ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1
Czy dobrze mi doradzili ? zielona jestem zupełnie
  • megan
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 25 lipca 2009, 15:15
    Lokalizacja: z Polski

    Czy dobrze mi doradzili ? zielona jestem zupełnie

    autor: megan » 25 lipca 2009, 15:31

    Cześć wszystkim:-) ,jestem tu nowa więc chciałam się przywitać.Mam nadzieję że mi doradzicie.Dziś złozyłam zamówienie na okulary w znanym salonie, przyszłam dod domu, czytam achunek i nic nie wiem :mur: .Moze od początku ,mam dużą wadę w jednym oku ,drugie zaczęło sie psuć. Okulista by odciązyc prawe oko przepisał szkło na lewe oko +3,0 cyl.+2,0 oś 110 na prawe zaś +0,5 cyl +0,5 oś 110.W salonie doradzili mi szkła antyrefleksyjne i asferyczne .Na paragonie widnieje :socz.P. :NULUX 1.5 HVA (+) MAG.WA; SS OO1 +1,00 -0,50 160 .Socz. lewa NULUX 1.5.HVA(+) MAG.WA;SS +5,00 -2,OO 20. Powiem szczerze że nic kompletnie z tego nie rozumiem :mur: .Doradzcie też czy warto było wziąc dodatkowo fotochromy.Dziekuje bardzo i pozdrawiam:-)
    Ostatnio zmieniony 02 sierpnia 2009, 23:46 przez megan, łącznie zmieniany 1 raz.
    meg
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 302
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    autor: mexx » 25 lipca 2009, 19:30

    Na wątpliwości i pytania trochę późno. Należało najpierw zapytać, a potem decydować się na zakup. Jeżeli coś będzie nie tak, to niestety - żabę trzeba będzie zjęść.
    Ale do rzeczy. Piszesz:
    na prawe zaś +0,5 cyl +0,5 oś 110. /…./
    /……/ Na paragonie widnieje :socz.P. :NULUX 1.5 HVA (+) MAG.WA; SS OO1 +1,00 -0,50 160
    Moc soczewek z recepty i paragonu jest taka sama . Różnice zapisu wynikają z różnic w umownej formie zapisu z dodatnim lub ujemnym, cylindrem. Coś jest jednak nie tak z osią cylindra dla oka prawego. Mam nadzieję, że to tylko błąd przy przepisywaniu, a soczewka jest wstawiona prawidłowo. Jeżeli na paragonie jest +1,00 – 0,50 160, to na recepcie od lekarza powinno być + 0,5 cyl + 0,5 oś 70. Jeżeli na recepcie jest tak jak napisałaś, to na paragonie powinno być +1,00 – 0,50 20. Pozostałe rzeczy to oznaczenie informujące, że jest to soczewka wykonana z materiału o współczynniku załamania światła 1,5, konstrukcji asferycznej i z powłoką antyrefleksyjną .
    Czy dobrze doradzili? Z punktu widzenia sprzedawcy dobrze. Ze względu na różnicę grubości zastosowanie konstrukcji asferycznej pozwoli na pewną redukcję tej różnicy. Natomiast z punktu widzenia kupującego … również dobrze, chyba, że …. są to soczewki cylindryczne zapisane po raz pierwszy lub, gdy jest duża zmiana mocy lub położenia kątowego osi cylindra w stosunku do poprzednio używanej korekcji. W takiej sytuacji, bywa, że są trudności z adaptacją do soczewek i w skrajnym przypadku trzeba zmienić ich moc. Soczewki asferyczne wymagają szczególnie dokładnego montażu, a jego niedokładności mogą utrudnić adaptację. W takich przypadkach czasem taniej jest wykonać okulary z soczewkami najtańszymi (asferyczne z antyrefleksem na pewno nimi nie będą), a dopiero gdy wszystko jest dobrze decydować się na soczewki z górnej półki. Ale to jest gdybanie. Zbyt mało jest informacji i sprzedawca pewnie też ich nie miał. Jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych, soczewki fotochromowe są wygodne. W tym przypadku należy jednak pamiętać, aby były to soczewki z powierzchniową warstwą fotochromową.
    Ostatnio zmieniony 25 lipca 2009, 19:32 przez mexx, łącznie zmieniany 1 raz.
  • megan
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 25 lipca 2009, 15:15
    Lokalizacja: z Polski

    autor: megan » 25 lipca 2009, 20:08

    Bardzo Ci mexx dziękuję za szybką odpowiedz:-) tak pomyliłam się w zapisie osi oka prawego na recepcie(miała być 70) ,czyli wszystko jest w porządku.Dodam że szkło na lewym oku nie poprawia mi wzroku mimo swojej mocy a jedynie w niewielkim stopniu odciąża oko prawe i ewentualnie wyklucza bóle głowy spowodowane przeciążaniem tego oka,więc nie mam żadnych sensacji po założeniu tak grubego szkła.Jeszcze raz bardzo Ci dziekuję za pomoc:-) pozdrawiam :-)
    meg
ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 11 gości