ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1
inne osie astygmatyzmu z + zrobił sie - możliwe?
  • okular766
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 68
    Rejestracja: 13 października 2012, 18:31
    Lokalizacja: czewa

    inne osie astygmatyzmu z + zrobił sie - możliwe?

    autor: okular766 » 06 grudnia 2012, 16:50

    1/ mam takie pytanie czy:
    cyl-1,0 171st
    cyl-1,0 1st bez sfery
    oraz
    +1,0 +1,0cyl 90st
    +1,0 +1,0cyl 90st
    to są te same okulary?
    te 2 mialem przepisane w wieku 10lat (pamietam ze w nich widzialem gorzej niz bez nich), te pierwsze w wieku 20lat dlaczego osie stygmatyzmu sa inne? dlaczego z + zrobilo sie -?
    mam jeszcze teraz te okulary co mialem przepisane jak bylem dzieckiem, nadal pogarszają bardzo obraz na bliż widac wyraźnie mozna przyjąć ze tak samo jak bez nich

    2/ Czy nie noszenie okularów przy tej wadzie szkodzi oczom?

    3/ jaką powinnem miec ostrość wzroku bez i z korekcją przy tej wadzie?

    pozdrawiam
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 07 grudnia 2012, 16:31

    1) nie o nie sa te same okulary. Te ktore pan nosil w wieku 10 lat byly prawdopodobnie przypisane po to zeby nie mial Pan powazniejszej wady w pozniejszym wieku. To co jest w nowych okularach to astygmatyzm i ma go kazdy - mniejszy lub wiekszy. cyl 1,0 to juz troche wiecej niz norma wiec proponuje nosic. Dla Pana to komfort i lepsza ostrosc wzroku.

    2) Na pewno noszenie nie zaszkodzi.

    3) dobra ostrosc wzroku to 1.0 lub wiecej ale nie kazdy osiaga taki wynik. Bez korekcji na pewno ostrosc spada i przy tej wadzie moze powodowac spadek ostrosci o 1 lub 2 rzedy.
    Adek
  • okular766
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 68
    Rejestracja: 13 października 2012, 18:31
    Lokalizacja: czewa

    autor: okular766 » 07 grudnia 2012, 16:43

    1/ pamietam ze w tych okularach wcale nie chodzilem poniewaz widzialem w nich gorzej niz bez nich i lezaly w półce, one byly do blizy? aktualnie jak je zaloze to widze z bliska jakby moze minimalnie wyraźniej jednak duzej róznicy niema a na dal to pogarszają bardzo obraz,

    2/ a nie noszenie psuje mi wzrok? słyszałem ze jak zacznie sie nosic to do konca życia juz trzeba nosic bo oczy sie przyzwyczają tak? i co pare lat trzeba wymieniac na mocniejsze szkła, znam osoby co co chwile wymienialą tylko na mocniejsze

    3/ ale po korekcji każdy osiąga min 1,0 jesli nie jest chory np na zaćme, jaskre itp? Ja bez korekcji mam ostrość rzędu 0,4 i 0,5 wiec to nie jest 2 rzędy mniej od 1,0 tylko wiecej linijek, mniej wiecej przeczytam połowe tablicy, wiec ostrośc mam za niską jesli na ww. wade wzroku?

    4/Czyli mam rozumieć ze mam sam astygmatyzm -1,0cylinder? bez wady krótkowzroczności, w miejscu sfera jest puste pole dlaczego, nie spotkałem sie jeszcze z kims aby miał sam astygmatyzm.

    5/Czy to prawda ze bardzo mało osób nosi tkz minusy? tak słyszałem, osoby w dojrzałym i starszym wieku zawsze mają idealny wzrok na dal a tylko potrzebują okulary + na bliż, czy to prawda? Jakos nie chce mi sie wierzyc aby tylko nieliczni gorzej widzieli na dal, a prawie wszyscy widza idealnie a tylko z bliżą mają kłopot.

    6/
    Brak widzenia przestrzennego

    Brak widzenia przestrzennego, czyli stereoskopowego, to widzenie lepiej jednym okiem, a słabiej drugim. Ten problem występuje nawet u kilkunastu procent osób w naszym społeczeństwie. Takie osoby są bardzo często kierowcami. Muszą być bardzo ostrożni, a szczególnie o zmierzchu i nocą, oni właściwie nie powinni prowadzić w takich złych warunkach oświetlenia. Nie mają widzenia trójwymiarowego, i dlatego ciężko im ocenić odległość przy wymijaniu, ocenić sytuację, gdy nadjeżdża samochód z naprzeciwka. Niestety niedowidzenia, jeśli występowało ono już w dzieciństwie czy młodości, nie da się skorygować okularami – mówi Marta Misiuk-Hojło.

    W Polsce ta wada dyskwalifikuje zawodowych kierowców, którzy przechodzą specjalne testy. Podczas badań na amatorskie prawo jazdy (kat. B), przeprowadzane są tylko badania ostrości wzroku i pola widzenia, ale nie ma badania na widzenie przestrzenne. Dlatego należy samemu być czujnym i w razie jakichkolwiek zauważalnych zmian wzroku, zasięgnąć porady specjalisty.
    http://www.biomedical.pl/zdrowie/czego- ... -1283.html
    czyli jak na lewe oko widze lepiej (0,5) a naprawe gorzej (0,4) to nie mam widzenia przestrzennego? jak spr czy ja je mam? Tam tez pisze ze do jazdy nocą autem nalezy nosić okulary o 0,5-1,0D mocniejsze, czy to prawda?

    pozdr

    [ Dodano: 12 Grudzień 2012, 14:22 ]
    odswiezam temat
    Ostatnio zmieniony 07 grudnia 2012, 17:07 przez okular766, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 13 grudnia 2012, 15:16

    Najlepiej bedzie jesli uda sie Pan do specjalisty (moze innego) na jeszcze jedno badanie - tak dla pewnosci. Na odleglosc to mozna gdybac. Proponuje do optometrysty.
    Ostatnio zmieniony 13 grudnia 2012, 15:16 przez Adekboss1, łącznie zmieniany 1 raz.
    Adek
  • okular766
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 68
    Rejestracja: 13 października 2012, 18:31
    Lokalizacja: czewa

    autor: okular766 » 14 grudnia 2012, 16:37

    wlasnie sie zapisalem do okulisty i musze czekac ponad miesiąc...

    Prosze aby mi Pan wyjaśnił ww. pytania, w ten czas gdy musze czekac do specjalisty
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 14 grudnia 2012, 20:33

    1) wszystko zalezy od zaburzenia, nie potrafie odowiedziec na to pytanie. Jedna wazna rzecz: te same okulary u roznych osob wywoluja zupelnie rozny efekt dlatego nie moge odpowiedziec na Twoje pytanie.
    2)jak nosisz to widzisz lepiej ale niekoniecznie bedziesz wymienial na coraz mocniejsze. Moze byc tak, ze stanie w miejscu i koniec. Gwarantuje Ci, ze noszenie bedzie mialo pozytywny wplyw. Nie oczekuj prosze, ze napisze: tak mozesz nie nosic albo jak nie bedziesz nosil to oslepniesz. Moga sie wyksztalcic mechanizmy, ktore powoduja pogorszenie jakosci widzenia. Odpowiedz sobie na pytanie czy chcesz nosic okulary czy nie bo nikt Cie do tego nie zmusi jesli sam nie bedziesz chcial.
    3) o ostrosc spytaj specjaliste na badaniu, mam za malo informacji
    4)po prostu przyjmij to do wiadomosci, ze tam jest puste miejsce. To nie jest nic nadzwyczajnego
    5) nie nalezy wierzyc wszystkim we wszystko
    6)nie wiem czy masz zaburzone widzenie przestrzenne! - testy, testy i jescze raz testy. Gdyby ktos potrafil ocenic stan twojego ukladu wzrokowego tylko na podstawie ostrosci wzroku to bylby medium. Nie sprawdzaj nic sam tylko zostaw to specjaliscie. I napisze to jescze raz: nie nalezy wierzyc wszystkim we wszystko. (szczegolnie w internecie) Tego o jezdzie noca nawet nie skomentuje.

    pozdrawiam i zycze powodzenia
    Adek
  • okular766
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 68
    Rejestracja: 13 października 2012, 18:31
    Lokalizacja: czewa

    autor: okular766 » 15 grudnia 2012, 15:56

    1/ale w wieku 10lat mialem je przepisane na dal czy bliż?
    +1,0 +1,0cyl 90st
    +1,0 +1,0cyl 90st pod receptą napisane ostrość 0,7 , 0,8 po korekcji 1,0 1,0
    równo po 10latach :
    0000 -1,00cyl 170st
    0000 -1,00cyl 1st napisane wyraźnie NA DAL

    2/z rodziny mi mówią ze jak zaczne nosic to do śmierci bede nosił i zeby sie wtrzymac z okularami az będe mial wiekszą wade wzroku, tak po za tym to jesli bym prawka nie mial to wg mnie okulary sa zbedne tv widze, komputer tez z bliska tez, tylko autem troche sie boje jezdzic po zmroku i w nocy, a w dzien meczą mi sie oczy

    3/jako dziecko pamiętam ze się bawiłem wskaźnikiem laserowym czerwonym (takim bryloczkiem), czy taki wskaźnik może uszkodzić wzrok i spowodować wade? choroby itp? to nie od niego nabawilem sie astygmatyzmu?

    4/czyli mam rozumiec ze krótkowzroczności nie posiadam? bo sfera koryguje wlasnie nią, a czemu przy cylindrach mam znak - jesli krótkowzroczności nie mam
    znajomi sie zdziwili, bo na ich receptach tylko w polu sfera byly liczby i nigdzie po za tym

    5/pytam sie czy rzeczywiście wiekszosc ludzi widzi idealnie na dal? tylko nieliczni nie widzą daleko? jak ktos ma dalekowzrocznosc to jak sama nazwa wskazuje daleko widzi a blisko nie tak? jak ktos ma krótko... to widzi blisko a w dal nie? np mój tata ma -6 no i w dal nie widzi a z bliska widzi perfekcyjnie bez okularów, lepiej widzi o de mnie z bliska oczywiscie

    6/zawsze myslalem ze w oczach liczy sie ostrość, przeciez jak ktos ma ostrosc 1,0 to ma wzrok bardzo dobry i czego jeszcze szukać? rozumiem moze byc daltonistą, albo miec wąskie pole widzenia ale w 99procentach przypadkach okulisci spr. jedynie ostrość wzroku

    7/na zwykłej wizycie u okulisty okulista spr też stan siatkówki, rogówki, dno oka, cisnienie itp aby wykluczyć różne patogeny oraz choroby?

    Pozdrawiam Adekboss1
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 20 grudnia 2012, 13:03

    ponownie te same pytania... Prosze czytac ze zrozumieniem. Wszystko napisalem powyzej. Co do lasera to mozna uszkodzic sobie nim wzrok ale pod warunkiem, ze swiecil Pan sobie nim bezposrednio po oczach.
    Adek
  • okular766
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 68
    Rejestracja: 13 października 2012, 18:31
    Lokalizacja: czewa

    autor: okular766 » 21 grudnia 2012, 15:19

    Aha, a mozesz napisać co niby takim laserem mozna sobie uszkodzic w oczach? Wtedy juz okulary nie pomoga?

    Jak patrze na jasne tło, przedmioty, niebo to widze takie 2 małe kropeczki zawsze kolo siebie w polu widzenia tam gdzie ostro widze i jak zatrzymam wzrok to one lecą i potem spadają na dół i zawsze są od siebie jednakowo oddalone co to jest jesli mozna spytać?
ODPOWIEDZ Posty: 9 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 1 gość