ODPOWIEDZ Posty: 12 Strona 1 z 1
wyniki badań - pytanie
  • lolek
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 13 grudnia 2009, 20:50
    Lokalizacja: Kraków

    wyniki badań - pytanie

    autor: lolek » 21 grudnia 2009, 18:18

    Witam!

    Możecie powiedzieć mi coś na temat wyniku tego badania wzroku bo nie za bardzo wiem jak mam to czytać ?
    Wiem, że mam astygmatyzm ale jest on tylko na oku prawym czy na obydwu ?
    Jeśli ktoś może mi powiedzieć coś więcej na temat tego badania to bardzo proszę.

    Obrazek

    Z góry dziękuję za odpowiedź ! :papa:
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez lolek, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    kooboo
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 26
    Rejestracja: 22 maja 2009, 04:08
    Lokalizacja: Z Nienacka

    autor: kooboo » 22 grudnia 2009, 10:19

    Na temat badania nie jestem w stanie nic powiedzieć, natomiast odnośnie samej recepty, to wszystko jest w największym porządku :)
    Astymatyzm występuje w obydwu oczach. Świadczy o tym zapis w drugiej kolumnie (cylinder) oraz jego oś.
    Nie bardzo wiadomo, poza tym, co Cię tak naprawdę nurtuje :)

    Pozdrawiam.
    Ostatnio zmieniony 22 grudnia 2009, 10:21 przez kooboo, łącznie zmieniany 1 raz.
  • lolek
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 13 grudnia 2009, 20:50
    Lokalizacja: Kraków

    autor: lolek » 22 grudnia 2009, 10:57

    kooboo pisze:Na temat badania nie jestem w stanie nic powiedzieć, natomiast odnośnie samej recepty, to wszystko jest w największym porządku :)
    Astymatyzm występuje w obydwu oczach. Świadczy o tym zapis w drugiej kolumnie (cylinder) oraz jego oś.
    Nie bardzo wiadomo, poza tym, co Cię tak naprawdę nurtuje :)

    Pozdrawiam.
    Czy astygmatyzm występuję w moim przypadku razem z krótkowzrocznością ?
    Moja wada wzroku to OL: -1,25 , OP: -0,75 dioptrii, tak ?
    Może są to głupie pytania ale będę wdzięczny za odpowiedź. :prosze:
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 22 grudnia 2009, 18:38

    Dokladnie to jest tak:
    Oko prawe - astygmatyzm prosty, krotkowzroczny, niezgodny z regułą
    Oko lewe - astygmatyzm złożony, krótkowzroczny, również niezgodny z regułą
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    badanie

    autor: Adekboss1 » 23 grudnia 2009, 12:47

    Nie chciałbym się czepiać ale na recepcie nie ma ani nazwiska pacjenta ani podpisu i pieczątki specjalisty więc recepta jest NIE WAŻNA! Jeśli miałbym ją zrealizować to tylko po uprzednim poinformowaniu klienta, że robi to na własną odpowiedzialność. Ewentualnie sprawdziłbym jego ostrość wzroku w tej korekcji.

    Co do pytania to tak jak powyżej napisano, masz astygmatyzm na OP i na OL.
    Adek
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 23 grudnia 2009, 13:16

    Adekboss1 pisze:Nie chciałbym się czepiać ale na recepcie nie ma ani nazwiska pacjenta ani podpisu i pieczątki specjalisty
    prosze zwrocic uwage, ze autor postu zachowal sie bardzo profesjonalnie i "zatuszowal" te dane osobowe (zarowno swoje jak i osoby wykonujacej badanie)
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Awatar użytkownika
    Adekboss1
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 385
    Rejestracja: 01 lutego 2009, 14:04
    Lokalizacja: Poznan

    autor: Adekboss1 » 23 grudnia 2009, 13:37

    Ahh faktycznie :) przepraszam myślałem, że to tylko słaba jakość scana ;] faktycznie profesjonalnie. W takim razie wszystko ok.
    Adek
  • Awatar użytkownika
    kooboo
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 26
    Rejestracja: 22 maja 2009, 04:08
    Lokalizacja: Z Nienacka

    autor: kooboo » 24 grudnia 2009, 03:37

    lolek pisze:Moja wada wzroku to OL: -1,25 , OP: -0,75 dioptrii, tak ?
    Teoretycznie i tak i nie. Pańska wada wzroku to jednocześnie:
    OP 0,00 / -0,75 oś 90'
    OL -1,00 / -0,25 oś 70'
    jak i:
    OP -0,75 / +0,75 oś 180
    OL -1,25 / +0,25 oś 160

    Dlatego nie należy oddzielać w "mojej wadzie" mocy sfery od mocy cylindra, ponieważ stanowią jedną całość. Dla osoby, która do końca nie rozumie na czym rzecz polega potocznie przyjęło się o wadzie mówić o wartości sfery. Ale jak widać na powyższym, Pańskim, przykładzie, takie określenie jest zupełnie niejednoznaczne i niekompletne. W takim uproszczonym poglądzie, ta wada wynosiłaby jednocześnie:
    OP 0,00, OL -1,00
    oraz
    OP -0,75, OL -1,25
    Co w obydwu przypadkach jest oczywiście bzdurą :)
    Przykład z życia: spodnie także oprócz szerokości w pasie mają także długość nogawki i chociaż jedno z drugim za wiele nie ma wspólnego, to obie razem dopiero tworzą rzeczywisty rozmiar spodni.
    I podobnie ma rzecz się z naszymi oczami. Jedna wartość to zwyczajnie za mało, aby je w pełni opisać :)

    Pozrawiam i wesołych świąt :)
  • lolek
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 4
    Rejestracja: 13 grudnia 2009, 20:50
    Lokalizacja: Kraków

    autor: lolek » 24 grudnia 2009, 10:39

    Bardzo dziękuje za pomoc i wyjaśnienie recepty.
    Mam jeszcze pytanie odnośnie okularów. Czy przy tej wadzie wzroku noszenie okularów jest wskazane cały czas, czy wręcz przeciwnie ? Rozumiem, że tej wady wzroku nie da się
    (po za laserem) skorygować, jedynie utrzymać w stanie jakim jest poprzez właśnie noszenie okularów?
    Bardzo proszę o odpowiedź jeszcze na to pytanie.

    Z góry dziękuje i pozdrawiam

    Konrad

    WESOŁYCH ŚWIĄT !
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 24 grudnia 2009, 11:07

    Noszenie korekcji okularowej koryguje wiazke swiatla wpadajaca do oka. Widzimy wtedy w sposob jak osoby nie obarczone wada (przyjmijmy ze tak jest dla uproszczenia pomijajac aberracje itp.)

    Jezeli specjalista nie wspomnial nic o sposobie noszenia - okulary nosimy caly czas, do kazdych warunkow, na kazda odleglosc. Nawet pomimo tego, iz moze Ci sie wydawac ze z bliska widzisz dobrze.

    Oczywiscie pomijam tu takie "wyskoki" niektorej czesci specjalistow jak okulary tylko na tv, komputer, czytanie itp.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 24 grudnia 2009, 11:52

    Oczywiscie pomijam tu takie "wyskoki" niektorej czesci specjalistow jak okulary tylko na tv, komputer, czytanie itp.
    Wydaje się, że to zbyt duże uogólnienie. Zdarza się, że przepisuje się soczewki pobudzające lub hamujące akomodację podczas fiksacji na określoną odległość, w tym również osobom, których uklad optyczny nie wykazuje błędu refrakcji.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 24 grudnia 2009, 20:57

    mexx, tak uogolnilem, (moze zbyt bardzo, jezeli chodzi o osoby nie bedace w temacie) ale mam nadzieje ze czytales miedzy wierszami i prawidlowo odczytales moja wypowiedz.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Posty: 12 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości