ODPOWIEDZ Posty: 5 Strona 1 z 1
Astygmatyzm, moc soczewki przy przejściu z okularów, pomoc w korekcie.
  • Artur2020
    Posty: 0
    Rejestracja: 18 grudnia 2020, 09:21

    Astygmatyzm, moc soczewki przy przejściu z okularów, pomoc w korekcie.

    autor: Artur2020 » 18 grudnia 2020, 09:24

    Witam
    Po 12 latach noszenia okularów sytuacja życiowa zmusiła mnie do przejścia na soczewki. Wybrałem się na zbadanie wzroku pod kątem soczewek ale według mnie nie zostało to zrobione poprawnie. Nie cały rok temu byłem na dokładnym badaniu oczu i wzroku. W dobranych wtedy okularach widzę bardzo dobrze na małych i średnich odległościach oraz dobrze na dużych. Po dobraniu soczewek chodziłem w nichteraz tydzień czasu i odnoszę wrażenie jak by były za mocne, na mniejszych odległościach (telefon, komputer, licznik w samochodzie) obraz jest nie wyraźny, rozmazuje mi się, ekran wydaje się wklęsły, a ramy wykrzywione, generalnie męczy powoduje rozdrażnienie i dyskomfort. Na bardzo dużych odległościach być może jest lepiej jak w okularach ale nawet gdyby to nie potrzebuje tak dobrej ostrości na taki dystans wole czytelny, nie męczący obraz do około siebie tak jak w okularach. Podam teraz wartości szkieł w okularach i w soczewkach.
    Okulary
    O.P s -2,5; c-1,5 oś 134
    O.L s -2,5; c-1,5 oś 59

    Soczewki
    O.P s -2,5; c-1,75 oś 130
    O.L s -2,5; c-1,75 oś 60

    Proszę o poradę czy powinienem spróbować cylindra -1,25 czy mniejszej mocy sferycznej?
    W obecnie panującej sytuacji mam ograniczony dostęp do okulisty.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Astygmatyzm, moc soczewki przy przejściu z okularów, pomoc w korekcie.

    autor: mexx » 18 grudnia 2020, 19:53

    Jeżeli moc soczewek okularowych jest prawidłowa, to soczewki kontaktowe o przepisanej mocy powodują dość znaczne przekorygowanie w kierunku ujemnym, co wywołuje nadwzroczność z dość dużym, nieskorygowanym astygmatyzmem. Zmusza to do większego wysiłku akomodacyjnego przy obserwacji bliży. Bywają sytuację, że takie wywołanie zwiększonej akomodacji jest celowe, ale na ogół bezwzględne wartości mocy soczewek ujemnych powinny być mniejsze niż w soczewkach okularowych. W Pana przypadku lepszym rozwiązaniem, bliższym korekcji okularowej, będzie zmiana cylindra na -1,25 D, niż zmiana mocy sferycznej na -2,25 i pozostawienie mocy cylindra – 1,75 D. Z soczewkami sf -2,50 cyl – 1,25 lepiej będzie skorygowany resztkowy astygmatyzm.
    Proszę jednak pamiętać, że moc soczewek to tylko jeden z wielu parametrów doboru soczewek kontaktowych. Decyzję ostateczną, zarówno co do mocy jak i wyboru konstrukcji, materiału powinien podjąć znający się na tym specjalista. To specjalista powinien wybrane soczewki dopasować i określić terminy wizyt kontrolnych. I nie wolno tego zaniedbać, chociaż w związku z pandemią może to być nieco utrudnione.
  • Artur2020
    Posty: 0
    Rejestracja: 18 grudnia 2020, 09:21

    Re: Astygmatyzm, moc soczewki przy przejściu z okularów, pomoc w korekcie.

    autor: Artur2020 » 18 grudnia 2020, 22:52

    Dziękuje za odpowiedz. Jest dokładnie tak jak Pan opisuje, czuje jak bym widział dalej niż powinienem, a z bliska jak by się rozdwajał obraz. Dzisiaj chodziłem w okularach i oczy odpoczęły. Po zgłoszeniu tych objawów optometrysta stwierdził, że cylinder zostawimy -1,75 jesli ma zależy na bliskim i średnim dystansie to zdejmie sferę na -2,0 czyli o 0,5d.
    Nie wiem czy to dobra droga.
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: Astygmatyzm, moc soczewki przy przejściu z okularów, pomoc w korekcie.

    autor: mexx » 19 grudnia 2020, 11:48

    Zakładając, że okulary mają właściwą moc i tworzą obraz dokładnie na siatkówce, to obecne soczewki kontaktowe powodują w stosunku do korekcji okularowej nadwzroczność rzędu + 0,27 D. Fakt, że:
    „…z bliska jak by się rozdwajał obraz…”
    wskazuje na to, że pobudzając u Pana akomodację dość łatwo zaburzyć relację położenia osi widzenia i akomodacji. To uwaga na przyszłość.
    Proponowane zmniejszenie ujemnej mocy w nowych soczewkach wydaje się więc krokiem w dobrym kierunku, ale…. proponowane soczewki sf -2,00 cyl -1,75 spowodują, że tym razem oczy będą niedokorygowane i pozostaną krótkowzroczne na poziomie – 0,23 D. Z pewnością poprawią widzenia z bliska, ale jak będzie na dal? Pozostanie też spory, niedokorygowany astygmatyzm, który też może mieć swój udział w odczuwanym obecnie dyskomforcie.
    Jak to będzie w soczewkach sf -2,00 cyl -1,75 można w przybliżeniu sprawdzić. Proszę poprosić optometrystę o włożeniu do oprawy próbnej soczewek okularowych o mocy sf – 2,00 cyl -2,00 z osiami jak w soczewkach kontaktowych. W takiej korekcji okularowej niedokorygowanie będzie zbliżone do tego jakie będzie w nowych soczewkach kontaktowych. Sam Pan oceni jak jest do bliży i na dal. A może będzie tak samo dobrze jak w obecnych okularach? Człowiek to nie maszyna czy ekran i potrafi uruchomić procesy adaptacyjne niwelujące skutki różnych niedokładności.
    Gdyby soczewki miały moc sf -2,50 cyl -1,25, jak pisałem wcześniej, oczy byłyby niemal miarowe (błąd na poziomie +0,02 D), a więc obraz byłby tworzony niemal dokładnie na siatkówce, tak jak to jest w okularach. Ponad dwukrotnie mniejszy, niż w obecnych i proponowanych soczewkach kontaktowych, byłby również niedokorygowany astygmatyzm. Powinno być – moim zdaniem – porównywalnie z obecnymi okularami, choć do bliży byłoby nadal lepiej w okularach (wysiłek akomodacyjny w okularach jest mniejszy niż w soczewkach kontaktowych), ale różnica byłaby nieduża i być może nie byłaby odczuwana.
    Dla wyjaśnienia, pewne niedokorygowanie/przekorygowanie zawsze będzie, ponieważ soczewki stopniowane są co 0,25 D. Potrzeba byłoby np. -2,32 D, a takich soczewek nie ma. Pewien błąd korekcji wprowadza również różnica położenia osi cylindra – w soczewkach kontaktowych osie stopniowane są co 100.
    Mam nadzieję, że sytuacja szybko się wyjaśni i uda się dobrać satysfakcjonujące Pana soczewki.
  • Artur2020
    Posty: 0
    Rejestracja: 18 grudnia 2020, 09:21

    Re: Astygmatyzm, moc soczewki przy przejściu z okularów, pomoc w korekcie.

    autor: Artur2020 » 19 grudnia 2020, 14:31

    Bardzo dziękuję za szczegółowe i profesjonalne wyjaśnienie. Zaproponowana nowa moc została zmniejszona tylko na jednym oku. Jeszcze nie próbował jak to będzie wyglądało ale wątpię żeby to było poprawne rozwiązanie, jeśli na obu stronach mam tą samą wadę to na lewym bym miał mieć soczewkę -2,5 i -1,75, a na prawym -2.0 i -1.75. Jaki cel tego działania, że na jedno oko mam widzieć bliżej na drugie dalej...
ODPOWIEDZ Posty: 5 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 2 gości