ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1
Dobór soczewek okularowych
  • dannyr
    Posty: 0
    Rejestracja: 25 stycznia 2021, 13:36

    Dobór soczewek okularowych

    autor: dannyr » 25 stycznia 2021, 14:28

    Witam serdecznie na forum :)
    Stoję przed wyborem zamówienia nowych okularów.
    OL: -6
    OP: -9
    PD: 65mm
    Mam kilka pytań, z tym związanych. Obecne okulary mam do "starej" mniejszej wady. Indeks: 1.60. Wiem, że należy zwrócić uwagę na oprawki (aby nie były zbyt szerokie). Będą to chyba Ray Ban 5169 2034 54. Wybrałem też inne ciekawe (metalowe) co powoduje iż mają cieńszą ramkę...Ze względu na wadę oka prawego chyba wybiorę oprawę plastikową (jest grubsza i ukryje szkło).

    1. Zastanawiam się nad wyborem pomiędzy 1.67 vs 1.74. Mówi się, że czym większy indeks tym gorzej. Byłem u kilku optyków i tylko jeden, który nota bene wydawał się najbardziej fachowy upierał się przy 1.67. Oczywiście chodzi mi o współczynnik Abbiego i związane, z nim aberracje chromatyczne. Jednak wertując internet wygląda na to, że 1.67 posiada współczynnik Abbiego ok. 31. Natomiast 1.74 ok. 34. Więc wynika, że Indeks 1.74 powinien być lepszy i bardziej przejrzysty...Większość optyków twierdzi, że 1.67 jest bezpieczniejszy. Różnicą jaką mógłbym uzyskać pomiędzy 1.67 vs 1.74 to ok. 0,5mm. Nie jest to mało...Jednak nie kosztem "jakości widzenia" Więc jak to jest?

    2. Kolejną sprawą są sami optycy (odnoszę wrażenie, że większośc to sprzedawcy). Czy duże znaczenie ma dobry optometrysta (montaż, centrowanie, szlifowanie soczewek), chociażby w możliwości uzyskania nieco cieńszej soczewki i oczywiście poprawnego widzenia?

    3. Ceny i marki...W tym najbardziej profesjonalnym optyku (osoba konkretna, nie naciągająca, mająca widzę, salon, z warsztatem))zaproponowano mi soczewki Hoya LongLife 1.67 za ok. 650-700zł, oprawki mają drogie..Taki Ray-Ban ok. 450-500zł. Inny optyk (z wątpliwym zapleczem do badań oraz warsztatem. Choć twierdzą, że jest optometrysta na miejscu i, że soczewki są wykonywane na miejscu). Soczewki Hoya (te same) 750zł lub Seiko 1.67 850zł oraz 1.74 1100zł. Oprawki ok. 350zł.
    I kolejna oferta (optyk, w galerii. Wiem, że soczewki szlifują gdzieś, w Polsce. Brak na miejscu. Ceny Rewelacja!! Soczewki Reodenstock (chyba najlepszy antyrefleks) 1.67 540zł vs 1.74 800zł. Te same oprawki 270zł!! Tutaj bardziej byłbym przychylna na 1.74, ze względu na niską cenę. We wszystkich salonach po kolei: 1. Fachowo/drogo. Najlepszy sprzęt pomiarowy Hoya-skaner? Urządzenie robi zdjęcie, w oprawkach i oblicza dokładne parametry dzięki czemu mamy dokładne wskazania grubości szkieł. 2. Średnio fachowo (podobno nie są to ludzie, przypadku, jednak odniosłem odwrotne wrażenie. Pomiary tylko poprzez pupilometr). 3. Galeria: pomiary leżą i kwiczą, wiedza również. Pomiary poprzez pupilometr. Mają mi dokonać wizualizację (nie wiem, w siedzibie firmy i poinformować telefonicznie) Tylko świetne ceny.

    W jednym z, salonów oprawki były mierzone na skanerze, a podawana grubość szkieł obliczana na komputerze na podstawie wyników ze skanera i rozstawu źrenic, z recepty. W reszcie to pupilometr i "krzyżyki" na oprawce, potem komputer (zapewne rozmiar oprawek z internetu. Chyba najdokładniejsza opcja do wspomniane urządzenie Hoya VisuReal.
    Teraz.....Dla tych samych szkieł Hoya 1.67 wyniki były: ok. 7,10 mm Seiko 1.74 ok. 6,50mm. W optyku, VisuReal Hoya 1.67 ok. 6,73mm dla 1.74 ok. 6,25mm (tutaj cena sozewek 1.74 odpada..Chyba ok. 1300zł). Skąd takie różnice? Optyk, z warsztatem i VisuReal zapewniał, że grubość szkieł finalnie pokryje się na 99%.

    Prosiłbym o rozwianie wątpliwości :)
    Najważniejsze to jakość widzenia pomiędzy 1.67 vs 1.74 (jak, z tym wsp. Abbiego). Dla różnicy 0,5mm raczej nie będę przepłacał, ale gdyby to był milimetr to już tak!!
    Czy sam montaż i obróbka ma duże znaczenie dla grubości soczewek i jakości widzenia?
    Czy warto zamawiać okulary, w salonie bez warsztatu czy jednak lepiej dopłacić i mieć (najprawdopodobniej lepiej wykonane soczewki- okulary) ?
    Jakim metodom pomiarowym zaufać? Która jest dokładniejsza i odzwierciedla realną grubość soczewki? Czy Hoya VisuReal czy zwykły pulpilometr? Przypominam, że dla tych samych szkieł 1.67 wyniki to: 6,73 vs 7,10mm (rozumiem też, że wynik finalny może być minimalnie różny), a walczę o każde dziesiątki mm :)

    Dodam, że sprawa jest pilna..:)
    Z góry dziękuje za odpowiedzi..
  • dannyr
    Posty: 0
    Rejestracja: 25 stycznia 2021, 13:36

    Re: Dobór soczewek okularowych

    autor: dannyr » 25 stycznia 2021, 14:45

    Dodam, że wszystkie wymienione soczewki to tzw. Magazynowe. Jeden, z optyków namawiał mnie mocno na personalizowane. Jednak ten który wydał mi się najbardziej profesjonalny stwierdził, że różnice jakościowe nie są warte różnic, w cenie.
ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 8 gości