probne soczewki (toryczne)
  • Mgiełka1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 48
    Rejestracja: 06 maja 2008, 12:00
    Lokalizacja: zawiercie

    autor: Mgiełka1 » 13 maja 2008, 20:54

    Hmm, ja ostatnio cykla u?ywa?am chyba w podstaw??wce i nawet w domu go nie posiadam ;)
    Czyli pierwsze moje stwierdzenie jest prawdziwe. Drugie te?? Natomiast po tym co powiedzia?a? o cyrklu poprostu wynika, ?e mo?e to g?upio zabrzmi - Proclear jest "du?? p?ask? soczewk?" a Pure "ma?? p?ask? soczewk?" :)
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 13 maja 2008, 22:02

    Dok?adnie tak, a Ty potrzebujesz soczewki stromej, czyli z mniejsz? krzywizn?, ew. z wi?ksz? ?rednic? - Eksperci, poprawcie mnie, je?li tak nie jest!

    Zwizualizujmy to:
    1. Na kartce w kratk? narysuj pionowy odcinek o wysoko?ci (jest to nasz odpowiednik ?rednicy) 4 kratek.
    2. Od po?owy odcinka (2 kratki) zaznacz prostopadle punkt oddalony o 2 kratki.
    3. Przez 3 punkty utworzone przez ko?ce odcinka i punkt prostopad?y poprowad? ?uk.
    4. Narysuj drugi ?uk, opieraj?c o odcinek tej samej wysoko?ci, ale punkt oddalony tylko o 1 kratk?.
    Mamy ju? hipotetyczne 2 soczewki, z kt??rych pierwsza jest bardziej ciasna i wypuk?a, czyli stroma od drugiej.
    5. W oparciu o uzyskane ?uki narysuj okr?gi, kt??rych s? one fragmentami.
    6. Odczytaj promie? uzyskanych okr?g??w (odpowiednik krzywizny soczewki).
    7. Promie? okr?gu nr1 to 4 kratki, a nr2 wi?cej, bo ok.6.
    Wniosek:
    - Soczewka bardziej stroma jest wycinkiem sfery o mniejszej krzywi?nie.

    Ja to obliczam proporcjami: stosunek krzywizny do ?rednicy musi by? jak najbardziej zbli?ony, ?eby soczewki mia?y taki sam kszta?t. Czyli soczewka o troszk? wi?kszej krzywi?nie (jej zmiana jest najbardziej istotna dla kszta?tu) i bardziej zwi?kszonej ?rednicy (tu mo?na stosowa? wi?kszy rozrzut) b?dzie mia?a podobny kszta?t.

    Analizuj?c m??j przypadek, 8,7/14 (Acuvue Advance) jest podobnym wycinkiem sfery co 8,4/13,5 (zmiana 0,3/0,5). Okaza?y si? na mnie za du?e w sensie zbyt lu?ne, p?askie, p?dz?ce po oczach jak szalone, uciekaj?ce pod g??rn? powiek?. Obecnie mam Oasys 8,4/14 i uk?adaj? si? ?wietnie, cho? zgodnie z proporcj? wystarczy?aby zmiana na soczewki o tej samej krzywi?nie, ale ?rednicy mniejszej o 0,5mm, by sytuacja si? powt??rzy?a! Id?c dalej, je?li chcia?abym zmieni? 1 soczewk? na toryczn?, to Acuvue Advance for Astigmatism (8,6/14,5) by?yby bardziej odpowiednie dla mnie ni? dla osoby nosz?cej lu?niejsze Advance (8,7), bo model toryczny wydaje si? identyczny co Advance 8,3, jest do?? stromy. AAforAst. Musia?yby mie? ?rednic? 13,8, aby pasowa? do krzywizny 8,7.

    Czy teoria sprawdzi?aby si? w praktyce? Nie wiem, nie znam rzeczywistych wymiar??w swojej rog??wki. To do niej powinni?my dobiera? soczewki, a nie do innego modelu, kt??ry nam dobrze le?a?. Ruskie matrioszki te? maj? podobny kszta?t, a w jednej mie?ci si? kilka mniejszych...

    Nie mo?na zapomina? o rodzaju materia?u, jego elastyczno?ci i sztywno?ci oraz konstrukcji cz??ci wewn?trznej. Np. Oasys chwal? jako dostosowuj?ce si? do du?ego zakresu krzywizn dzi?ki ich materia?owi. Problem ze zwi?kszaniem mocy w Optixach jest szeroko tu dyskutowany. Nieliczne modele asferyczne mog? korygowa? ma?y astygmatyzm. Zabawa proporcjami mo?e by? o tyle zawodna, ?e nie mo?na sobie ot, tak, samowolnie zmienia? parametr??w, poza tym nie uwzgl?dnia r???nic w budowie danych modeli.
  • Mgiełka1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 48
    Rejestracja: 06 maja 2008, 12:00
    Lokalizacja: zawiercie

    autor: Mgiełka1 » 15 maja 2008, 10:39

    Uff troch? to skomplikowane...
    Ale wynika z tego zatem, ?e mam niewielki wyb??r - albo Acuvue dwutygodniowe, albo SofLensy miesi?czne :/ Tak ?le i tak niedobrze. Szuka?am w internecie, ale nic nie znalaz?am - jak krzywizna dobra to moc tylko do -6 i odwrotnie :(
    Chcia?am poruszy? jeszcze jedn? kwesti? - od 2-3 dni zauwa?y?am, ?e po kilku godzinach noszenia soczewek w prawym oku czuj? dyskomfort (mam zreszt? wra?enie, ?e naprawym oku soczewka le?y bardziej krzywo ni? na lewym) Czy mo?liwe jest aby ?le le??ca soczewka, kt??rej brzeg w jednym fragmencie ko?czy si? nie za t?cz??wk? tylko "na styk", m??g? podra?nia? to miejsce i wywo?ywa? dyskomfort (poczucie cia?a obcego w oku po kilku h)? Po zdj?ciu soczewek prawe oko jest troch? "zm?czone" w lewym wszystko OK.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 15 maja 2008, 11:23

    Mgie?ka1 pisze:Czy mo?liwe jest aby ?le le??ca soczewka, kt??rej brzeg w jednym fragmencie ko?czy si? nie za t?cz??wk?
    soczewka powinna zakrywac teczowke, a dokladnie rabek rogowki.
  • Mgiełka1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 48
    Rejestracja: 06 maja 2008, 12:00
    Lokalizacja: zawiercie

    autor: Mgiełka1 » 15 maja 2008, 11:31

    Okulistka, kt??ra robi?a mi badanie powiedzia?a, ?e soczewka powinna wystawa? 2mm poza t?cz??wk?, ale poniewa? te kt??re mam s? zbyt p?askie i zsuwaj? si? do g??ry to mimo b?ekitnego zabarwienia w dolenej cze?ci oka soczewka nie jest widoczna, musi zatem ko?czy? si? gdzie? na styku t?cz??wki z bia?kiem oka. Czy to mo?e powodowa? dyskomfort i poczucie cia?a obcego tylko w jednym oku?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 15 maja 2008, 11:37

    Mgie?ka1 pisze:musi zatem ko?czy? si? gdzie? na styku t?cz??wki z bia?kiem oka
    ZA, nie na styku, tylko ZA, jezeli napisalem ze powinna zakrywac teczowke, i sama okulistka powiedziala Ci ze powinna wystawac za teczowke to nie oznacza "na styku"
  • Mgiełka1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 48
    Rejestracja: 06 maja 2008, 12:00
    Lokalizacja: zawiercie

    autor: Mgiełka1 » 15 maja 2008, 11:43

    Przepraszam, ale chby ?le s? zrozumieli?my - wiem ?e soczewka powinna zakrywa? ca?? t?cz??wk?, ale poniewa? moje s? ?le dopasowane to nie zakrywaj? ca?ej t?cz??wki. Zw?aszcza podczas wykonywania czynno?ci z opuszczon? g?ow?, soczewka przesuwa si? w g??r?. I chcia?am zapyta?, czy to mo?e powodowa? dyskomfort w jednym oku?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 15 maja 2008, 12:05

    Mgie?ka1 pisze:poniewa? moje s? ?le dopasowane
    Mgie?ka1 pisze:czy to mo?e powodowa? dyskomfort
    zle dopasowana soczewka powoduje dyskomfort.
  • Mgiełka1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 48
    Rejestracja: 06 maja 2008, 12:00
    Lokalizacja: zawiercie

    autor: Mgiełka1 » 15 maja 2008, 12:26

    W?a?nie :) Dzi?kuj?!
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 15 maja 2008, 16:02

    Mgie?ka1, u mnie w?a?nie tak to wygl?da?o, ?e po kilkudziesi?ciu minutach soczewka ucieka?a, u do?u dociera?a do granicy t?cz??wki. Nie wiem czy to by? tylko m??j schiz, ale czu?am to! Wiesz co, koniecznie musisz skorzysta? z us?ug innego lekarza, obecna jest po prostu niekompetentna. Niech Ci poda, jakie masz parametry, bo to nasze liczenie proporcjami jest troch? do bani... Nie ma sensu, ?eby? nosi?a soczewki starej daty. Nie ma te? sensu strzela? w ciemno. A nu? materia? danego modelu pozwoli na noszenie nieco wi?kszej krzywizny. Wspomina?am w innym w?tku, ?e Optixy mo?na dopasowywa? od krzywizny pacjenta bodaj?e 7,2, a same maj? 8,6. Dobry lekarz ma dost?p do katalog??w firm, na pewno pomo?e wyszuka? odpowiedni model.
  • Awatar użytkownika
    Daisy
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 161
    Rejestracja: 02 marca 2008, 02:01
    Lokalizacja: wielkopolska

    autor: Daisy » 15 maja 2008, 17:22

    Soczewka zsuwa sie z centralnego po?o?enia gdy robi? co? ze spuszczon? g?ow? (np. pisz? na klawiaturze) i obraz si? rozmywa/rozdwaja. Okulistka nie potrafi?a mi pom??c, a gdy sugerowa?am z?? krzywizne stwierdzia?a, ?e to raczej nie to tylko mo?e zbyt du?e moce dobra?a.
    A co ma jedno do drugiego (zsuwanie si? soczewek do mocy)? Takie podej?cie okulisty oznacza brak profesjonalizmu. Ostatnio sp?dzi?am ponad p??? godziny w gabinecie, a optometrystka przejrza?a wszystkie dost?pne jej katalogi, bo moje pytanie brzmia?o: " Jakie mog? nosi? soczewki toryczne dla oczu wra?liwych uwzgl?dniaj?c moje parametry?" Nie wypu?ci?a mnie dop??ki na otrzyma?am odpowiedzi nie tylko dotycz?cej soczewek, ale i zalecanego p?ynu.
    Mgie?ka1 znajd? porz?dny gabinet ( osobi?cie chodz? do optometrysty, bo to w moim mie?cie chyba najrozs?dniejszy wyb??r), gdzie otrzymasz soczewki pr??bne. Szkoda pieni?dzy na szukanie na w?asn? r?k?. Malla ma racj?,?e soczewki r???nych firm r???nie zachowuj? si? na oku, tak wi?c nie jest wykluczone,?e akurat Optixy b?d? odpowiedni? alternatyw?.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 15 maja 2008, 18:07

    Nie b?d? si? ju? bawi? w 100x edytowanie post??w. Z informacji na stronach producent??w wynika, ?e zar??wno Optix, jak i Advance produkuj? do -9D, wi?c nie jeste? skazana na jakie? starocie. Z tym ?e nie w ka?dym sklepie znajdziesz moce wy?sze ni? -6D. Ju? wi?cej nie pisz? w tym temacie, bo zakr?ci?am si? jak ruski czo?g ;)
  • kasiulka1201
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 159
    Rejestracja: 01 września 2006, 16:09
    Lokalizacja: Częstochowa

    autor: kasiulka1201 » 15 maja 2008, 19:47

    Na pewno znajdzie wyzsze ni? -6 D.Najwy?ej bedzie mniejszy wyb??r
  • Mgiełka1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 48
    Rejestracja: 06 maja 2008, 12:00
    Lokalizacja: zawiercie

    autor: Mgiełka1 » 16 maja 2008, 07:43

    Dzi?ki Wam wszystkim za pomoc!:) Po wizycie u tej okulistki by?am naprawd? zdezorientowana, a dzi?ki Wam czuj? si? w temacie troch? pewniej :) I je?li uda mi si? znale?? w moim mie?cie jakiego? optyka z prawdziwego zdarzenia to prznajmniej b?d? ju? wiedzie? o co go pyta? i nie dam si? wypu?ci? bez odpowiedzi!:) Aczkolwiek b?dzie to zadanie do?? trudne bo salon w kt??rym by?am jest najwi?kszy w mie?cie (maj? jeszcze drugi w innym punkcie miasta) i maj? monopol na tylko jedne soczewki - Johnsony i nawet panie, kt??re tam sprzedaj? innych nie znaj?, wi?c nie wspominam ju? o tym, aby sprowadzili mi innej firmy (!) Inne saloniki maj? tylko sferyczne na zam??wienie, a sprowadzaniem torycznych nawet si? nie zajmuj?. St?d moje poszukiwania soczewek przez internet. Zrobie rekonesans mo?e chocia? jakiego? optyka sensownego znajd?.
    Malla
    , wsz?dzie w necie Optixy s? podawane do -6. Na jednej stronie znalaz?am tylko Optixy: moc od - 6,50 do - 9,00 co 0,50, ale jak na z?o?? Cylinder tylko - 1,25, - 1,75. A ja potrzebuj? 1,75 i 0,75 :(

    [ Dodano: 16 Maj 2008 07:55 ]
    Jeszcze na jednej stronie znalaz?am Optixy - 7D i cyl tylko -1,25 i 0,75 :)
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 16 maja 2008, 09:27

    Mgie?ka1 pisze:wsz?dzie w necie Optixy s? podawane do -6. Na jednej stronie znalaz?am tylko Optixy: moc od - 6,50 do - 9,00 co 0,50, ale jak na z?o?? Cylinder tylko - 1,25, - 1,75. A ja potrzebuj? 1,75 i 0,75
    AirOptix Toric narazie sa dostepne w mocach do -6,oo oraz nastepujace cylindry: -0,75; -1,25; -1,75 osie co 10stopni

    przyszlosciowo beda dostepne do -9,oo, ale prawdopodobnie powyzej -6,oo beda dostepne co 0,5 a nie jak do -6,oo co 0,25

    ps. nie rozumiem co za trudnosc w napisaniu do zamowienia soczewek torycznych?
  • Mgiełka1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 48
    Rejestracja: 06 maja 2008, 12:00
    Lokalizacja: zawiercie

    autor: Mgiełka1 » 16 maja 2008, 11:37

    LEMUR pisze:ps. nie rozumiem co za trudnosc w napisaniu do zamowienia soczewek torycznych?
    Pani optyk (zreszt? niezwykle mi?a) na moje pytanie o przepisane przez lekark? soczewki toryczne odpowiedzia?a, ?e sferyczne maj? tylko na zam??wienie a torycznymi w og??le si? nie zajmuj?. By? mo?e nie nie maj? klient??w na soczewki toryczne, wi?c postanowili nie prowadzi? ich sprzeda?y...
    Bardziej mnie dziwi, ?e okulistka, kt??ra dobiera pacjentom szk?a zna soczewki tylko jednej firmy. A gdyby pojawi?a si? sytuacja odwrotna - gdybym kupi?a u nich te Acuvue (dwutygodniowe jako miesi?czne!) i okaza?oby si?, ?e soczewka jest "za ma?a"? Te? nie potrafi?aby mi pom??c i dopasowa? innej soczewki o wi?kszej krzywi?nie np. rzeczonych Proclear.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 16 maja 2008, 11:58

    Mgie?ka1 pisze:Pani optyk (zreszt? niezwykle mi?a) na moje pytanie o przepisane przez lekark? soczewki toryczne odpowiedzia?a, ?e sferyczne maj? tylko na zam??wienie a torycznymi w og??le si? nie zajmuj?.
    a widzisz, jezeli okulistka przepisala Ci soczewki KONTAKTOWE toryczne to ONA powinna Ci je dobrac... nie kupuje sie soczewek kontaktowych na podstawie TYLKO samej recepty - tzn nie beda one prawidlowo - znaczy sie wogole dopasowane.
    Bo jak mozna komus przepisac soczewki nie aplikujac ich?

    No chyba ze zle cos zrozumialem
  • Mgiełka1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 48
    Rejestracja: 06 maja 2008, 12:00
    Lokalizacja: zawiercie

    autor: Mgiełka1 » 16 maja 2008, 12:18

    Rzecz w tym, ?e okulistka nie zaproponowa?a mi ?adnych konkretnych soczewek torycznych. Przez ca?? wizyt? nie pad?o ani jedno s?owo na temat jakiego? konkretnego modelu. Na pr??b? zaaplikowa?a sferyczne (bo tylko takie mia?a), da?a kilka sztuk jednodni??wek, wypisa?a na blankiecie parametry (TYLKO: moc, cyl., o?) i powiedzia?a, ?e je?li nie b?d? mia?a problem??w z zak?adaniem/zdejmowaniem itd. to mog? sobie kupowa? kolejne, tylko toryczne ze wzgl?du na do?? spory astygm. Tyle.
    Mgie?ka1 pisze:Pani optyk (zreszt? niezwykle mi?a) na moje pytanie o przepisane przez lekark? soczewki toryczne odpowiedzia?a, ?e sferyczne maj? tylko na zam??wienie a torycznymi w og??le si? nie zajmuj?. By? mo?e nie nie maj? klient??w na soczewki toryczne, wi?c postanowili nie prowadzi? ich sprzeda?y...
    ta sytuacja by?a w innym salonie, w kt??rym pyta?am o soczewki.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 16 maja 2008, 12:35

    Dobrze rozumiesz, ale wg mnie to wygl?da tak: okulistka da?a jej namiary na moce soczewek, kt??re powinna kupi? gdzie indziej, bo po prostu u niej w salonie takich nie by?o i nie b?dzie (zam??wi? nie chc?, nie potrafi? albo wi??? ich tajemnicze kontrakty z J&J). Domy?lam si?, ?e lekarka my?la?a o Johnsonach, kt??re maj? tylko jedne, "uniwersalne" parametry i dlatego ich nie poda?a. Mog?a to w takim razie zapisa? na tej specjalnej karteczce "Uwaga, nosz? soczewki" (i tu moce i rodzaj), kt??ra jest dawana wielu u?ytkownikom i rozwi?zuje problem laika przy kupnie. Chyba ?e da?aby j? dopiero po upewnieniu si?, ?e soczewki s? dobre, czyli na p???niejszej kontroli (przyj?ciu Mgie?ki w ju? zakupionych). Je?li nie akcentowa?a, ?e kontrola musi si? odby?, tylko upewnia?a j?, ?e na pewno wszystko b?dzie git, to jest beznadziejnym kontaktologiem. Jak by?o naprawd?, nie dowiemy si?. Mgie?ka by?a na pewno zdenerwowana i podekscytowana tym wszystkim, mog?a nie zwraca? uwagi na szczeg???y konwersacji, ufaj?c lekarzowi.
    Sama id?c na dob??r nie wiedzia?am nic o rodzajach i parametrach SK, wiedzia?am ?e produkuje je J&J, B&L i Ciba, ?e najlepiej op?acaj? si? miesi?czne oraz jak je piel?gnowa?.
  • Mgiełka1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 48
    Rejestracja: 06 maja 2008, 12:00
    Lokalizacja: zawiercie

    autor: Mgiełka1 » 16 maja 2008, 12:57

    Malla Sprzeda?y torycznych nie prowadzi inny zak?ad optyczny do kt??rego si? wybra?am, by zapyta? o soczewki.
    O dziwo okulistka, kt??ra przepisa?a mi soczewki nawet nie zasugerowa?a, czy tym bardziej nie stwierdzia?a konieczno?ci zakupu soczewek w jej salonie. W jej salonie w sprzeda?y maj? sferyczne a toryczne na zam??wienie.
    Fakt, ?e by?am nieco zestresowana, ale s?ucha?am uwa?nie ?eby wszystko zapami?ta? i wysz?am z za?o?enia, ?e lekarka poinformuje mnie o wszystkim o czym powinnam wiedzie?. Nawet nie m??wi?a, ?eby przyj?? z tymi torycznymi kt??re sobie kupi?, ?eby zobaczy?a czy wszystko OK. Podczas tej drugiej wizyty sugerowa?am klkakrotnie z?? krzywizn? kupionych przeze mnie Proclear??w, licz?c na to, ?e zaleci mi jakie? inne parametry BC i DIA. W sumie tylko po to tam posz?am, bo go?ym okiem mo?na zobaczy?, ?e Proclear ?le le?y na moim oku, przybiera jajowaty bardziej ni? okr?g?y kszta?t i decentruje si? po kilkukrotnym mrugni?ciu. Liczy?am wi?c, ?e poda mi jakie soczewki (o jakiej krzywi?nie i ?rednicy) powinnam kupi? nast?pnym razem. Niestety ona upar?a si? na zbyt wysok? moc i kaza?a znale?? sobie otyka, kt??ry na pr??b? sprzeda mi s?absze toryczne (jedn? par?) i popr??bowa?....Stwierdzi?am wi?c, ?e nie ma ju? co dyskutowa? bo to do niczego nie prowadzi i wysz?am z taka sam? wiedz? jak wze?niej.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 16 maja 2008, 14:19

    To teraz ju? wszystko wiemy. Lekarka zdecydowanie odwali?a fuszerk? :cenzura:
    Je?li nie masz mo?liwo?ci zmiany lekarza (na pewno s? lepsi!), to chyba pozostaje zam??wi? inn? par? lub paczk? (to pierwsze mo?e by? trudne) o tych samych mocach, a innych parametrach i przyj?? do niej, udowadniaj?c ?e te? umiesz czyta?. Tylko skoro ona nie ma poj?cia o parametrach i r???nicach mi?dzy nimi, to czy b?dzie umia?a odr???ni?, ?e soczewka jest za ma?a? Czy warto ryzykowa? "lecz?c" si? u niej?
  • Mgiełka1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 48
    Rejestracja: 06 maja 2008, 12:00
    Lokalizacja: zawiercie

    autor: Mgiełka1 » 17 maja 2008, 10:32

    Szukam innego optyka/okulisty w moim mie?cie, kt??ry mo?e nawet nie tyle sprowadzi mi soczewki (cho? by?oby dobrze) ale b?dzie si? na nich zna? i potrafi? doradzi? z jakiej firmy najlepiej by?oby kupi? - jaki konkretny model b?dzie pasowa? do mojeo oka. Z kupieniem jednej pary b?dzie pewnie problem - soczewki toryczne s? na tyle indywidualnie dobierane, ·?e pewnie nie op?aca si? wyprodukowa? jednej pary na pr??b?. Chocia? moim zdaniem w?a?nie ze wzgl?du na ten indywidualny dob??r i wi?ksza trudno?? doboru odpowiednich parametr??w (wszystkich) soczewki toryczne powinni sprzedawa?r??wnie? pojedynczo. W ko?cu a) to niema?y koszt b) chodzi o zdrowie oczu, a trudno chodzi? w soczewkach p??? roku ze ?wiadomo?ci?, ?e s? ?le dobrane :/ Na szcz??cie ja mam tylko 3 pary tych Proclear??w, wi?c my?l?, ?e b?dzie OK.
    Do tej lekarki ju? nie wr??c?, nawet by jej udowodni? ?e WIEM - szkoda mi czasu i nerw??w. Mo?e kto? kiedy? przyjdzie wkurzony i zrobi jej awantur? to si? zacznie interesowa? i doucza? ;)
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 17 maja 2008, 10:38

    Mgie?ka1 pisze:Chocia? moim zdaniem w?a?nie ze wzgl?du na ten indywidualny dob??r i wi?ksza trudno?? doboru odpowiednich parametr??w (wszystkich) soczewki toryczne powinni sprzedawa?r??wnie? pojedynczo.
    Soczewki toryczne sa dostepne w gabinetach do doboru... oczywiscie w tym ktory inwestuje, chce dobierac/umie/zajmuje sie tym. Zadna firma soczewkowa (z tych 4najbardziej znanych) nie robi problemu osobie, ktora chce dobierac soczewki toryczne.

    To nie klient ma sobie je dobierac tylko specjalista. Soczewki sa wyrobem medycznym i jak kazdy wyrob powinien byc sprzedawany w opakowaniu jakim do obrotu dopuszcza producent. Tyle wyjasnien w temacie.
  • indianka
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 22:07
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: indianka » 27 maja 2008, 02:58

    Zastanawiali?cie si? nad komfortem noszenia air optix, wiec sie wypowiem:

    Je?li si? zastanawiasz nad komfortem noszenia - nosz? od miesi?ca air optix for astigmatism i jestem zadowolona. Zak?adam zaraz po przebudzeniu, zdejmuj? przed spaniem (czyli ok 15h dziennie), czasem w nich si? zdrzemn? i jest stosunkowo nie?le (w por??wnaniu z tym co mo?na przeczyta? o innych). Oczy mi wysychaj? po kilku godzinach przy kompie ale to nic dziwnego.
    Moje soczewki by?y zamawiane, ale maja czasem jakie? toryczne na miejscu. Je?eli jeszcze nie ma poni?ej -6D to pewnie zaraz b?d?, bo s?ysza?am, ?e Ciba ma rozszerzy? ofert? w tym kierunku tych soczewek.

    Na pocz?tku widzia?am rozmazany obraz na dole po zewn?trznych stronach, ale po 2-3 dniach przesz?o.

    Polecam

    Zastanawia mnie podejscie lekarza... Ja w moim salonie mia?am badanie i zanim ostatecznie ustalili?my (bo mi sie nie podoba?o na poczatku korygowanie astygmatyzmu wieksza sfera) ostatecznie moce to mia?am 5 soczewek pr??bnych i trzy badania kontrolne i biega?am po zamawiane soczewki pr??bne i przy okazji pyta?am lekarza o wszystko co mi przysz?o do g?owy. ??cznie z tre?ciami ulotek, kt??re mnie dziwi?y, albo dlaczego lekarz zaleca inaczej niz w ulotce.

    Co do 2-tygodni??wek Johnsona:
    O to te? pyta?am w moim salonie i dowiedzia?am si?, ?e generalnie w Stanach podstawowym systemem wymiany s? soczewki 2-tygodniowe i ze wzgl?d??w marketnigowych soczewki zdatne do miesi?cznego noszenia moga by? rejestrowane jako 2-tyg. W Polsce te soczewki by?y reklamowane i sprzedawane jako miesi?czne, ale w ko?cu kto? si? dopatrzy?, ?e w Polsce s? zarejestrowane jako 2-tyg i zaprzestano sprzedarzy miesi?cznej. A ile na prawe mo?na je nosi? nie wiem, ale nikt nie we?mie odpowiedzialno?ci za przed?u?anie czasu noszenia opr??cz klienta.

    Pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 14 gości