ODPOWIEDZ Posty: 5 Strona 1 z 1
Szkła do komputera + uniwersalne
  • tryhp3
    Posty: 0
    Rejestracja: 26 czerwca 2019, 11:55

    Szkła do komputera + uniwersalne

    autor: tryhp3 » 26 czerwca 2019, 12:12

    Pochodziłem sporo po optykach wszędzie pytałem o szkła do komputera.
    Wychodzi, że takie szkła mogą powodować utrudnienia typu niebieska poświata źródeł światła, ocieplenie barw itd.
    Podobno najlepsze są soczewki SEIKO - powodują najmniej problemów w codziennym używaniu. U ostatniego optyka mieli komplet szkiełek SEIKO i było w nim dwie wersje do komputera. Jedna ocieplała kolory druga nie.
    Bardzo dobre zamienniki SEIKO to podobno Rodenstock, Essilor i Shamir (wszystkie te marki są stosunkowo rzadko spotykane u optyków). Z tego co zauważyłem ocieplają one kolory w stopniu minimalnym w porównaniu z HOYA (BlueControl), JZO (Ideal Max Blue UV), Szajna czy Jai Kudo (te najbardziej).
    W salonie w którym chce kupić oprawki rekomendowali mi Rodenstock. W porównaniu z HOYA twierdzili, że R minimalnie zmienia barwy. kolor antyrefleksu jest bardziej delikatny i wchodzi w fiolet i podobna można je traktować jako szkła do wszystkiego.
    Z opisu sprzedawcy wynikało by, że to te szkła:
    https://www.rodenstock.com/pl/pl/soczew ... -fs-2.html
    Twoje oczy będą wypoczęte, zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym.
    Co myślicie?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Szkła do komputera + uniwersalne

    autor: optometrysta.pl » 26 czerwca 2019, 12:35

    Jeżeli do wszystkiego to klasyczna powłoka, jeżeli dedykowana do eliminowania nadmiernego światła niebieskiego to jedna z wymienionych pod względem różnych odczuć. Zazwyczaj optycy dysponują wzornikiem takiej soczewki bez mocy gdzie można sprawdzić "zmienność postrzegania barw"
    Proszę pamiętać, że jeżeli soczewka, powłoka ma odcinać pewien zakres widma to nastąpi zmiana postrzegania barw.
  • tryhp3
    Posty: 0
    Rejestracja: 26 czerwca 2019, 11:55

    Re: Szkła do komputera + uniwersalne

    autor: tryhp3 » 26 czerwca 2019, 13:05

    Jestem programistą. Pracuję 8 godzin, po pracy też często komputer, smartphone, tv czy coś innego - pewnie z 10-14 godzin dziennie (pn-pt) się uskłada. Myślę że akurat w moim przypadku okulary do komputera można traktować jako uniwersalne, tym bardziej takie które odcinają mniejszy zakres.
  • tryhp3
    Posty: 0
    Rejestracja: 26 czerwca 2019, 11:55

    Re: Szkła do komputera + uniwersalne

    autor: tryhp3 » 03 lipca 2019, 08:39

    Pracuje na nowoczesnych monitorach które mają opcję sprzętowej redukcji emisji niebieskiego światła. Pytanie czy w takim wypadku jest w ogóle sens pchać się w szkła do komputera?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Szkła do komputera + uniwersalne

    autor: optometrysta.pl » 08 lipca 2019, 09:22

    Metod "eliminacji" nadmiernego światła jest wiele, m.in. właśnie o ile praca na to zezwala to co wykonał Pan u siebie. Soczewki okularowe dedykowane są z przeznaczeniem na określone warunki pracy. Zatem "uniwersalna" powłoka antyrefleksyjna sprawdzi się lepiej w pozostałych codziennych warunkach a przy komputerze nie będzie większych problemów.

    Wie Pan, to jak z oprogramowaniem komputerowym... jak coś jest dedykowane w jakimś konkretnym celu to w innych albo się nie sprawdzi albo będzie to dość kłopotliwe.
ODPOWIEDZ Posty: 5 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości