ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1
Problem z widzeniem po bokach szkieł.
  • wicivk
    Posty: 0
    Rejestracja: 19 sierpnia 2020, 17:19

    Problem z widzeniem po bokach szkieł.

    autor: wicivk » 19 sierpnia 2020, 19:10

    Dzień dobry.
    Około półtora miesiąca temu wyrabiałam nowe okulary. Wada określona w badaniu przez okulistę oraz optometrystę wynosi -4. Od około dwóch lat nosiłam soczewki kontaktowe z Biofinity o mocy -3. Po badaniu do czasu odebrania nowych okularów zmieniłam soczewki na moc -3,75 zgodnie z zaleceniem optometrystki.
    Pierwsza szkła jakie wstawił mi optyk to:
    Szajna Prima 1,67ASF super aqua plus. I tu zaczął się problem.

    Założyłam je w salonie i ostrość była ok, ale wszystkie przedmioty były wypukłe w moją stronę. Wtedy też dowiedziałam się, że zostały mi właśnie wsadzone szkła asferyczne (optyk nie skonsultował tego ze mną przy umawianiu się na szkła). Zgłosiłam to, ale poinformowano mnie, że wzrok musi się przyzwyczaić i mam po prostu chodzić w tych okularach, z czasem będzie lepiej. Wracając do domu zorientowałam się, że jeśli nie patrzę na obiekt centralnie przez środek soczewki to ma on dookoła poświatę - żółtą, niebieską, bądź czerwoną. Pochodziłam w okularach dwa dni, ale praktycznie nie byłam w stanie w nich funkcjonować. Z internetu i forum tutaj wyczytałam, że przez indeks mogą występować aberracje o czym nie zostałam poinformowana przez optyka. Po tym czasie udałam się znowu do salonu i powiedziałam o swoich odczuciach podczas noszenia okularów. Pan powiedział, że to dziwne o czym mówię (aberracje) i że to skonsultuje z przedstawicielem firmy. Dostałam telefon, że po konsultacji z przedstawicielem okazało się, że takie aberracje mogą wystąpić i nie podlega to reklamacji, ale dla mnie zrobi wyjątek i wymieni szkła na mniejszy indeks. ^)
    Nowe szkła jakie zostały wstawione:
    Szajna Prima 1,6 Drive Control, sferyczne.
    Założyłam okulary i było lepiej, ale znowu widziałam poświatę oraz obraz po bokach szkła był rozproszony. Zgłosiłam to na miejscu od razu. Optyk powiedział, abym ponosiła okulary dłużej (ok. 2 tygodni), że mam odkształcenia na rogówce od soczewek i muszę się przyzwyczaić. Ale tak się niestety nie dzieje - widzę wyraźnie przez większą część soczewki niż przy pierwszych szkłach, nie mam problemów z odległością przedmiotów, ale poświata w dalszym ciągu jest. Obraz na bokach jest rozproszony i przedmioty zaczynają się zwężać. O ile nie jest to duży problem przy chodzeniu tak prowadzenie auta w tych okularach to tragedia. Po założeniu okularów muszę pomanipulować oprawką i ustawić prawe szkło bliżej oka, aby nie odczuwać dziwnego dyskomfortu. Zdejmując je mam też wrażenie jakby prawe oko "uciekało" mi w stronę nosa oraz uczucie "zmęczonego oka". Zdziwiłam się i po przyjrzeniu się obu szkłom zauważyłam, że prawe jest grubsze niż lewe, odstaje bardziej od oprawki.
    Co mogę zrobić w takiej sytuacji i czy problemy z tym prawym okiem mogą mieć jakieś poważniejsze skutki?
  • Awatar użytkownika
    optometrysta.pl
    Moderator
    Moderator
    Posty: 2886
    Rejestracja: 21 sierpnia 2004, 19:40
    Lokalizacja: Rybnik
    Kontakt:

    Re: Problem z widzeniem po bokach szkieł.

    autor: optometrysta.pl » 20 sierpnia 2020, 11:51

    Często taki "problem" występuje u osób, które korzystają tylko z soczewek kontaktowych zamiast zamiennie okulary + soczewki kontaktowe.

    Trudno stwierdzić odnośnie montażu (wysokości i rozstawu) bo to też ma wpływ na widzenie, a wszelkie wyjaśnienia problemu z montażem, profilowaniem oprawy o ile się da wykonywać w miejscu zakupu
ODPOWIEDZ Posty: 2 Strona 1 z 1

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości