ODPOWIEDZ Posty: 6 Strona 1 z 1
wada -2,25 czy soczewki o tej samej mocy?
  • madiol
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 23 października 2009, 18:56
    Lokalizacja: Polska

    wada -2,25 czy soczewki o tej samej mocy?

    autor: madiol » 23 października 2009, 19:11

    Witam!
    3 miesiace temu bylam u okulisty w [nazwa regulamin], zeby dobrac soczewki. Wczesniej nosilam okulary, ale zgodnie z poleceniem innego lekarza, tylko do TV i tablicy w szkole. Potem czulam, ze wzrok mi sie pogorszyl, a ze nie chciałam nosic okularow caly czas to wybralam soczewki. Pani w [nazwa regulamin] zbadala wzrok i podala wade:
    OP -2,00
    OL -1,75
    Powiedziała, że według komputera powinno być o 0,25 więcej na każde oko, ale ona uważa, że oko powinno pracować i z tymi mocami dam sobie radę.

    Dzisiaj byłam na badaniu, bo czułam, że lewe oko mi się pogorszyło... inna pani doktor zbadała mnie chyba wszystkim czym mogła i stwierdziła, że w obu oczach mam tak samo czyli -2,25. Trochę się zmartwiłam tym, że przez 3 miesiace lewe oko pogorszylo sie o 0,5... spytalam jaka moze byc tego przyczyna i babeczka powiedziala, ze poprzednie badanie moglo byc niedokladne. Teraz wyszlo tyle i o takich parametrach dostalam nowe soczewki.

    I teraz moje pytanie - czy moc soczewek (te cale minusy) maja byc dokladnie takie jak ma wada czy powinny byc mniejsze, zeby oko pracowalo? Boje sie, ze za pol roku przyjde do kontroli i pogorszy mi sie o kolejne -1.

    Pozdrawiam!
  • MZ
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 88
    Rejestracja: 05 sierpnia 2005, 15:50
    Lokalizacja: Wrocław

    autor: MZ » 25 października 2009, 10:15

    Co to znaczy; "żeby oko pracowało"?
    Czy kupuje się buty o numer mniejsze "żeby noga pracowała"?
  • madiol
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 23 października 2009, 18:56
    Lokalizacja: Polska

    autor: madiol » 25 października 2009, 17:12

    Dwie z trzech okulistek użyło tego sformułowania. Dały mi okulary/soczewki o mniejszych parametrach niż rzeczywista wada, żeby "nie rozleniwić oczu, ale zmusić do pracy". Dlatego pytam czy powinnam nosić soczewki -2,25, czy mniejsze.

    Słyszałam też od różnych osób, czytałam na forum, że soczewki powinny mieć mniejszą moc niż okulary (bodajże o 0,25-0,5) z racji tego, że soczewka leży na oku, a nie jest oddalona od oka tak jak soczewka okularowa.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: K-ów

    autor: Malla » 25 października 2009, 19:17

    Tak, ale od wady rzędu 3 czy 4 D, Twoja jest na to za mała.

    Co do "zmuszania oczu do pracy", zmienisz na to spojrzenie, jak przeczytasz jakiś artykuł oparty na aktualnej wiedzy medycznej (klik!). Nic dobrego z tego "zmuszania" nie wychodzi, lepiej robić regularny odpoczynek od ekranu, wyjść na świeże powietrze, popatrzeć trochę w dal...
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez Malla, łącznie zmieniany 1 raz.
  • madiol
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 3
    Rejestracja: 23 października 2009, 18:56
    Lokalizacja: Polska

    autor: madiol » 25 października 2009, 23:25

    Dziękuję za ten artykuł. Teraz już wiem, że "praca oka" to mit. W takim razie mogę powiedzieć, że miałam szczęście, że trafiłam na odpowiednią okulistkę, która postawiła sprawę jasno.

    Czyli zostaję przy -2,25 w okularach i soczewkach. Mam nadzieję, że na dłuuugo :spoko:

    Pozdrawiam!
  • brittle44
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 19
    Rejestracja: 13 listopada 2009, 19:58
    Lokalizacja: Krk

    autor: brittle44 » 13 listopada 2009, 20:05

    Wytężanie wzroku przy minusach to jakaś bajka. Ja mam plusy i napoczatku okulistka zwaliła mi wzrok (w rok z +0.5 do +5) i pojechalam za miasto i druga okulistka zalecila mi zakladac na lepsze oko przepaske i nosic 1h. Po 2 miesiacach doszlam do +4. Pozdrawiam:)
ODPOWIEDZ Posty: 6 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość