ODPOWIEDZ Posty: 14 Strona 1 z 1
Pomyliłam soczewki
  • emibry
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 21 września 2009, 19:13
    Lokalizacja: Łebno

    Pomyliłam soczewki

    autor: emibry » 21 września 2009, 19:15

    Witam. Pomylilam soczewki. Wiem,ze to glupie,ale bylam zmeczona i robilam to w pospiechu. Wiem,ze sciaga sie najpeirw jedna soczewke i wklada do pojemnika,a potem druga. Ale niestety tym razem tak wyszlo. I teraz nie wiem co zrobic. Probowalam je zamiennie wkladac na oko,ale sama nie wiem jak jest dobrze. dodam,ze jedna soczewka jest astygmatyczna a druga normalna. jedna jest wieksza a druga mniejsza. czy to wlasnie ma zwiazek z tym astygmatyzmem? ktora powinna byc wieksza?
    OL: -2.25
    OP: -1.25/ -1.75 / 20 stopni (?)
  • Awatar użytkownika
    Daisy
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 161
    Rejestracja: 02 marca 2008, 02:01
    Lokalizacja: wielkopolska

    autor: Daisy » 22 września 2009, 22:28

    Z tych, które ja nosiłam, zawsze soczewki toryczne były trochę większe od sferycznych.
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 23 września 2009, 00:15

    czasami roznica w wielkosci srednicy pomiedzy toryczna a sferyczna siega 0,2 - 0,5mm nie wiem czy jest ktos w stanie stwierdzic roznice polmilimetra ;-)
    "na oko" to nie wiele, a na oku robi wielka roznice.

    Przy okazji pojemniczki maja naniesiona litere R na wieczku lub jedno jest innego koloru, po to aby uniknac takich sytuacji.

    Jezeli chcesz miec pewnosc, udaj sie do optyka z soczewka w pojemniczku, niektorzy dysponuja dioptriomierzami z nakladka do pomiaru soczewek kontaktowych.
  • emibry
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 21 września 2009, 19:13
    Lokalizacja: Łebno

    autor: emibry » 23 września 2009, 11:06

    czyli ja sama nie moge tego rozroznic?
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 23 września 2009, 14:00

    Wg mnie przy takiej różnicy wad i cylindrze powinnaś widzieć różnicę, jak założysz soczewkę na złe oko, ale to pewnie zależy od indywidualnej wrażliwości.
  • emibry
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 21 września 2009, 19:13
    Lokalizacja: Łebno

    autor: emibry » 23 września 2009, 14:35

    tylko,ze to jest tak,ze ja na prawe jak i na lewe oko mam astygmatyzm. Tylko,ze okulista stwierdzil,ze na lewe moge nosic zwykle soczewki. Za to na prawe ta wada jest juz za duza i musze miec te specjalne. Moze dlatego nie widze tak dobrze tej roznicy.
  • emibry
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 21 września 2009, 19:13
    Lokalizacja: Łebno

    autor: emibry » 23 września 2009, 14:43

    Daisy pisze:Z tych, które ja nosiłam, zawsze soczewki toryczne były trochę większe od sferycznych.
    toryczne czyli te astygmatyczne,tak? tez mi sie wlasnie wydaje po meirzeniu,ze to wlasnei ta soczewka jest wieksza,ale glowy sobie uciac nie dam.
  • Awatar użytkownika
    Daisy
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 161
    Rejestracja: 02 marca 2008, 02:01
    Lokalizacja: wielkopolska

    autor: Daisy » 23 września 2009, 15:38

    A ja jestem pewna,że ta "astygmatyczna" jest ciut większa, widać to gdy obie założy się na oczy. Też noszę jedną sferyczną i jedną toryczną. Choć ja nawet jeśli je pomylę, to widzę znaczną różnicę w ostrości.
  • emibry
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 21 września 2009, 19:13
    Lokalizacja: Łebno

    autor: emibry » 23 września 2009, 16:00

    to fakt. jedną obwodke widac bardziej na oku. To oznacza,ze jednak dobrze je dopasowalam. dzieki :)
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 23 września 2009, 21:13

    Malla pisze:Wg mnie przy takiej różnicy wad i cylindrze powinnaś widzieć różnicę
    nie koniecznie, gdyz soczewka sferyczna jest bliska ekwiwalentowi sferycznemu soczewki torycznej.
    Najpewniej bedzie udac sie np. do specjalisty, ktory dobiera soczewki kontaktowe, soczewka toryczna ma specjalne znaczniki rotacji, ktore widac pod lampa szczelinowa.
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez optometrysta.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 23 września 2009, 23:09

    Ja widzę różnicę między okularami z cylindrem, a okularami o ekwiwalencie. Soczewki wprawdzie torycznej nie miałam, ale mam odpowiednik sferyczny i wcale nie jestem w 100% zadowolona, a mam tylko -0.75D w cylindrze. Dlatego myślę, że to kwestia wrażliwości.

    Emibry - a jakie w ogóle nosisz soczewki? A nuż będą się znacznie różnić wielkością... Długo już je nosisz?
    LEMUR pisze:soczewka toryczna ma specjalne znaczniki rotacji, ktore widac pod lampa szczelinowa
    w sumie - najprostsze wyjście :)
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez Malla, łącznie zmieniany 1 raz.
  • emibry
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 21 września 2009, 19:13
    Lokalizacja: Łebno

    autor: emibry » 24 września 2009, 13:10

    nie dlugo..... drugi tydzien sie zaczal dopiero. Soczewki AIR OPTIX
  • Malla
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 1186
    Rejestracja: 03 marca 2008, 13:25
    Lokalizacja: P-śl / K-ów

    autor: Malla » 24 września 2009, 14:23

    To faktycznie trochę szkoda wyrzucać po tygodniu...

    Toryczna powinna być nieco większa, ale nie wiem czy gołym okiem to zauważysz :)

    Skocz do jakiegoś salonu optycznego z soczewkami w pojemniczku, a nuż będą mieli odpowiedni sprzęt, żeby to sprawdzić. Albo, tak jak radził Lemur, specjalista pod powiększeniem odróżni. Może nawet bezpłatnie to zrobią - pozostaje tylko pójść i się przekonać osobiście :) Jeśli oczywiście zamiana soczewek Ci przeszkadza, bo skoro twierdzisz, że widzisz dobrze, to chyba nic złego się nie dzieje ;]
    Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez Malla, łącznie zmieniany 1 raz.
  • emibry
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 7
    Rejestracja: 21 września 2009, 19:13
    Lokalizacja: Łebno

    autor: emibry » 24 września 2009, 20:53

    sprobuje z tym optykiem,choc wydaje mi sie,ze dobrze je dopasowalam. I jesli chodzi o ta wielkosc,to jak dla mnie widze golym okeim,ze jedna jest wieksza.
ODPOWIEDZ Posty: 14 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości