ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1
problem ze szkłami
  • monoika
    Posty: 0
    Rejestracja: 23 listopada 2020, 23:46

    problem ze szkłami

    autor: monoika » 23 listopada 2020, 23:59

    Dobry wieczór,
    Na wstępie zaznaczę, że okulary noszę już 25lat. Niedawno dostałam receptę na wyrobienie okularów o parametrach:
    OP: sfera -5,75, cylinder: -1,0, oś: 180
    OL: sfera: -4,75, cylinder -1,0, oś:0

    Po odebraniu okularów zobaczyłam że szkła mają parametry:
    OP: sfera: -5,75, cylinder: -1,0, oś: 180
    OL: sfera: -4,75, cylinder: -1,0, oś:180

    szkła to seiko A-zone 1.74 SRC 75.
    Czy recepta została prawidłowo zrealizowana?
    Gdy patrzę przez dolną część szkieł (blisko dolnej części oprawki) to obraz jet rozmazany. Na dole też te szkła są dużo grubsze niż na górze. Miałam już wiele okularów i oprawek i nigdy się to jeszcze nie zdarzyło. Oczywiście mam zamiar pójść z tym do optyka bo sporo za te szkła zapłaciłam a czuję dyskomfort. W czym może tkwić problem? Wada w porównaniu do poprzedniej nie zmieniła się jakoś drastycznie.
    Dziękuję za poświęcony czas :)
  • mexx
    Ekspert
    Ekspert
    Posty: 301
    Rejestracja: 06 sierpnia 2008, 10:18
    Lokalizacja: Polska

    Re: problem ze szkłami

    autor: mexx » 24 listopada 2020, 10:14

    Położenia osi są zgodne z receptą. Wartości 0 i 180 w odniesieniu do położenia osi cylindrów są tożsame, po prostu oś cylindrów jest w obu soczewkach pozioma. Dla takiego położenia osi największa moc i grubość soczewek jest w przekroju pionowym; dla oka prawego -6,75 i dla lewego – 5,75 dptr. Znacznie większa grubość soczewek na dole wynika z tego, że oprawka ma prawdopodobnie dużą wysokość, a środek optyczny soczewek, którego położenie powinno odpowiadać położeniu źrenic, jest powyżej połowy wysokości ramki. Wówczas górna krawędź jest cienka, bo jest bliżej środka optycznego soczewki, a dolna jest dalej od środka optycznego i niestety wówczas grubsza. Różnica będzie tym większa im większa będzie odległość położenia środka optycznego od środka wysokości ramki. Podobnie będzie w poziomie. Im dalej od środka geometrycznego soczewki, tym większa grubość krawędzi. Co z tym zrobić? Nic. Jedynym wyjściem jest inna oprawka (czasem możliwe jest przeszlifowanie soczewek do nowej oprawy), tak aby środek źrenicy był możliwie najbliżej środka geometrycznego ramki. Jeżeli wysokość oprawki będzie mała, to grubość krawędzi będzie wyraźnie mniejsza. Dla takich soczewek zasada –mała, wąska, okrągła lub owalna oprawka. Oczywiście w granicach możliwych do zaakceptowania, ze względu na wielkość i kształt twarzy oraz aktualną modę. Tu oczywiście znacząca rola optyka w przedstawieniu wszystkich za i przeciw przed przyjęciem zlecenia.
    Pogorszenie obrazu przy patrzeniu przez dolną część soczewki wynika z właściwości materiału soczewki (niestety kiepskich przy takim indeksie) i być może z pewnym udziałem konstrukcji soczewki w tym pogorszeniu obrazu. Konstrukcji niestety nie znamy, ale w pogoni za zmniejszaniem grubości bywa, że nie są one najlepsze. Jeżeli jest to sprawa materiału, to podobny efekt pogorszenia obrazu powinien być w skrajnym, bocznym położeniu, blisko krawędzi oprawki. W stopniu nieco mniejszym, bo w poziomie są mniejsze moce, ale pogorszenie obrazu też może już być zauważalne.
  • monoika
    Posty: 0
    Rejestracja: 23 listopada 2020, 23:46

    Re: problem ze szkłami

    autor: monoika » 24 listopada 2020, 11:30

    Bardzo dziękuję za tak szczegółowe wyjaśnienie. Tak oprawka jest wyższa od tych które miałam zazwyczaj. Wzięłam dwie oprawki (druga niższa) I faktycznie w tych drugich nie mam problemu. Do tych oprawek to namówił mnie sam optyk bo wybrałam inną parę I w efekcie wzięłam dwie. Nic nie wspomniał o pogorszeniu jakości obrazu :( chyba będę musiała zmienić salon. Ps? Gdzie Pan/Pani przyjmuje ;) ?
ODPOWIEDZ Posty: 3 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości