ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1
Problemy z ostrością w nowych okularach
  • FixYourHearts
    Posty: 0
    Rejestracja: 28 stycznia 2021, 23:25

    Problemy z ostrością w nowych okularach

    autor: FixYourHearts » 29 stycznia 2021, 09:35

    Dzień dobry,

    mam problem z nowymi okularami, które odebrałam wczoraj od optyka. Zacznę od tego, że od dziecka mam dużą krótkowzroczność, przerobiłam w życiu X zmian szkieł, mocy i oprawek i nigdy dotąd nie zdarzyło się, żeby nowe okulary sprawiały kłopoty. Przechodząc do rzeczy:

    Przez ostatnich 7-8 lat nosiłam okulary o mocach mniej-więcej (niestety, nie jestem w stanie podać dokładnie - nigdy mnie to specjalnie nie interesowało, bo zajmował się tym okulista/optometrysta a ja widziałam dobrze) OL -8 (i do tego jakiś nieduży cylinder), OP -7,75 (bez cylindra). Wszystko było dobrze, mam dwie pary okularów o tych samych mocach różniących się drastycznie oprawkami - małe prostokąty i nowsze, duże kocie oczy, których używałam przez ostatnie 5 lat.

    W ciągu ostatniego roku pogorszył mi się wzrok + stare szkła były już bardzo porysowane, więc na początku stycznia poszłam do okulisty na badania + dostałam receptę na nowe szkła. Okulista stwierdził, że powinnam mieć -8,25 na obu oczach, "zlikwidował" też cylinder w lewym oku twierdząc, że jest niepotrzebny. Taki sam werdykt wydał optometrysta, do którego poszłam dla pewności już na takie dokładne dopasowanie mocy. Dostałam więc 2 karteczki z identycznymi zaleceniami, które zaniosłam do optyka. Nowe okulary mam od wczoraj i jestem podłamana, bo nie widzę tak dobrze, jak w poprzednich (mimo, że były słabsze!).

    Co się dzieje?

    - w nowych okularach mam problem z widzeniem tekstu z bliska, tzn. czytaniem na ekranie komputera/smartfona. Nie jest to takie wrażenie, jak przy zaburzeniach akomodacji (znam to) - widzę tekst i mogę go odczytać, ale literki mają jakieś 80% zwykłej ostrości/wyrazistości. To efekt podobny do tego, który występuje, jeśli patrzy się np. pod mocnym kątem w górę przez okulary - jakiś taki brak przejrzystości/wyrazistości. Co ciekawe, to się zmienia w zależności od tego, przez który obszar szkła patrzę, jak trzymam głowę albo jak mam ułożoną oprawę na nosie - jak próbuję ją przestawiać/wyginać, to momentami jest lepiej.

    - widzenie do dali jest znacznie lepsze niż w poprzednich szkłach (w końcu te są mocniejsze), więc to jest ok

    - zauważyłam, że przy patrzeniu na czerwone napisy na czarnym tle występuje u mnie jakiś taki efekt 3D :shock: - jakby czerwony tekst "wychodził do przodu", a jeśli do tego pod spodem jest biały napis na czarnym to już w ogóle. Zauważyłam to przeglądając jakieś zajawki na onecie i rozwaliło mnie to.

    Informacje techniczne o nowych okularach:

    szkła Seiko, indeks 1,74 powłoka SRC, podwójnie asferyczne, -8,25 na obu oczach.
    Nowa oprawka bardzo podobna do poprzedniej, również są to duże kocie oczy, plastiki - jedyna widoczna różnica to nieco bardziej "wyciągnięta" góra oprawki w stosunku do poprzedniej.

    Przyznam, że nie wiem, co teraz zrobić - jestem podłamana, bo zaliczyłam już 2 specjalistów i na tej podstawie zakładam, że moce dobrano mi prawidłowo. Choroby oczu inne niż ta nieszczęsna krótkowzroczność mam wykluczone, jestem pod stałą opieką okulistyczną i mam regularnie robione badania.

    Szkła w poprzednich okularach to prawdopodobnie Hoya (zgubiłam kopertki podczas przeprowadzki), asferyczne, też indeks 1,74 - ogólnie raczej podobnej klasy, co te nowe, bo 5 lat temu też płaciłam za nie czterocyfrową kwotę i były to "najlepsze" z dostępnych wówczas w salonie.

    Nowe okulary były bardzo kosztowne, płakać mi się chce na myśl, że będę musiała robić kolejne. Z czego mogą wynikać te problemy? Czy to możliwe, żeby to była kwestia adaptacji? Dodam, że nie mam efektu pływania, trochę "ściska" mnie głowa od tych nowych, ale minimalnie - problemem jest ten brak ostrości/wyrazistości tekstu z bliska i na średnią odległość. Czy "zabranie" cylindra z lewego oka mogło mi tak namieszać w mózgu, że teraz potrzebuję więcej czasu, żeby się dopasować? A może coś jest nie tak z krzywiznami/osadzeniem nowych szkieł?

    Będę zobowiązana za wszelkie rady/sugestie ;(
  • Karel
    Posty: 0
    Rejestracja: 25 lutego 2021, 19:08

    Re: Problemy z ostrością w nowych okularach

    autor: Karel » 25 lutego 2021, 19:10

    a jakiego producenta masz szkłą?
ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 12 gości