ODPOWIEDZ Posty: 12 Strona 1 z 1
Ciąża a wada wzroku
  • Didi
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 12
    Rejestracja: 09 kwietnia 2008, 08:16
    Lokalizacja: Sanok

    Ciąża a wada wzroku

    autor: Didi » 05 maja 2008, 11:52

    Witam.
    Nie wiem czy kto? si? orientuje czy wada wzroku post?puje w czasie ci??y i jak bardzo? Teraz mam -7 i -8 i wiem, ?e por??d naturalny nie wchodzi w gr? ale zastanawiam si? czy w czasie ci??y bardzo pogorszy mi si? wzrok.
    Je?eli kto? co? wie na ten temat to bardzo prosz? o odpowied?. Pozdrawiam
    Ostatnio zmieniony 26 lutego 2009, 18:57 przez Didi, łącznie zmieniany 1 raz.
    Didi
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 05 maja 2008, 12:12

    Jezeli masz rodzic poprzez 'cesarke' to udaj sie do swojego okulisty po takie zaswiadczenie ze wada wzroku jest przeciwskazaniem do porodu naturalnego...

    to przewaznie porod naturalny powoduje - poprzez duzy wysilek - zmiany wady. Po cesarce nie koniecznie moze cos sie zmienic, jednak pamietaj o prawidlowym odzywianiu sie nie tylko myslac o sobie, ale przede wszystkim o maluszku ktory jest w drodze, bedzie z Ciebie wypijal wszystko co najlepsze!!

    Zycze wiele radosci i pociechy :) :brawo:
  • Didi
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 12
    Rejestracja: 09 kwietnia 2008, 08:16
    Lokalizacja: Sanok

    autor: Didi » 05 maja 2008, 12:33

    Dzi?kuje !!!
    Wszyscy m??wi?, ?e por??d naturalny lepszy dla dziecka ale ja wiem, ?e "cesarka" lepsza dla moich oczu a poza tym przy mojej wadzie wol? nie ryzykowa?, bo chc? widzie? swoje male?stwo. A co do odzywiania to jem zdrowe rzeczy, chyba ?e przyjdzie ochota na hamburgera, potem kiszon? kapuste a na koniec ciacho :ups: Pozdrawiam
    Didi
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 05 maja 2008, 13:33

    gratulacje :)
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Didi
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 12
    Rejestracja: 09 kwietnia 2008, 08:16
    Lokalizacja: Sanok

    autor: Didi » 05 maja 2008, 14:19

    Niedawno si? dowiedzia?am :jupi: W sumie nie tak to mia?o by? ale jestem szcz??liwa, tylko sukienk? na wesele musz? sobie inn? wybra?, bo do sierpnia jeszcze troch? czasu i pewnie si? nie zmieszcz? do tej, kt??r? mam wybran? a taka ?adna by?a :boks:
    Didi
  • Awatar użytkownika
    wolbashi
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 184
    Rejestracja: 14 grudnia 2006, 18:49
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: wolbashi » 05 maja 2008, 20:05

    Didi pisze:chyba ?e przyjdzie ochota na hamburgera, potem kiszon? kapuste a na koniec ciacho
    ja nie jestem w ci??y ale w trakcie zdawania matury i ostatnie dni nauki wyt??onej mia?am na podobnym menu :D nie wiem co ze mn? :D

    A no i gratulacje :) :brawo:
    JakiÂ? problem? Chcesz o tym pogada???[cytat z mojego kubka :)]
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 07 maja 2008, 12:01

    Gratulacje!!! :brawo:

    W trakcie samej ci??y mo?e Ci si? nie pogorszy?, tak samo jak i nie musz? Ci si? psu? z?by. Nie przesilaj si?, nie d?wigaj ci??ar??w, ci??kich siatek z zakupami - opr??cz brzuszka ;)

    Por??d trzeba b?dzie faktycznie skonsultowa?, bo wiele zale?y od stanu siatk??wki. Podobno wady ujawnione dopiero w trakcie dojrzewania cz??ciej charakteryzuj? si? "os?abion?" siatk??wk?, lepiej si? z wad? urodzi?, ale nie wiem ile w tym prawdy.
  • Didi
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 12
    Rejestracja: 09 kwietnia 2008, 08:16
    Lokalizacja: Sanok

    autor: Didi » 07 maja 2008, 12:09

    W sumie ja sie urodzi?am ju? z ta wad? ale z tego co pami?tam to okulary zacz??am nosic dopiero jak mia?am 6 lat, bo podobno wtedy si? najbardziej rozwin??a. Teraz jest ju? od jakiegos czasu stabilna. U mnie i tak naturalny por??d nie wchodzi w gre, bo mia?am robion? skleroplastyk? na jednym oku ale tak do ko?ca nie wiem na czym ten zabieg polega.
    Mi?ego dzionka :spoko: wszystkim.
    Didi
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 07 maja 2008, 13:46

    Zapyta?am kole?ank? - mia?a sta??, nieco ni?sz? wad? i narzeka?a po porodzie na dodatkowe os?abienie wzroku, z tym ?e by?o to zwi?zane z wahaniami hormonalnymi i po jakim? czasie wada wr??ci?a do poprzedniej. Po?o?na m??wi?a, ?e z jej do?wiadczenia wynika, ?e cz?sto zmienia si? widzenie "po", ale najcz??ciej tylko na jaki? czas, za to rzadko pod koniec ci??y i rzadko trwale, ewentualnie o 0,5D.

    Najgro?niejsze s? zmiany w siatk??wce i ci?nienie ?r??dga?kowe, nale?y je monitorowa? 3x w trakcie ka?dego trymestru. Ona rodzi?a 4 lata temu i wtedy podparte najnowszymi badaniami by?o stwierdzenie, ?e zdrowym oczom mimo nawet du?ej wady mo?e si? nic nie sta? w trakcie ci??y, kt??ra sama w sobie jest du?ym obci??eniem dla organizmu (a nawet i w trakcie porodu), je?li wada nie jest spowodowana stanem chorobowym. Wady powy?ej +-/5 nale?y konsultowa? nie tyle z okulist?, co z ginekologiem-po?o?nikiem, bo dochodzi do tego ocena trudno?ci porodu, sk?onno?ci rodzinnych itp. i wtedy mo?e nie by? przeciwwskaza? nawet do naturalnego porodu. Kiedy? automatycznie przy takiej wadzie kr?cono g?ow?. Po laserowej korekcji r??wnie? nie jest wymagana cesarka i inne badania kontrolne ni? u innych os??b, to daje do my?lenia. O samej ci??y m??wi si? jednak niewiele...

    A, zmiany hormonalne w trakcie ci??y cz?sto objawiaj? si? zwi?kszonym wysychaniem oczu, to wa?ne zw?aszcza przy szk?ach kontaktowych.

    Jak wida?, s? r???ne szko?y, szkoda tylko ?e rozwijaj? si? po testach na pacjentkach, kt??re nieraz sporo ryzykuj?. Z jednej strony to dobrze, ?e nie masz wyboru co do porodu, kt??rego mog?aby? ?a?owa?. W ci??y nie martw si? na zapas, tylko dbaj o Was i nie przesilaj oczu, ale pisz do nas jak Ci idzie :)
  • Didi
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 12
    Rejestracja: 09 kwietnia 2008, 08:16
    Lokalizacja: Sanok

    autor: Didi » 07 maja 2008, 14:12

    No w?asnie ja s?ysza?am r???ne opinie na ten temat, jedni si? skar??, ?e podczas ci??y wzrok sie os?abia a innym podczas porodu. Moja znajoma urodzi?a tr??jk? dzieci naturalnie i ma teraz -5 a przed ci??ami mia?a -1,5.
    Ja b?d? si? pyta? lekarzy przez ca?y czas co i jak ale ju? od dawna s?ysza?am,?e dla mnie tyko cesarka a najlepiej by by?o od razu bli?niaki :tak: ale jak tu od razu bli?niaki trafi? :>
    Staram sie nie przesila? oczu ale to dopiero pocz?tki i jeszcze pracuje a to jest 8 godzin przy kompie oczywi?cie z przerwami, na razie nie nosz? soczewek, bo jako? nie moge trafi? na te jedne odpowienie :mur:
    Didi
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 07 maja 2008, 16:18

    Didi pisze:No w?asnie ja s?ysza?am r???ne opinie na ten temat, jedni si? skar??, ?e podczas ci??y wzrok sie os?abia a innym podczas porodu. Moja znajoma urodzi?a tr??jk? dzieci naturalnie i ma teraz -5 a przed ci??ami mia?a -1,5.
    zwykle wada sie zwieksza co spowodowane jest ogromnym wysilkiem. Taki porod to jak dobry wycisk na silce (ktora tez nie jest zalecana dla osob z wadami wzroku). :P
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 07 maja 2008, 16:25

    Bli?niaki? In vitro!

    Z Tob? jest inaczej ni? z Twoj? znajom?, bo to nie por??d ma wp?yn?? na wzrok, ale ci??a, wysi?ek nie jest tak ci??ki, ale sta?y. Na jakim? forum babskim wygoogla?am (wyczy?ci?am histori? i nie zapisa?am linka...), ?e u?ytkowniczka powy?ej -10D urodzi?a naturalnie i nic si? nie sta?o, mia?a zdrow? siatk??wk?, bez ryzyka odklejenia. Pisa?a te?, ?e na badanie decyduj?ce sz?a 3 tyg. przed terminem i w trakcie ci??y nic si? nie dzia?o.

    Kurcze, to takie indywidualne. To straszne, ?e Twojej znajomej tak bardzo polecia? wzrok, sam? wad? mia?a niekwalifikuj?c? do ??dania cc, ale czy ona nie bada?a sobie nigdy dna oka? Gdy ju? po pierwszej ci??y leci wzrok, warto si? nad tym zastanowi? i zbada? przyczyn?.
ODPOWIEDZ Posty: 12 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości