiem czasu przyczynia si? to do pogorszenia wzroku, kt??re nie jest skutkiem zmian anatomicznych, tzn. zmian krzywizny oka, wyd?u?enia lub skr??cenia ga?ki ocznej (czyli g???wnych przyczyn niemiarowo?ci oka), ale wynika z upo?ledzenia zdolno?ci akomodacji tzn. ze zmniejszenia sprawno?ci mi??ni oczu. Szkodliwe dla oczu s? r??wnie? niew?a?ciwe warunki pracy np.: z?e o?wietlenie na stanowisku, ustawienie monitora wymuszaj?ce nienaturalne u?o?enie cia?a, g?owy i oczu.
    Na dzie? dzisiejszy wniskuje ze oko jest wydluzone lub skr??cone z jaki? innych przyczyn ni? niezdrowy tryb ?ycia polegaj?cy na siedzeniu przed komputerem:)

    Ale skoro miesie? odmawia pos?usze?sta to przecie? powinna byc jaka? metoda ?wicze? przywracaj?ca go go do stanu pierwotnego tak jak z innymi miesniami naszego cia?a.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez kredek, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Olka
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 30
    Rejestracja: 10 lutego 2006, 15:56
    Lokalizacja: Pozna??

    autor: Olka » 25 września 2008, 23:22

    Malla pisze:Cytat z Mediweb:
    "W ujawnieniu si? kr??tkowzroczno?ci du?? rol? odgrywa cz?ste powtarzanie czynno?ci wymagaj?cych patrzenia z bliska przez d?u?szy czas (np. czytanie, praca na komputerze)."
    W "ujawnieniu", nie w "powstaniu".
    Ciekawi mnie jeszcze, jak mo?na sprawdzi?, czy wada jest spoodowana wyd?u?eniem oka czy nadmiern? wypuk?o?ci? element??w uk?adu.
    Mo?na to sprawdzi? robi?c USG ga?ki ocznej(zmierzy? jej d?ugo??) i pomiar promienia rog??wki.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 26 września 2008, 14:57

    kredek - Jeszcze nigdzie nie czyta?am, ?eby komputer by? czynnikiem wywo?uj?cym du?? wad?, ale owszem - czyta?am o niewielkim pogarszaniu wady lub nawet o powstawaniu ma?ej wady, ale to by?y ma?e zmiany i powi?zane tak?e z innymi czynnikami typu dieta, predyspozycje genetyczne. Troch? o teoriach powstawania znajdziesz tutaj. Nikt Ci nie udzieli jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o powstawanie wady.
    Cytat z innej strony:
    KB: Czy oko mo?e mie? tak? d?ugo?? ju? od urodzenia, czy te? wyd?u?a si? wraz z wiekiem?
    SGC: D?ugo?? ga?ki ocznej wyd?u?a si?, kiedy ro?niemy. D?ugo?? ga?ki ocznej dziecka po urodzeniu jest mniejsza - ok. 18 mm, ale p???niej ro?nie, mniej wi?cej do 20.-21. roku ?ycia. Je?li ten proces przebiega zbyt szybko, mo?e doj?? do kr??tkowzroczno?ci, kt??ra stopniowo narasta. W tym przypadku mamy do czynienia z kr??tkowzroczno?ci? osiow?, poniewa? wyd?u?ona jest o? ga?ki ocznej. Opr??cz kr??tkowzroczno?ci osiowej spotyka si? jeszcze kr??tkowzroczno?? refrakcyjn?, czyli tak?, w kt??rej rog??wka i/lub soczewka maj? zbyt du?? si?? ?ami?c? i za bardzo za?amuj? promienie, a tak?e kr??tkowzroczno?? rzekom?, wywo?an? skurczem akomodacji, czyli skurczem mi??nia w oku. Kr??tkowzroczno?? rzekoma mo?e wyst?powa? m.in. u os??b, kt??re maj? ?le dobrane okulary lub s? nara?one na d?ugotrwa?y stres.
    Olka - a robi si? takie badania? Jest tego sens?
  • MZ
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 88
    Rejestracja: 05 sierpnia 2005, 15:50
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: MZ » 26 września 2008, 17:13

    To podstawowe badania przed wszczepianiem sztucznych soczewek wewnatrzga?kowych (IOL) po operacji za?my. Poza tym fakt, czy kr??tkowzroczno?? ma charakter osiowy czy krzywiznowy ma istotny wp?yw na powi?kszenie okularowe a zatem mo?liwo?? powstania anizeikonii przy korekcji r???nowzroczno?ci.
  • kredek
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 15
    Rejestracja: 14 września 2008, 22:49
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: kredek » 26 września 2008, 21:02

    Dzi?kuj? za kolejne linki.
    Oto cytat z jednego z nic (wypowied? okulisty):
    KB: Cz?sto m??wi?c o dzieciach narzekamy, ?e zbyt d?ugo siedz? przy komputerze. Czy to faktycznie ma niekorzystny wp?yw na ich oczy?
    SGC: Kiedy rodzice przychodz? do nas, oczekuj?, ?e powiemy ich dzieciom, aby nie siedzia?y tak d?ugo przy komputerze, bo psuj? sobie oczy. Ale to nieprawda, bo wsp???czesne monitory s? bardzo dobrej jako?ci i nie s? w stanie wyrz?dzi? krzywdy oczom. Nale?y jednak pami?ta? o zachowaniu odpowiedniej odleg?o?ci od monitora - ok. 50 cm. D?ugotrwa?e siedzenie przed monitorem mo?e raczej powodowa? lekkie wysychanie oka, bo wpatruj?c si? w monitor rzadziej mrugamy. Dotyczy to zar??wno dzieci, jak i doros?ych. Co mo?emy zrobi? w takiej sytuacji? Je?eli czujemy sucho?? w oku, mo?emy si?gn?? po specjalne krople, tzw. sztuczne ?zy. Dzieci r??wnie? mog? je stosowa?. Mo?emy r??wnie? zach?ci? dziecko, ?eby zrobi?o sobie godzinn? przerw?.
    Co rusz to zupe?nie inna opinia. W innych artyku?ach naczyta?em sie, ?e patrzenie d?ugotrwa?e w monitor nie popsuje oczu tyku gdy bedziemy robic przerwy, a powyzej nic o przerwach nie pisze (opr??cz tego wysychania i szczypania). No to dlaczego ten miesien odmawia wsp???pracy?
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 26 września 2008, 22:06

    Jak to, przecie? wyra?nie jest tam o przerwach :P Czemu odmawia? Bo niekt??rzy go katuj?... Np. ja ostatnio siedz? 18 godzin na dob? przy kompie, nie dziwi? si?, ?e moje oczy zwariowa?y.
  • kredek
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 15
    Rejestracja: 14 września 2008, 22:49
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: kredek » 27 września 2008, 10:48

    Tam pisz?, ?e nale?y robi? przerwy ale tylko po to by nie szczypa?y/bola?y oczy a nie dlatego, ?e si? wzrok popsuje.

    Jak dla mnie, to mas?o ma?lane. Pono? od d?ugotrwa?ego patrzenia w monitor (bez przerw) co? si? z mi??niem dzieje, ?e potem nie chce on odpowiednio regulowa? soczewki. Tam jednak nic o tym nie pisz?.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 27 września 2008, 12:06

    Nie lepiej przej?? si? do ksi?garni i przejrze? podr?czniki medyczne? Znajdziesz tam szczeg???y o zaburzeniach gospodarki elektrolitowej, zmianach na poziomie kom??rkowym itp. Przecie? w ?adnej gazecie, artykule dla przeci?tnego cz?owieka lub dla specjalisty (kt??ry takiego przypominania nie potrzebuje), nie b?dzie takich informacji... Jednoznaczne napisanie, ?e komputer psuje wzrok, by?oby kompromitacj? dla lekarza. Znam wielu informatyk??w-zapale?c??w, kt??rzy maj? ?wietny wzrok. Wiadomo, ?e oczy, kt??re nie odpoczywaj? i s? wysuszone oraz podra?nione, s? bardziej nara?one na wyst?pienie wad wzroku. A kt??rym z kilku lub mieszanin? ilu mo?liwych mechanizm??w b?dzie wada spowodowana, to nie jest w wi?kszo?ci przypadk??w istotne ani nawet ?atwe do oznaczenia. Gdyby to by?o takie oczywiste, nie by?oby problemu z dokopaniem si? do takich informacji i uczono by tego ju? w szko?ach.

    ?eby dyskusja akademicka nie umar?a, przytocz? nieco bardziej zaawansowany w tre?ci cytat z pierwszej strony, do kt??rej linka poda?am:
    Wielu badaczy g???wn? rol? w powstaniu kr??tkowzroczno?ci szkolnej przypisuje nadmiernej akomodacji i zwi?zanej z ni? konwergencji podczas intensywnej pracy z bliska. Napi?cie czy skurcz akomodacji powoduje zwi?kszenie krzywizny soczewki g???wnie w jej przedniej cz??ci i powi?kszenie jej wymiaru przednio-tylnego. R??wnocze?nie w czasie konwergencji dochodzi do ucisku mi??ni, zw?aszcza prostego zewn?trznego i sko?nego g??rnego na tward??wk?, co prowadzi do wzrostu ci?nienia wewn?trzga?kowego i w efekcie - do rozci?gni?cia tylnego bieguna ga?ki ocznej. Zwraca si? r??wnie? uwag? na mo?liwo?? rozci?gni?cia tward??wki przez nerw wzrokowy. Dzia?anie takie wyst?puje podczas znacznego pochylenia g?owy ku do?owi przy pracy z bliska, jak r??wnie? w czasie le?enia na plecach.
  • misha
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 13 czerwca 2008, 13:45
    Lokalizacja: ElblÂ?g

    autor: misha » 27 września 2008, 21:24

    Te? mi si? wydaje ze stwierdzenie "komputer pogarsza wzrok" to mit. Mo?liwe, ze jest w tym *garstka* prawdy, mam do?? du?? wad? -6.5, jestem informatykiem, znam jednak osoby maj?ce podobn? wad? b?d? du?o wieksz?, kt??re z komputera korzystaj? naprawde sporadycznie i wcale nie siedz? dniami w ksi??kach. Co roku chodz? na badania kontrolne i by?em ju? u kilku lekarzy i praktycznie ka?dy powtarza? ze jest to uwarunkowane genetycznie i prawdopodobnie m??j tryb ?ycia niewiele zmieni?. Ale c???, trzeba ?y? i cieszy? si? tym co mamy :) Pozdrawiam wszystkich kr??tkowidz??w.
ODPOWIEDZ Posty: 12 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości