ODPOWIEDZ Posty: 6 Strona 1 z 1
skrzydlik
  • ewags1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 14 kwietnia 2008, 18:12
    Lokalizacja: Hajn??wka

    skrzydlik

    autor: ewags1 » 14 kwietnia 2008, 18:26

    Bardzo prosz? o porad?. Chodzi o uporczywie nawracaj?cy skrzydlik u mojego taty, 60 lat, na emeryturze. Dzisiaj mia? 5 raz (!) usuwany skrzydlik z prawego oka, na lewym ju? mia? 2 razy i podobno zn??w "odrasta". Pr??bowa? te? krio, zamra?ania, ale jak wida? to nie pomaga. Ludzie, mo?e kto? mia? podobny problem i mo?e mi pom??c? Bardzo prosz? o pomoc, bo widz? jak si? m?czy i jak prze?ywa konieczno?? kolejnego zabiegu. W tej chwili leczy si? w Bia?ymstoku.
    Pozdrawiam goraco wszystkich!
    ewags1
  • małgosia
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 17 stycznia 2009, 19:17
    Lokalizacja: Rekowo G??rne

    autor: małgosia » 17 stycznia 2009, 19:24

    ewags1, M??j m?? ma taki sam problem, mia? 8 razy operacj? a skrzydlik odrasta, jest to dla niego bardzo bolesne i uci??liwe, je?eli kto? mia? podobne problemy prosz? o porad?.
  • nati
    Przyjaciel
    Przyjaciel
    Posty: 40
    Rejestracja: 15 kwietnia 2008, 19:57
    Lokalizacja: WrocÂ?aw

    autor: nati » 17 stycznia 2009, 20:23

    Skrzydlik (pterygium) jest to zmiana zwyrodnieniowa spoj??wki. Jego etiologia jest nieznana, jakkolwiek wi??e si? j? z dra?ni?cym dzia?aniem s?o?ca i py?u, gdy? powstaje cz??ciej u os??b nara?onych na te czynniki. Wyst?puje w obr?bie szpary powiekowej, zwykle od strony nosowej.
    Wskazania do operacyjnego usuni?cia skrzydlika istniej?, gdy jego galaretowata g?owa, otoczona obw??dk? zm?tnia?ej rog??wki, zbli?a si? do cz??ci ?renicznej.
    Leczenie chirurgiczne, tak?e skojarzone z diatermo- lub krioterapi?, w wielu przypadkach nie daje radykalnych rezultat??w, gdy? skrzydlik ma bardzo silne tendencje do wznowy. Dlatego te? nie jest wskazane operacyjne leczenie skrzydlika, kt??ry nie wykazuje wzrostu i nie stanowi istotnego problemu kosmetycznego, a przede wszystkim optycznego.

    (Prof. M.Hanna Ni?ankowska "Podstawy okulistyki")[/i]
    Zdaje mi si??, Â?e widz??.
    Gdzie?
    Przed oczyma duszy mojej.

    (A. Mickiewicz)
  • ewags1
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 2
    Rejestracja: 14 kwietnia 2008, 18:12
    Lokalizacja: Hajn??wka

    autor: ewags1 » 18 stycznia 2009, 08:59

    Jednym ze sposob??w leczena jest przeszczep spoj??wki. Tato si? zakwalifikowa?, ale kolejki... Nie wiadomo czy nie b?dzie za p???no, poniewa? skrzydlik jest coraz bli?ej ?renicy
    ewags1
  • Sylwia
    Forumowicz
    Forumowicz
    Posty: 1
    Rejestracja: 26 lutego 2009, 11:48
    Lokalizacja: Gusin

    autor: Sylwia » 26 lutego 2009, 11:53

    Witam wszystkich.
    Chciałam zapytać na czym polega operacyjne, czy chirurgiczne usuwanie skrzydlika??? Jest to zabieg, czy raczej operacja, jest on wycinany, czy naświetlany i likwidowany przez światło lasera?? Na czym polega to jego usunięcie?
    Sylwia
  • malami
    Posty: 0
    Rejestracja: 19 września 2018, 13:17

    Re: skrzydlik

    autor: malami » 19 września 2018, 13:20

    Ja jestem po zabiegu sam zabieg trwał do godziny w znieczuleniu częściowym, u mnie zabieg nie był bolesny- no może troszeczkę - bo mam wysoki prób bólu, rekonwalescencja tez trała u mnie ok 4 dni, oko troche pobolewało ale doktor polecił mi krople i jakoś dałam rade, teraz widzę znaczna różnice w widzeniu. A nie jest to strasznie bolesny zabieg.
ODPOWIEDZ Posty: 6 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości