ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1
antyrefleks - jak pielęgnować?
  • agusia95
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 07 grudnia 2006, 20:41
    Lokalizacja: BiaÂ?ystok

    antyrefleks - jak pielęgnować?

    autor: agusia95 » 07 grudnia 2006, 20:56

    Witam!
    Mam okualry z antyrefleksem. Jak je kupowa?am, to powiedziano mi, ?e mo?na je czy?ci? szmatk? such?, ale tak?e ze ?rodkami czyszcz?cymi przeznaczonymi do czyszczenia szkie? od okular??w.
    Teraz moja mama kupi?am sobie okulary, te? z antyrefleksem. Jej z kolei powiedziano, ?e nie mo?na do nich stosowa? takich ?rodk??w.
    I w zwi?zku z tym mam pytanie: jaka jest prawda? Czy je?li ja stosowa?am takie ?ciereczki nas?czone jakim? preparatem do czyszczenia, to czy ten antyrefleks m??g? ulec jakiemu? zniszczeniu i ju? "nie dzia?a"???
    Prosz? o porad?
    :help:
    Ostatnio zmieniony 27 lutego 2009, 11:32 przez agusia95, łącznie zmieniany 2 razy.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 07 grudnia 2006, 21:02

    Soczewki - najlepiej kazde - nalezy umyc, nie tylko traktowac je sciereczkami. Zwlaszcza jezeli sa uszlachetnione powlokami antyrefleksyjnymi.

    Powinno sie uzywac delikatnych, miekkich sciereczek - najlepiej wykonanych w technologii mikrowlokien. Na codzien w domowych pieleszach mozna korzystac z wody + mydelka. Natomiast w pracy/podrozy itp.. mozna kupic specjalne preparaty do pielegnacji soczewek okularowych z powlokami AR - nie jest to drogi zakup, starczy na dosyc dlugo.

    Co do nasaczanych bibulek itp, itd... nie polecalbym takich rozwiazan, nasaczane bibulki to "stare czasy", w ktorych dominowaly soczewki szklane. Nieprawidlowa pielegnacja oraz obchodzenie sie z takimi soczewkami moze grozic uszkodzeniem powloki - jezeli ma Pani jakies obawy, prosze udac sie do optyka celem oceny czy powloka zostala uszkodzona czy nie.

    tutaj opisalismy krotka notke o pielegnacji okularow
  • agusia95
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 07 grudnia 2006, 20:41
    Lokalizacja: BiaÂ?ystok

    autor: agusia95 » 08 grudnia 2006, 16:44

    Dzi?kuj? :)
  • Awatar użytkownika
    remkow
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 17
    Rejestracja: 26 lutego 2007, 21:32
    Lokalizacja: Szczecin

    autor: remkow » 26 lutego 2007, 23:07

    By? mo?e twoja mama kupila soczewki poliwenglanowe, to taki specjalny materia?, najcze?ciej u?ywany w oprawach typu "patentka", jest to materia? BARDZO wytrzyma?y ale ?atwo go uszkodzi? wszelkimi alkoholami. Dlatego nie jest zalecane stosowanie specjalnych ?rodk??w do czyszczenia soczewek okularowych, chyba ze jest wyraznie napisane ze nadaj? sie do poliw?glanu\polycarbonatu


    Antyrefleks jak i kazd? inn? pow?ok? najlepiej czy?ci? u?ywaj?c p?yn??w i wyciera? do s?ucha papierowym r?cznikiem. Z do?wiadczenia wiem ?e najlepszym produktem jest p?yn do mycia okien, czy?ci bez smug, nie wchodzi w zadne reakcje z soczewkami ani z oprawami:)

    Jak kto? uzywa szmatki i zdarzy mu sie ja niechcacy upu?ci? na ziemie to niech lepiej ja odrazu wyrzuci, bo inaczej porysuje sobie cala powlok? przy nast?pnym czyszczeniu okular??w:)
  • Awatar użytkownika
    X-ska
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 66
    Rejestracja: 22 sierpnia 2007, 11:39
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: X-ska » 18 lutego 2008, 20:52

    kilka w?tpliwo?ci ; )

    No w?a?nie - jak jest z tym czyszczeniem soczewki z wody?
    remkow pisze: Antyrefleks jak i kazd? inn? pow?ok? najlepiej czy?ci? u?ywaj?c p?yn??w i wyciera? do s?ucha papierowym r?cznikiem.
    Papierpwym r?cznikiem - ale chyba tak, ?eby nie trze? soczewki? Tylko go przy?o?y?, ?eby woda wsi?kn??a?
    remkow pisze: Jak kto? uzywa szmatki i zdarzy mu sie ja niechcacy upu?ci? na ziemie to niech lepiej ja odrazu wyrzuci, bo inaczej porysuje sobie cala powlok? przy nast?pnym czyszczeniu okular??w:)
    Czy mo?na pra? szmateczk??
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 18 lutego 2008, 21:17

    X-ska pisze:Czy mo?na pra? szmateczk??
    jezeli producent zaleca - to tak. Sa sciereczki dostepne ktore mozna prac - instrukcja na opakowaniu. Jednak wiekszosc sciereczek jaka jest dodawana do okularow - bez opakowania - nalezy traktowac jak jednorazowe - do zabrudzenia i wyrzucenia.
    remkow pisze:i wyciera? do s?ucha papierowym r?cznikiem
    no, no no... zbyt ostry, bo sa rozne reczniczki papierowe i kazdy obierze to inaczej (sa delikatne jak i bardziej szorstkie - np. z makulaturowego papieru), lepiej jak juz do przylozyc go aby zebrac nadmiar wody jak sugeruje X-ska.
  • Awatar użytkownika
    X-ska
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 66
    Rejestracja: 22 sierpnia 2007, 11:39
    Lokalizacja: Krak??w

    autor: X-ska » 19 lutego 2008, 18:59

    LEMUR pisze: Jednak wiekszosc sciereczek jaka jest dodawana do okularow - bez opakowania - nalezy traktowac jak jednorazowe - do zabrudzenia i wyrzucenia.
    hm... tylko ciekawe, czemu nikt o tgym nie informuje, ?e trzeba sobie "inn?" ?ciereczk? kupi?
    tym bardziej, ?e ja nie widz? ??znicy mi?dzy tak? do kupienia, a taka, kt??r? ci dadz? z okularami.. na mojej nawet pisze, ?e jest z mikrofibry
    mam sobie co tydize? now? ?ciereczk? za 10 z? kupowa??
ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 10 gości