ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1
Nowe okulary - źle dobrana oś?
  • frakta
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 23 kwietnia 2013, 17:46
    Lokalizacja: Kraków

    Nowe okulary - źle dobrana oś?

    autor: frakta » 23 kwietnia 2013, 17:59

    Cześć,

    Bardzo chętnie poradzę się bardziej doświadczonych - mam problem i poczucie, że coś jest nie tak z moimi okularami, do tej pory nosiłam wyłącznie soczewki kontaktowe:

    OP:
    - 3,25 cyl. - 1,25, oś: 100

    OL:
    - 2,50


    Teraz zostały przepisane mi okulary:

    OP:
    - 3,00 cyl. -1,5, oś. 85

    OL:
    - 2,5 cyl. -0,25, oś. 90

    Na lewo oko widzę w okularach bardzo dobrze, natomiast na prawe... cóż, mam problem z odczytaniem napisu, który jest metr ode mnie. Gdy patrzę na obojgiem oczu mam czasami wrażenie, że płaskie powierzchnie są lekko wygięte.
    Mam podejrzenie, że to z powodu innej osi w okularach - czy możliwe jest, że między soczewką a okularami jest aż 15 stopni różnicy?
    Dodam, że przez soczewki widzę dobrze.

    Dodam tylko, że w badaniu aparatem oś na prawym oku wynosiła (średnio) 90

    Bardzo dziękuję za rady!
    Pozdrawiam serdecznie :)
  • MrHilary
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 10
    Rejestracja: 04 lipca 2013, 19:07
    Lokalizacja: warszawa

    autor: MrHilary » 04 lipca 2013, 19:19

    Jest to możliwe w przypadku złego doboru szkieł,tutaj nie ma co dużo kombinować,tylko czym prędzej udać się do optyka i opisać swój problem,on na pewno coś doradzi i jeszcze raz wykona badanie.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 04 lipca 2013, 22:26

    Tu rzeczywiście nie ma co kombinować. Jeżeli w soczewkach kontaktowych jest wszystko dobrze i nie ma tu przypadku anizeikonii (przy tak stosunkowo małej anizometropii jest to mało prawdopodobne), to przepisanie słabszej soczewki na oko prawe jest błędem na poziomie zerówki w szkole optycznej. Trzeba zrobić ponowne badanie i ewentualnie zmienić soczewkę dla oka prawego. Prawdopodobnie, w przybliżeniu, będzie potrzebna soczewka - 3,5 cyl -1,25. Oś może się nieco różnić, ponieważ nie wiadomo czy oś w soczewce kontaktowej jest dokładnie osią cylindra. Bywa, że soczewka rotuje na oku i trzeba wprowadzić poprawkę, aby było dobrze. Skrzywienia obrazu są możliwe z powodu: złego położenia osi lub efektów pryzmatycznych, których nie ma w soczewkach kontaktowych. Po dokładnym ustaleniu osi w okularach powinno być dobrze, ewentualnie będzie dobrze po kilku dniach adaptacji.
ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości