ODPOWIEDZ Posty: 1 Strona 1 z 1
Dobór opraw i szkieł okularowych
  • PandaFromUganda
    Posty: 0
    Rejestracja: 28 grudnia 2020, 16:35

    Dobór opraw i szkieł okularowych

    autor: PandaFromUganda » 28 grudnia 2020, 16:59

    Dzień dobry,

    W najbliższym czasie chciałbym zmienić okulary wraz ze szkłami. Dotychczas nosiłem:
    - oprawy EA3072 5042 (średnica 52mm, wysokość 35mm, rozstaw 16mm),
    - szkła Seiko (nie pamiętam dokładnego modelu, ale bez filtru światła niebieskiego) 1.67 asferyczne o mocy -6.0 i -7.0

    O ile do samej asfery przyzwyczaiłem się z czasem, o tyle od początku ich użytkowania miałem wrażenie delikatnie nieostrego widzenia. Chodziłem głównie w soczewkach kontaktowych, więc zbagatelizowałem ten problem.

    Aktualnie optometrysta wystawił mi receptę na szkła asferyczne (z uwagi na uprzednie ich noszenie) o mocy -7.75 oraz -7.0. Początkowo rozważałem szkła asferyczne 1.67 od firmy Hoya, ale ze względu na aktualne problemy zdrowotne (zapalenie nerwu wzrokowego, wzrok na jedno oko powrócił tylko częściowo - brak rozróżniania kolorów, ciemna poświata itd.), zdecydowałem się zagłębić temat na forum. Po lekturze zdecydowałem się na indeks 1.6, wciąż nie jestem jednak pewny czy decydować się ponownie na szkła asferyczne, czy też nie. Jako nowe oprawki wybrałem PO 3007V 24 52 (średnica 55mm, wysokość 43,6mm, rozstaw 19 mm) z nadzieją, że przy indeksie 1.6 owalny kształt pozwoli uniknąć bardzo grubych krawędzi soczewek. O ile szerokość opraw nie jest dużo większa (55mm vs 52mm), o tyle ich wysokość zauważalnie się różni. Z lektury forum zrozumiałem, iż zniekształcenia/nieostrość kątowa jest zdecydowanie bardziej widoczna przy większych oprawach. Czy wysokość tych opraw może dać taki efekt, czy też jest to raczej widoczne w poziomie niż w pionie? Czy wiecie może, jak duża jest różnica w jakości wykonania (tym samym w mniejszej rozpiętości marginesów błędu) soczewek magazynowych a recepturowych?

    Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny! :) Nie ukrywam, że trochę się już gubię w tym wszystkich (choć wydawało mi się, że coś tam wiem :o )
ODPOWIEDZ Posty: 1 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości