ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1
pomoc w interpretacji recepty i ustaleniu jej konsekwencji
  • ciekawska
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 16 stycznia 2009, 09:50
    Lokalizacja: Lublin

    pomoc w interpretacji recepty i ustaleniu jej konsekwencji

    autor: ciekawska » 16 stycznia 2009, 10:14

    Na mojej recepcie na okulary widniej? nast?puj?ce czarno-magiczne informacje:
    oko prawe:sfera +0,75 cylinder -0, 75 o? 85 pd 64
    oko lewe: nic
    Czy to znaczy, ?e mam na jednym oku dalekowzroczno?? i astygmatyzm? Czy kt??re? z nich mo?e si? zredukowa? przy noszeniu okular??w? A du?o pog??bi??
    Pan okulista ( bo badanie robi?am w innym miejscu ni? wyrabia?am okulary) zaznaczy?, ?e okulary s? do dali i do blizy, pani optyk ?e do dali. Czy powinnam je nosi? ca?y czas? To ma?a wada, z daleka widz? nadje?d?aj?ce autobusy tudzie? to co jest napisane na tablicy. Trudno b?dzie mi si? prze?ama?? Czy w tym wypadku mog? je nosi? tylko do komputera i czytania ksi??ki? Czy to du?a wada? Nie wyobra?am sobie siebie chodz?cej w okularach skoro widz? dobrze, zawsze tak widzia?am, a dopiero teraz postanowi?am si? upewni? co to za wada. Okulista powiedzia?, ?e niekt??rzy nie koryguj? takiej wady i to raczej m??j wyb??r, a nie konieczno??, pani optyk powiedzia?a, ?e ona by radzi?a nosi? ca?y czas, bo to du?a r??znica.
    Bardzo prosz? o jakie? wskaz??wki, z g??ry serdecznie dzi?kuj?:)
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 16 stycznia 2009, 11:00

    jezeli jest wada, powinno sie nosic korekcja aby obraz siatkowkowy byl ostry. Do tego masz roznice pomiedzy OP i OL wiec oczy nie funkcjonuja rownomiernie. To ze widzisz dobrze, to moze byc kwestia TYLKO wydawania sie.

    Nie uzupelnilas profilu, nie napisalas ile masz lat... mlode osoby nadwzroczne czesto niepotrzebnie wykorzystuja akomodacje i powoduje to szybsze zmeczenie, znuzenie itp...

    Jezeli jestes mloda osoba, okulary powinny byc do noszenia caly czas. Chyba ze sa jakies specjalne ustalenia osoby ktora przeprowadzala badanie.

    Chce podkreslic, ze okulary NIE LECZA tylko koryguja wade wzroku... to czy bedziesz nosila czy nie, zalezy tylko i wylacznie od Ciebie, natomiast pomysl sobie co bedzie za 5, 10 lat - jaki to przyniesie skutek dla Twoich oczu... i zebys wtedy nie przypomniala sobie tej sytuacji i powiedziala "a szkoda ze za mlodu nie nosilam..."

    Jezeli masz watpliwosci co do recepty to powinnas to konsultowac z osoba ktora dokonywala badania.

    Te rozne zdania co do tego czy powinnas nosic czy nie, wynikaja po prostu z roznego podejscia o czym nie raz bylo na forum.
  • ciekawska
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 16 stycznia 2009, 09:50
    Lokalizacja: Lublin

    :(

    autor: ciekawska » 16 stycznia 2009, 12:03

    dzi?kuj? bardzo:)
    w styczniu sko?czy?am 19 lat czyli chyba si? zaliczam;)
    a czy przy takiej wadzie mo?na nosi? soczewki/?? nie wiem jak si? do tych okular??w prze?ama?, to takie dziecinne podej?cie, ale mam wra?enie ?e wszyscy si? na mnie b?d? patrze?. Od czego powinnam zacz?c ?eby stopniowo przesta? si? wstydzi??
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 16 stycznia 2009, 12:16

    ciekawska pisze:Od czego powinnam zacz?c ?eby stopniowo przesta? si? wstydzi??
    pochodzic po salonach optycznych i poprzymierzac oprawy, na dzien dzisiejszy sa duzo ciekawsze, ladniejsze, modniejsze niz... kilka lat temu :)
  • Awatar użytkownika
    Daisy
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 161
    Rejestracja: 02 marca 2008, 02:01
    Lokalizacja: wielkopolska

    autor: Daisy » 27 maja 2009, 16:30

    Moja mama otrzymała dzisiaj 2 recepty od tego samego okulisty, jedną na zwykłe szkła, drugą na szkła progresywne. Dane na jednej recepcie widnieją takie:
    Do dali: OP +1,5 kod szkieł 10.02
    OL +1,00 cyl + 1,00 oś 5 stopni kod szkieł 20.02
    Do bliży: OP +4,5 kod szkieł 11.02
    OL +4,00 cyl+1,00 oś 5st. kod szkieł 20.02

    na drugiej recepcie napisano:
    Do bliży OP +3,50 kod szkieł 10.02
    OL +3,00 cyl +1 oś 5st kod szkieł 20.02


    Czy może mi ktoś powiedzieć która recepta jest na szkła progersywne? Jaką moc szkieł powinna mama mieć gdyby zdecydowała się na 2 oddzielne pary okularów? Skąd ta różnica w mocy szkieł do bliży na jednej i drugiej recepcie?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    autor: optometrysta.pl » 27 maja 2009, 16:40

    Pierwsza wynika ze jest na dal i bliz (co jest w miare oczywiste)
    Natomiast druga na odleglosc posrednia, bo nijak sie ma do dali i blizy wzgledem pierwszej. Takze te z drugiego zapisu prawdopodobnie beda np. do komputera, ktory jest na nieco dalszej odleglosci niz odleglosc z ktorej czyta Twoja mama.

    W razie watpliwosci przed zamowieniem okularow warto skontaktowac sie z okulista aby nie bylo nieporozumienia.
  • Awatar użytkownika
    Daisy
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 161
    Rejestracja: 02 marca 2008, 02:01
    Lokalizacja: wielkopolska

    autor: Daisy » 27 maja 2009, 23:14

    Dziękuję za odpowiedź, to by się zgadzało, bo lekarz coś wspominał o komputerze, teraz już wiem o co chodzi :D
ODPOWIEDZ Posty: 7 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości