KILKA PYTAŃ
  • julik2k
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 188
    Rejestracja: 07 września 2007, 18:15
    Lokalizacja: rzesz??w

    autor: julik2k » 13 kwietnia 2008, 09:49

    Malla- a czy czyszcz?c w ten spos??b pojemniczki pozbywasz si? tych wszystkich kurzy i py???w z wewn?trz? Bo to chyba najbardziej dra?ni...jak za?o?e tak? soczewke z czym? "w ?rodku" to mnie strasznie k?uje i ?ci?gam. :-D
    "many misjudge him cause he makes living from writing raps..."
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 14 kwietnia 2008, 13:08

    Jak widz? kude?ki, niewa?ne czy na szkle, czy w opakowaniu, to szlag mnie trafia i przemywam ponownie albo zbieram palcem. Szk?o musi by? idealnie czyste przed za?o?eniem, podobnie p?yn w pojemniku przed w?o?eniem zdj?tego. Jak sobie pomy?l?, ?e szkie?ka tak sobie le?? ca?? noc z kud?atymi przyjaci???mi... :maruda:
  • malyy123
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 28 kwietnia 2008, 19:40
    Lokalizacja: Warszawa

    Kilka pytan

    autor: malyy123 » 28 kwietnia 2008, 19:46

    witam jestem tu nowy mam kilka pytan
    1.Czy jesli mam wade wzroku 6 i 5,75 mog? nosic soczewki
    2.Jesli tak to czy beda one drogie prosze podac koszty jakichs soczewek 3 miesiecznych
    3.Czy trudno sie przyzwyczaic

    Z g??ry dziekuje
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 28 kwietnia 2008, 21:14

    Witamy nowego :) Zalecam skorzystanie z wyszukiwarki, gdzie by?o o tym 100 razy. W przysz?o?ci nadawaj bardziej znacz?ce tytu?y w?tk??w lub podczepiaj si? pod istniej?ce, bo wprowadzasz chaos na forum i ci??ko potem znale?? konkretne informacje!

    1. Dob??r nie zale?y od wady, ale przy takiej (do?? du?ej) daje lepsz? korekcj?, cho?by dlatego, ?e ?wiat nie jest zauwa?alnie mniejszy ni? w rzeczywisto?ci i dobrze wida? pod k?tem. Dob??r zale?y od w?a?ciwo?ci, stanu, wymiar??w, zdrowia oczu, co mo?e okre?li? tylko lekarz.
    2. 3-miesi?czne nie s? polecane, s? starsze technologicznie i po takim czasie noszenia sprzyjaj? komplikacjom, zostaj? na nich trwa?e osady itp. Poza tym jak si? zniszcz? w trakcie, to szkoda kasy. Obecnie miesi?c to maksimum przy mi?kkich soczewkach. Koszt to ok.150-300z? na p??? roku + ok.90z? p?yny + ewentualne krople do oczu 60z?, czyli max. 450z? p???rocznie.
    3. R???nie bywa. Pocz?tki s? trudne, nadszarpni?te nerwy mog? spocz?? po tygodniu, a po miesi?cu mo?na ju? uczy? innych :spoko:
  • julik2k
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 188
    Rejestracja: 07 września 2007, 18:15
    Lokalizacja: rzesz??w

    autor: julik2k » 28 kwietnia 2008, 21:57

    du?o juz bylo takich temat??w na forum... :...:
    "many misjudge him cause he makes living from writing raps..."
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 28 kwietnia 2008, 22:06

    Spoko, zaraz kto? zamknie w?tek, mo?e Woozie, jak wytrze?wieje po urodzinach :P Ja przez pierwszy tydzie? przeczyta?am ca?e forum od pocz?tku do ko?ca. Nie ?ebym wszystko zapami?ta?a, ale ile si? nauczy?am, ilu zadawanych wiele razy pyta? unikn??am...
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 28 kwietnia 2008, 22:55

    :spoko: Przeniesiono... Dodatkowo temat zosta? przyklejony dla tych kt??rym nie chce si?/nie maj? czasu/nie wiedz? jak koszysta? z wyszukiwarki

    Ew. na przysz?o?? prosz? zadawa? tego typu pytania w tym temacie ;)

    Pozdrawiam :)
    \
  • ismedor
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 29 maja 2008, 19:08
    Lokalizacja: Krak??w

    Soczewki kontaktowe - kilka niezb??dnych pyta??.

    autor: ismedor » 29 maja 2008, 19:16

    Z g??ry przepraszam, je?li podobny temat by? juz zak?adany :)
    Przeczyta?em i dowiedzia?em sie tu juz naprawde bardzo du?o, ale chcia?em zada? jeszcze kilka pyta?.

    1. Czy soczewki Bausch&Lomb Soflens sa dobrymi soczewkami?
    2. Czy polecane s? jedynie p?yny znanych producent??w, czy firmy typu Horien, Eyeye maj? sk?ad podobny i nie ma potrzeby przep?acania?
    3. Czy przy mojej stosunkowo ma?ej wadzie (-0,5) niezb?dnym jest noszenie okular??w? Optyk kt??ra przeprowadza?a badanie, stwierdzi?a ze w przypadku takiej wady to w?asciwie moje 'widzimisi?'.
    4. Czy d?ugoletnie noszenie soczewek moze przynosic du?o skutk??w ubocznych? W tym momencie nosze soczewki jednodniowe kilka razy w tygodniu i pewnie pare razy zdarzy?o mi sie dotknac oko, czy to nie powoduje jakis skutkow ubocznych?
    5. Czy czasem rozmazuj?cy si? tekst (nawet w okularach) jest wynikiem jakiej? dolegliwo?ci?

    Bardzo dzi?kuje za odpowiedzi!
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 29 maja 2008, 19:51

    [Przeniesiono ;)]

    ad1) Nie chodzi o to czy s? dobre czy z?e, ale jakie oka?? si? dla Ciebie.
    A je?li chodzi Ci o aspekt typowo technologiczny, to zar??wno Soflens 59, jak i 66 sa soczewkami wykonywanymi ze starszego materia?u - hydro?elu, teoretycznie mniej zdrowego (przepuszczaj?cego 3-5 razy mniej tlenu ni? silikon-hydro?el).

    ad2) J./w... p?yn p?ynowi nier??wny, ale te stosuj?c te bardziej znanych firm masz ?wiadomo?? ?e stosuje je o wiele wi?cej u?ytkownik??w ni? mniej znanych => szybciej mo?na wykry? jak?? wad? p?ynu (jak by?o z rewelacyjnym AMO CMP), a firmy tego nie ukrywaj?... Dodatkowo musisz pami?ta? ?eby dba? o higien?... bez tego nawet najlepszy p?yn nie pomo?e.

    ad3) Dobrze powiedzia?a :) Kr??tkowzroczno?? mo?e z braku korekcji si? pog??bia?, ale r??wnie dobrze sta? w miejscu - zale?y od wielu czynnik??w m.in. gen??w, Twojego wieku, diety, stylu ?ycia itp. Musisz sam oceni?, na ile ta wada (ma?a, ale jest) Ci przeszkadza, czy np. nie denerwuje Ci?, ?e nie widzisz dok?adnie tych samych szczeg?????w co Twoi znajomi itp.

    ad4) Higiena, stosowanie si? do zalece? na ulotkach, cz?ste wizyty kontrolne by wcze?nie wykry? ewentualne nieprawid?owo?ci i wszystko powinno by? ok.
    Soczewki nie s? jeszcze na tyle bezpieczne by 'za?o?y? i zapomnie?'

    ad5) Tak. np. zm?czenia... albo pojawiaj?cego si? astygmatyzmu...
    \
  • wodeck
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 13 czerwca 2008, 19:54
    Lokalizacja: stÂ?d :)

    kilka waÂ?nych pyta??

    autor: wodeck » 13 czerwca 2008, 19:56

    Witam,
    nosze od jaki? 2 nieca?ych miesi?cy szk?a kontaktowe. Lekarz zapisa? mi na karteczce soczewki Acuvue Oasys (prawe -4,0 i lewe -1,5). No i teraz pytania:
    - Jak id? kupi? soczewki z ta karteczk?, sprzedawczyni daje mi w?a?nie od razu te jakie s? na karteczce, jednak ostatnio kupowa?em w innym optyku i w domu dopiero zobaczy?em ?e s? to Acuvue Advance i takie nosi?em przez 3 tyg. Czy dobrze robi?em?
    - Czym sie r???ni? jedna od drugiej?
    - A tak?e chcia?bym sie dowiedzie?, czy koniecznie musz? nosi? te kt??re przepisa? lekarz, czy mog? kupi? innej firmy?
    - Je?li tak, to zamawiaj?c przez internet sk?d mam wiedzie? jakie parametry szkie??
    - I jeszcze jedno, lekarz stwierdzi? ?e na prawym oku mam r??wnie? astygmatyzm, zobaczy?em ?e s? teraz szk?a r??wnie? na t? wad?, czy to znaczy ?e na to jedno oko mog? kupowa? szk?o np Acuvue Advance for Astigmatism z zapisan? wad? przez lekarza (-4,0) a na lewe zwyk?e Acuvue Oasys lub Acuvue Advance?
    - No i na karteczce przy wadzie lewego oka: -1,5 jest jeszcze dopisane co? "Psp4" (je?li dobrze rozczytuje) - co to znaczy?

    Mam nadzieje ze nie za du?o tego, licz? na pomoc i z g??ry dzi?kuje i pozdrawiam
  • smic
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 42
    Rejestracja: 20 lutego 2008, 13:14
    Lokalizacja: Albrechtice

    autor: smic » 13 czerwca 2008, 21:22

    Roznica miedzy Oasys i Advance jest w materiale, z ktorego sa wyprodukowane, zawartoscia wody a tym, ze Oasys sa nowszymi soczewkami.
    Jezeli nosiles juz inne soczewki a nie miales jakichs problemow, to chyba nic az takiego sie nie stalo, owszem w kazdym wypadku mialbys od teraz nosic wlasnie te soczewki, ktore wyprobowales u lekarza, nie mialbys ich zmieniac bez konzultacji z nim.
    Acuvue Advance for Astigmatism oczywiscie bez konzultacji tez zakupic nie mozesz, poniewaz potrzebujesz znac wartosc cylindra i osi, ktorej lekarz nie zapisal.
    Jezeli bedziesz zamawial Acuvue Oasys, to wystarczy znac dioptrie (poniewaz maja tylko jedna krzywizne), w przypadku zamowienia Acuvue Advance potrzebujesz znac krzywizne, bo sa dostepne dwie.
  • wodeck
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 13 czerwca 2008, 19:54
    Lokalizacja: stÂ?d :)

    autor: wodeck » 13 czerwca 2008, 21:30

    no tak, ale mam wra?enie ?e mi zapisa? w?a?nie ta firm?, bo na necie figuruj? jako przedstawiciele J&J a chcia?bym wiedzie? czy moge kupowa? inne soczewki innej firmy bo na necie jest o wiele taniej niz u nich, tak?e z innych firm
  • Awatar użytkownika
    armani
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 287
    Rejestracja: 18 maja 2007, 12:58
    Lokalizacja: krk

    autor: armani » 14 czerwca 2008, 01:41

    piotrek_ND pisze:- Jak id? kupi? soczewki z ta karteczk?, sprzedawczyni daje mi w?a?nie od razu te jakie s? na karteczce, jednak ostatnio kupowa?em w innym optyku i w domu dopiero zobaczy?em ?e s? to Acuvue Advance i takie nosi?em przez 3 tyg. Czy dobrze robi?em?
    Nie no kompetencja niekt??rych ludzi pora?a... sprzedawca da? Ci ca?kowicie inne soczewki bez uzgodnienia tego z Tob??
    Mo?e i one s? do siebie podobne pod wzgl?dem budowy, ale to ca?kiem inny materia?, inne uwodnienie i inna krzywizna... eh ?al.pl z niekt??rymi optykami :/ jestem zdania tego co smic nie powinno si? nic sta?, ale na wszelki wypadek przejd? si? do okulisty i sprawd? stan oczu.
    piotrek_ND pisze:- Czym sie r???ni? jedna od drugiej?
    J.w.
    piotrek_ND pisze:- A tak?e chcia?bym sie dowiedzie?, czy koniecznie musz? nosi? te kt??re przepisa? lekarz, czy mog? kupi? innej firmy?
    Mo?esz ale ka?d? zmian? musisz skonsultowa? z okulist?... nie wiesz czy dana soczewka b?dzie si? porusza? po oku tak jak nale?y dop??ki nie sprawdzisz tego u specjalisty... wi?cej mo?esz poczyta? na forum.
    piotrek_ND pisze:- Je?li tak, to zamawiaj?c przez internet sk?d mam wiedzie? jakie parametry szkie??
    Parametry znasz: Acuvue Oasys, moc -4.0 i -1.5. A je?li chodzi o inny model to nawet o tej samej krzywi?nie i ?rednicy to ca?kiem inna soczewka, musisz to wzi??? pod uwag?...
    piotrek_ND pisze:- I jeszcze jedno, lekarz stwierdzi? ?e na prawym oku mam r??wnie? astygmatyzm, zobaczy?em ?e s? teraz szk?a r??wnie? na t? wad?, czy to znaczy ?e na to jedno oko mog? kupowa? szk?o np Acuvue Advance for Astigmatism z zapisan? wad? przez lekarza (-4,0) a na lewe zwyk?e Acuvue Oasys lub Acuvue Advance?
    Widczonie ten astygmatyzm jest na tyle ma?y ?e nie potrzebujesz 2x dro?szych soczewek z korekcja cylindra :)
    piotrek_ND pisze:- No i na karteczce przy wadzie lewego oka: -1,5 jest jeszcze dopisane co? "Psp4" (je?li dobrze rozczytuje) - co to znaczy?
    Szczerze to poj?cia nie mam :D
    \
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 16 czerwca 2008, 11:53

    wodeck, a zauwa?y?e? r???nic? mi?dzy nimi? Wg mnie w Advance ostro?? jest wi?ksza, ale pod koniec dnia s? bardziej wysuszone (Oasys nadal s? galaretkowate jak zdejmuj?) i trudniej mi si? nimi manipuluje. Ciekawe jak? krzywizn? Ci dali (i na jakiej podstawie), Advance maj? dwie dost?pne...
    Te? mam tylko na prawym oku astygmatyzm, ale z r???nych wzgl?d??w koryguj? go tylko w okularach, a nie w soczewkach (cylinder nie jest du?y, szk?a nosz? rzadko, w mojej krzywi?nie dost?pne s? toryczne tylko na indywidualne zam??wienie, wi?c za drogie jak na moje potrzeby itp).
    Je?li Tw??j lekarz jest przedstawicielem J&J, to w przypadku zmiany firmy musisz si? uda? do... innego :mrgreen:
    Nigdy nie kupuj w internecie na w?asn? r?k?!
  • wodeck
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 13 czerwca 2008, 19:54
    Lokalizacja: stÂ?d :)

    autor: wodeck » 17 czerwca 2008, 08:56

    je?li chodzi o ostro??, to przy advance czu?em po kilku dniach jakby by?a s?absza ostro??, czego w przypadku oasys nie ma.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez wodeck, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Maggda15
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 10
    Rejestracja: 25 czerwca 2008, 22:37
    Lokalizacja: Warszawa

    Po raz kolejny....

    autor: Maggda15 » 26 czerwca 2008, 11:00

    Po raz kolejny chc? si? spyta? o soczewki. (na niekt??rych w?tkach ju? pisa?am) Zaczynam od pocz?tku. Mam 15 lat. By?am u okulisty , kt??ry stwierdzi?, ?e mam astygmatyzm i musz? mie? soczewki z cylindrem. Posz?am do nast?pnego okulisty ( sprawdzonego ) zbada? m??j wzrok , stwierdzi?, ?e mam tak lekki astygmatyzm i? nie musz? mie? soczewek z cylindrem. Da? mi kilkana?cie czy tam kilka (niewa?ne) soczewek firmy Oasys ( chyba jednodniowe ) i Acuvue (chyba dwutygodniowe je?li ma to jakie? znaczenie ;) ) Mam soczewki od 24 czerwca. Gdy patrz? si? w jaki? daleki albo taki na odleg?o?ci , np . 1 metra obiekt widz? go normalnie bez zamazywania. Natomiast gdy patrz? si? w prawo bez przekr?cania g?owy to obraz mi si? (tam z boku) zamazuje. Wiem, ?e to pewnie od przesuwania si? soczewki po oku. Czy te soczewki same si? dopasuj? i czy nie b?d? musia?a zmieni? ich na inne ? Drugi problem to taki, ?e przy czytaniu ksi??ki, pisaniu itp. jak ju? pisa?am na innych w?tkach , literki mi si? troch? rozmazuj?. Mog? czyta? niby i pisa? na komputerze, ale nie powiem, ?e mi to nie przeszkadza, bo w jaki? spos??b przeszkadza. Czy to ust?pi ? Je?li tak ile mam czeka? ? Mam zamiar dzi? zadzwoni? do tego optyka i zapyta? si? o to. Niepokoi mnie jeszcze jedna sprawa. Na innych forach czyta?am, ?e osoby (nie wszystkie, ale cz???) nosi?y te soczewki , kt??re mam ja, i wyst?pi?y u nich powik?ania, czyli : ?y?ki w okolicach t?cz??wki. Bardzo nie chcia?abym ?eby co? takiego wyst?pi?o w moim przypadku. Czy zanim te ?y?ki si? pojawi?, s? jakie? objawy? Np. pieczenie, k?ucie, dyskomfort je?li tak to nazwa?, ale prosi?abym o dok?adne opisanie "tego" dyskomfortu, bo ja nosz? 2 dni dopiero soczewki i m??j dyskomfort ogranicza si? do tego, ?e czasem czuj? t? soczewk? na oku, i mam jakby wra?enie "suchego oka" , ale soczewka nie zachodzi mg??.
    Meg
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 26 czerwca 2008, 12:50

    Jaki masz ten astygmatyzm? Jakie szk?a masz w okularach? Rozumiem, ?e masz okulary?

    Mam ast. tylko na jednym oku i nosz? na nim soczewk? bez cylindra, ale widz? ?wietnie g???wnie dzi?ki drugiemu oku, kt??re cylindra wcale nie potrzebuje. Gdybym mia?a na obydwu oczach cylinder, nie podoba?oby mi si? jak widz?.

    "Oasys" to nie firma, to podobnie jak "Acuvue Advance" soczewki dwutygodniowe firmy Johnson&Johnson ("no more tears" hehe). Jednodniowe tej firmy to "Acuvue 1-day" (z nawil?aczem dodatkowo "Moist"). Warto orientowa? si? na rynku :)

    O rozmazywaniu z bliska ju? Ci pisali?my, wtr?c? si? jeszcze w sprawie ?y?ek. Zanim zacz??am nosi? soczewki, oczy mia?am bia?e, niewysychaj?ce, z pojedynczymi widocznymi naczynkami (specjalnie przegl?da?am stare zdj?cia, bo wcze?niej my?la?am, ?e nigdy nie mia?am ?y?ek). Nosz? soczewki J&J i nigdy nie mia?am podra?nionych, zaczerwienionych oczu, nawet po drzemce w poci?gu :jupi: Zdejmuj? oczywi?cie na noc, ale czasem, jak si? obudz? w ?rodku nocy lub rano czuj?, ?e oczy s? bardziej suche ni? gdybym soczewek w og??le poprzedniego dnia nie nosi?a. Pomaga u?ywanie kropli po zdj?ciu soczewek, przed snem oraz zdejmowanie ich co najmniej godzin? przed p??j?ciem spa? - niech si? oczka dotleni?, odpoczn?, zanim je zamkn? pod kotar? powiek. ?y?ki mam nadal widoczne, ale nie p?k?y ani razu (mam cienk? sk??r? i na ca?ym ciele wida? mi ?y?ki, paj?czki). Nie czu? ich, ale jak poczytasz to forum (polecam - mn??stwo konkretnych informacji, ?amanie mit??w), to zauwa?ysz, ?e komplikacji nie poczujesz, dop??ki nie s? zaawansowane i wymagaj?ce leczenia, dlatego wa?ne s? regularne kontrole - obowi?zkowo co p??? roku! ?aden z 2 lekarzy, u kt??rych by?am, nie zaobserwowa? u mnie nieprawid?owo?ci typu pocz?tki wrastania naczynek w rog??wk? czy stan zapalny, ale ?ebym ich nie podra?nia?a, zalecono mi korzystanie nie ze standardowych p?yn??w do czyszczenia soczewek, ale z takich specjalnych "b?belkowych", typu AOSept.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 26 czerwca 2008, 15:08

    Maggda15 pisze:Po raz kolejny chc? si? spyta? o soczewki. (na niekt??rych w?tkach ju? pisa?am)
    takie duplikaty beda usuwane, prosze pytac tylko w jednym watku, bo robi sie co watek to to samo pytanie i kolejna ta sama odpowiedz....
  • Mientusia
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 30 czerwca 2008, 15:00
    Lokalizacja: Bydgoszcz

    autor: Mientusia » 02 lipca 2008, 14:38

    Witam wszystkich. :)

    Od tygodnia jestem szcz??liw? posiadaczk? soczewek i w zwi?zku z tym mam kilka pyta?.
    Soczewki mia?am dobierane w salonie optycznym przez lekarza i pani doktor zaleci?a abym po wyj?ciu soczewek z pojemniczka wyla?a p?yn i przep?uka?a pojemniczek wrz?tkiem i pozostawi?a do wyschni?cia. P?yn mam Solo Care Aqua i na instrukcji pisze - aby pojemniczek przep?uka? p?ynem i narazie tak robi?. Czy my?licie ?e powinnam jednak parzy? pojemniczek tym wrz?tkiem?

    Soczewki posiadam Air Optix , a doczyta?am si? ?e, teraz pojawi?y si? Air Optix Aqua - czy mog? je sobie kupi? i u?ywa?, czy musz? i?? do optyka i znowu dobiera?. ?
  • Awatar użytkownika
    woozie
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 868
    Rejestracja: 14 stycznia 2007, 11:49
    Lokalizacja: ...connecting...

    autor: woozie » 02 lipca 2008, 17:52

    Mientusia pisze:Czy my?licie ?e powinnam jednak parzy? pojemniczek tym wrz?tkiem?
    NIE NIE NIE i jeszcze raz NIE

    ludzie prosze uzywajcie wyszukiwarki bo takich pytan byla juz masa
    Mientusia pisze:Soczewki posiadam Air Optix , a doczyta?am si? ?e, teraz pojawi?y si? Air Optix Aqua - czy mog? je sobie kupi? i u?ywa?, czy musz? i?? do optyka i znowu dobiera?. ?
    Jezeli parametry sa takie same to mozesz ale i tak po samodzielnej zmianie soczewek, ktora nie jest zalecana, powinnas isc do okulisty na wizyte kontrolna.
    Obrazek

    And while women harbour the Austenesque notion that men find kindness, a good heart and a sense of humour important when looking for a spouse, the fact is that what we really want is tits like the Alps, legs like the Silk Road and a face like Kiera Knightley's.

    Jeremy Clarkson
  • Mientusia
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 30 czerwca 2008, 15:00
    Lokalizacja: Bydgoszcz

    autor: Mientusia » 02 lipca 2008, 18:07

    Dzi?ki woozie. :)

    By? mo?e kto? ju? o to pyta? i owszem czyta?am ?e nie powinny soczewki mie? styczno?ci z wod? ale je?eli lekarz zaleca mycie wod? to wola?am si? upewni?. Przecie? na zdrowy rozum zwykle s?uchamy zalece? lekarza.
  • i!
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 21 czerwca 2008, 23:56
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: i! » 30 lipca 2008, 19:32

    no ja mam pytanie, o kt??rym ju? wspomnia?em w temacie krzywizna soczewki; ot??? przez soczewki widz? nieostro z bliska, pani optyk zdaje si? na odczepnego powiedzia?a, ?e mam ?wiczy? oko-palec, czyli zbli?anie i oddalanie, no ale bez przesady, uwa?am, ?e jak po miesi?cu nie wida? r???nicy to co? jest nie tak.
    pozdrawiam!
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 31 lipca 2008, 00:25

    By?o o tym szeroko tutaj, a tak?e tutaj (dotyczy nie tylko os??b starszych).
  • monika
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 5
    Rejestracja: 08 marca 2007, 14:49
    Lokalizacja: stÂ?d:)

    autor: monika » 31 lipca 2008, 11:16

    orientujecie si?, czy taki 'zwykly' lekarz okulista, niespecjalizujacy sie w doborze soczewek jest w stanie zobaczyc, czy nie podraznia ona oka itp?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 31 lipca 2008, 11:28

    moim zdaniem powinien, bo tego tez byl uczony, pytanie tylko jak niezajmujaca sie na codzien osoba w doborze soczewek - do tego podejdzie?
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 31 lipca 2008, 11:52

    S? tacy, kt??rzy nie dobieraj?, ale ?wietnie badaj?, np. gdy gabinet nie jest przy salonie optycznym, lekarz nie chce si? bawi? w sprzedawc?, nie ma czasu na zamawianie i rozliczenia itp. Cz?ste zjawisko w przychodniach.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 31 lipca 2008, 12:29

    zgodnie z ustawa lekarz nie moze prowadzic sprzedazy!
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 31 lipca 2008, 13:17

    No w?a?nie, o to mi chodzi?o :D Dlatego w przychodni si? nie dobiera, co nie znaczy, ?e przyjmuj? niekompetentni lekarze. Wielu dorabia przy salonach optycznych (moja pierwsza pani doktor soczewkowa normalnie pracuje w przychodni, 2x w tygodniu tanio przy ma?ym salonie).
  • i!
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 20
    Rejestracja: 21 czerwca 2008, 23:56
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: i! » 31 lipca 2008, 13:40

    By?o o tym szeroko tutaj, a tak?e tutaj (dotyczy nie tylko os??b starszych).
    dzi?ki, ale nie wyja?ni?o mi to mojego problemu. Bowiem teraz wyje?d?am tak?e nie b?d? mia? okazji i?? do okulisty. Lepiej nie nosi? soczewek skoro mam os?abion? akomodacj? (swoj? drog? moja wada wzi??a si? z rozleniwienia akomodacji tak m??wi?a mi pani Gierek z Katowic)? Jakie jest zagro?enie, ?e wzrok mo?e mi sie przez t? nieostro?? na bli?y pogorszy??
    pozdrawiam!
  • onyx96
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 09 sierpnia 2008, 20:29
    Lokalizacja: Warszawa

    autor: onyx96 » 09 sierpnia 2008, 20:42

    Witam!
    2 tyg. temu temu postanowilem pojsc po soczewki. Wczesniej nosilem tylko soczewki sferyczne. Obecnie musze nosic toryczne. Mialem przerwe w noszeniu soczewek 3-4 latnia.
    Lekarz zbadal wzrok, dobral soczewki jednak w pierwszej parze probnych soczewek prawe oko wg mnie wymagalo dokorygowania.
    Lekarz przepisal silniejsze. Czekalem 3 dni. Po przymiarce nowej prawej soczewki znowu uwazam, ze nie jest dobrze!
    Pani doktor kazala mi jednak pochodzic w nich i przyjsc po tygodniu aby oko sie sprobowalo do niej przyzwyczaic. Minely 3 dni i nie widze tak wyraznie jak w okularach! Musze 3 raz isc do lekarza.

    Czy mieliscie podobna sytuacje, ze az 3 wizyty byly konieczne przy doborze odpowiednich szkiel kontaktowych...?
    Pozdrawiam!
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez onyx96, łącznie zmieniany 1 raz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości